Ruben Vargas
Ruben Vargas (Foto: Beta/AP Photo/Ariel Schalit)

EURO 2024

Švajcarska šokantno izbacila prvaka Evrope: “Pirat sa Kariba” evrogolom poslao užasne Italijane kući (VIDEO)

Reprezentacija Švajcarske prvi je četvrtfinalista na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj, pošto je savladala Italiju u Berlinu sa 2:0 (1:0) i tako izbacila aktuelne kontinentalne šampione. Dakle, Evropa će od 14. jula i zvanično dobiti novog fudbalskog vladara, jer je dosadašnji – otišao kući.

Italijani, koji su se provukli protiv Hrvatske do osmine finala golom Zakanjija u 98. minutu, platili su sada ceh protiv stvarno sjajne reprezentacije Murata Jakina, koja je još jednom potvrdila kvalitet posle onog sjajnog izadnja protiv Nemačke u grupnoj fazi, kada je ostala bez pobede u 92. minutu.

Junak utakmice i pobede Švajcaraca bio je sjajni krilni napadač Ruben Vargas, koji je u prvom poluvremenu asistirao Frojleru za vođstvo u 37. minutu, da bi početkom drugog dela stvarno izvanrednim pogotkom postavio konačnih 2:0 i odveo svoju selekciju u četvrtfinale.

Ko je dželat Italije?

Ruben Vargas već nekoliko godina sasvim solidno igra u Bundesligi. Njegov otac Viktor poreklom je iz Dominikanske Republike, što ga čini prvim igračem u nemačkom fudbalu koji ima veze sa ovom karipskom ostrvskom državom.

Vargas je karijeru započeo u klubu iz rodnog grada Adligensvilu, pre nego što se pridružio Lucernu, napredujući od mlađih kategorija sve do prvog tima. Nakon što je postigao osam golova i upisao osam asistencija tokom impresivne sezone 2018/19 u dresu Lucerna, stigao mu je “poziv koji se ne odbija”.

Ruben Vargas (desno) je nadigrao Azure (Foto: Beta/AP Photo/Matthias Schrader)

A u nemačkom fudbalu se snašao kao patka u vodi. Već u svojoj drugoj utakmici, dao je gol za Augzburg protiv Uniona iz Berlina i doneo timu prvi bod u sezoni. Vargas je u Bundesligi do sada odigrao 146 mečeva i dao 20 golova, a njegov tim je zabeležio 34 pobede.

Ruben Vargas, zanimljivo, potiče iz istog grada kao i njegov nekadašnji saigrač iz Augzburga i reprezentacije Štefan Lihtštajner, koga smatra i prijateljem i mentorom. Njih dvojica su odrasli u Adligensvilu, u zajednici od oko 5.000 stanovnika na periferiji Lucerna.

Užasni Italijani…

Što se tiče duela u Berlinu, Azuri su se probudili tek u poslednjih pola sata. Najbliži golu bili su u 75. minutu kada je Skamaka pogodio stativu. Švajcarci su za to vreme čuvali dva gola prednosti i tek povremeno prelazili na polovinu rivala, zadovoljni rezultatom koji su imali.

Švajcarska, koja je na celom turniru pokazala zreo i izuzetno moderan fudbal, u četvrtfinalu igra sa boljim iz okršaja između Engleske i Slovačke, koji je na programu u nedelju

A Italijani… Čini se da nikada gora generacija Azura nije došla na jedno veliko takmičenje. Igrači koji su se provukli protiv Albanije i Hrvatske, a koje je Španija odučila od fudbala. Sa sve neubedljivim selektorom Spaletijem nisu ni zaslužili bolji kraj od ovog koji su imali. Adio.