Randal Kolo Muani of France takes a shot that was deflected in the net by Belgium's Jan Vertonghen during a round of sixteen match between France and Belgium at the Euro 2024 soccer tournament in Duesseldorf, Germany, Monday, July 1, 2024. (AP Photo/Andreea Alexandru)
Kolo Muani šutira, a lopta se od Jana Vertongena odbija u mrežu, Foto: Beta/AP Photo/Andreea Alexandru

EURO 2024

Tragičar finala Mundijala je postao heroj “uspavanke”: Francuzi bez gola iz igre do 1/4 finala

Kakav obrt sudbine! Kolo Muani, čovek koji je bio tragičar Francuske na Svetskom prvenstvu Kataru, sada je heroj. Njegov gol je doneo pobedu nad Belgijom 1:0 i prolaz u četvrtfinale Evropskog šampionata.

Iako je zvanično pogodak pripisan na kraju Janu Vertongenu i vodi se kao autogol, mi ćemo ga pripisati Dešamovom džokeru sa klupe.

Ako ćemo da poštujemo statistiku, onda možemo da kažemo da Francuzi su se plasirali među 8 najboljih, a da nijedan njihov igrač nije postigao gol iz igre.

Autogolovi doneli poslednje 3 pobede Francuzima na EURO

Austriju su pobedili autogolom, protiv Holandije je bilo 0:0, protiv Poljske je Embape dao gol iz penala i bilo 1:1 i sada ponovo autogol. Lopta je posle šuta Muanija zakačila Vertongena, promenila pravac i prevarila Kastelsa.

Ako ćemo da se vratimo u prošlost, otkrićemo neverovatan podatak o “trikolorima”. Poslednji put kad su njihovi igrači postigli gol iz igre za pobedu na Evropskim prvenstvima bilo je 2016. kad su oni bili domaćini.

Na prošlom EURO su jedinu pobedu ostvarili protiv Nemačke i opet je bio autogol Matsa Humelsa.

Što se tiče ove utakmice, možemo je nazvati “uspavankom”. Belgijanci su izašli na teren sa očiglednim ciljem da ostane 0:0, eventualno da nešto urade iz kontranapada. Ali bilo je jasno da je selektor Domeniko Tedesko išao na penale i sreću.

To mu se na kraju obilo o glavu. Mada da budemo iskreni, ni Francuzi nisu pokazali mnogo toga, kao uostalom tokom celog šampionata. Jesu držali loptu, imali inicijativu, ali šansi i konkretnih akcija i napada ni za lek.

Šansi za gol na prste jedne ruke

U prvom poluvremenu smo takoreći jedino uzbuđenje videli kada je Tiram šutirao glavom iz dobre pozicije, ali preko gola. Najviše je čak pretio Čuameni svojim udarcima posle odloženih lopti na ivicu šesnaesterca ili malo dalje.

Posle njegovog takvog trećeg pokušaja na meču, u 49. minutu smo mogli da vidimo i gol, i to autogol (za nepoverovati). Šutirao je sa 20 i nešto metara, Teat zakačio loptu u želji da izblokira, ali loše. Ipak Kastels je bio na visini zadatka i odbranio.

Belgijanci će žaliti za prilikom koju je imao Kevin De Brujne. Bilo je to samo 3 minuta pre nego su primili gol. Dobra akcija iz zadnje linije, De Brujne je dobio loptu u trku na ivici šesnaesterca i šutirao, ali je Menjan bio spreman i odbranio.

Dakle eto, otprilike nekih 3-4 opasne situacije pred oba gola ukupno na celom meču, ne računajući pogodak koji se dogodio u 85. minutu.

Videćemo da li je ovo i definitivni kraj belgijske zlatne generacije. Jan Vertongen i Aksel Vicel sigurno više neće biti deo selekcije, a videćemo kako sebe vide u budućnosti Lukaku, De Brujne i Karasko.

Što se tiče Francuske, nema sumnje da će i posle ovog meča pod rafalnom paljbom zbog igre biti Didije Dešam. Kritika neće biti pošteđeni ni kapiten Embape i Grizman, koji opet ništa produktivno nisu napravili.