EURO 2024

Triler za kraj! Neverovatni Turci preživeli opsadu, heroj Demiral poslao Austrijance kući (VIDEO)

Turska je poslednji četvrtfinalista na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj pošto je u Lajpcigu pobedila Austriju sa 2:1 (1:0). Preživeli su izabranici Vinćenca Montele veliku ofanzivu i promašaje Austrijanaca i sa dva gola štopera Meriha Demirala u 1. i 59. minutu stekli prednost koju rivali nisu mogli da stignu.

Uspeo je Mihael Gregorič da smanji rezultat u 66, ali selekcija Ralfa Rangnika nije uspela u poslednjih 20 i kusur minuta da dođe do drugog pogotka i barem podružetaka, iako je imala neverovatne šanse. Najbolje je propustio Kristof Baumgartner u 85. kada je promašio praznu mrežu i u 94. minutu kada mu je turski golman Gunok fantastično odbranio udarac glavom.

Austrija je dominirala u većem delu utakmice, a sama je sebi zakomplikovala život već na startu kada je Demiral postigao u prvom minutu. Ovo je ujedno bio i najbrži gol u istoriji na evropskim prvenstvima u nokaut fazi, a Turci od večeras drže dva rekorda jer su ranije dali i najbrži gol na Mundijalima.

Nisu u prvom poluvremenu Austrijanci imali rešenje za dobar defanzivni blok Turaka. Ralf Rangnik je već na pauzi reagovao i ubacio Prasa i Gregoriča i dobio na brzini u napadu, ali je njegov tim ponovo pucao sam sebi u nogu i stavio pred sebe nemogući zadatak.

Dobra prilika za Austriju bila je u 51. minutu kada je Marko Arnautović izašao sam pred golmana Gunoka i šutirao sa oko osam, devet metara, ali mu je Turčin sjajno odbranio. Naravno, usledila je i kazna na drugoj strani, korner Gulera i nebeski skok Demirala za ekstazu oko 30.000 Turaka. Kao da se igralo u Istanbulu…

Austrija je uspela da dođe nekako do pogotka u 66. minutu preko rezerviste Gregoriča. Zatim su napadali i napadali, ređali šanse počela je i snažna kiša, a poslednju priliku da izbegnu poraz propustili su u poslednjim sekundama kada je sa šest, sedam metara Baumgartner šutirao glavom, ali je Gunok uspeo da odbrani.

Turska se herojski branila, sjajno odgovorila i na Rangnikov “gegenpresing”, iako je igrala bez kapitena Hakana Čalhanoglua, koji je bio suspendovan. Posle svega, nagrađeni su Turci za sve što su pokazali, pa će u četvrtfinalu igrati protiv Holandije u subotu od 21 čas u Berlinu.