Referee Danny Makkelie, right, talks with Croatia's Luka Modric during a Group B match between Croatia and Italy at the Euro 2024 soccer tournament in Leipzig, Germany, Monday, June 24, 2024. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)
Luka Modrić i Dani Makeli, Foto: Beta/AP Photo/Ebrahim Noroozi

EURO 2024

UEFA oterala sa EURO sudiju koji je meč Hrvatska – Italija produžio za 8 minuta

Sudija Dani Makeli neće više biti delegiran za mečeve Evropskog prvenstva, odlučila je UEFA.

Sudijska komisija evropske kuće fudbala, zadužena za delegiranje arbitara na EURO, skratila je broj sudija koji su u konkurenciji da sude nokaut fazu. Među onima koji su otpali je i Holanđanin, koji je verovatno i najviše napadan od svih u dosadašnjem toku šampionata.

Najviše se našao na udaru hrvatskog selektora, igrača i tamošnje javnosti posle utakmice Hrvatske i Italije. On je taj meč produžio za 8 minuta, a u poslednjem minutu su Italijani postigli gol za 1:1. Time su “vatreni” praktično eliminisani sa EP.

Referee Danny Makkelie, right, talks with Croatia's Marcelo Brozovic during a Group B match between Croatia and Italy at the Euro 2024 soccer tournament in Leipzig, Germany, Monday, June 24, 2024. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

Zlatko Dalić je kasnije istakao da je neshvatljivo kako je Makeli skupio 8 minuta nadoknade. Uz to je čak i optužio UEFA da je sudija namerno poslat i da je bio vrlo tendenciozan tokom celog meča

Ali nisu Hrvati jedini, jer je i mađarski selektor Marko Rosi takođe imao niz primedbi na račun Makelijevog suđenja. Najviše zbog gola Džamala Musijale, kada je, prema mišljenju Rosija, Gundogan prethodno napravio faul u napadu. I Mađari su eliminisani sa EP posle grupne faze.

Podsećamo da je Srbiji Makeli ostao u “dobrom” sećanju, jer na Marakani nije priznao gol Kristijana Ronalda u kvalifikacijama za Mundijal u Kataru.