Ajaksova istorijska sramota: Nikada nije bio na ovom mestu na tabeli i ovoliko mečeva bez pobede

Teško je opisati agoniju kroz koju prolazi holandski velikan Ajaks iz Amsterdama, a koja se ogleda u očajnoj poziciji na tabeli i porazima koji se ređaju kao na traci. Fudbaleri ovog tima prvi put u istoriji imaju osam utakmica bez pobede i nalaze se na najnižoj poziciji na tabeli od kada klub postoji.

Kopljanici su gostovali ovog vikenda poslednjeplasiranom Utrehtu, očekivala se konačno pobeda, ali đavola. Poraženi su sa 4:3 i gurnuti na pretposlednje mesto na tabeli, pravac u zonu ispadanja.

I to posle višeminutnog prekida zbog – čaše.

Postalo je već simptomatično da se utakmice Ajaksa prekidaju u finišu. Pre nekoliko nedelja zbog povrede protivničkog golmana, a danas zbog čaše koja je bačena na teren u trenutku kada je napadač domaćih promašio zicer za pobedu u 89. minutu.

Ipak, ono što je propustio Šveđanin Lidberg, nije Oskar Fraulio koji je doneo vredan trijumf Utrehtu u borbi za opstanak u 91. minutu. Domaćin je vodio na poluvremenu pogotkom beka Brajana Flaminga u 44, zatim je Van den Horn povisio u 48. minutu na 2:0.

Ajaks je preko dvostrukog strelca Hlinsona u 52. i 55. i Bergvajna u 65. totalno preokrenuo rezultat na 2:3, da bi iskusni Tornstra, bivši kapiten Fejenorda, u 71. izjednačio na 3:3.

Potom je u finišu sitgao i gol Fraulija i druga pobeda Utrehta u sezoni. Za očaj na Areni “Johan Krojf”.

A ona čaša bačena u teren simbolizuje bedu u kojoj se nalazi Ajaks. Tim koji je letos ostao bez Dušana Tadića koga su smatrali glavnim krivcem, “napunio” se gomilom drugorazrednih igrača, pa ne čudi što sada plaća skupu cenu.

Platiće je prvo trener Moris Štajn koji na 11 utakmica od starta sezone ima samo dve pobede, četiri remija i pet poraza. Samo jedan trijumf je zabeležio u Erediviziji, i biće smenjen koliko večeras ili sutra, sa nadom da će njegov naslednik zaustaviti posrtanje holandskog velikana.