Arsenal's Martin Odegaard, center, celebrates scoring before his goal is then disallowed during the Champions League round of 16, second leg soccer match between Arsenal and Porto at the Emirates Stadium, London, Tuesday March 12, 2024. (Zac Goodwin/PA via AP)
Martin Odegerd slavi ispred golmana Porta, Foto: Beta/Zac Goodwin/PA via AP

Arsenal preko penala do Raj(a): Grujićevi saigrači promašili u seriji, Barsa s maloletnicima prejaka za Napoli

Drama, drama, drama! Ali slavi severni deo Londona! Arsenal je uspeo posle boljeg izvođenja penala 4:2 da izbaci Porto i plasira se u četvrfinale Lige šampiona.

“Tobdžije” su nadoknadile poraz od 1:0 iz prvog meča na “Dragau”. Toliko je bilo za domaćina posle 120 minuta igre na “Emirejtsu” i odluka o pobedniku je morala da padne posle penal-serije.

A penali su lutrija! David Raja je heroj Arsenala, a Vendel i Galenjo tragičari Porta.

Španski čuvar mreže je odbranio penale Brazilcima u drugoj i četvrtoj seriji i tako odveo svoj tim u među 8 najboljih. Tako da nije bilo potrebe za petom serijom. Kod “tobdžija” su svi izvođači bili precizni (Odegard, Haverc, Saka i Rajs, a za Porto su postigli golove samo naš Marko Grujić i Pepe.

Mora se priznati da je Arsenal bio bolji rival tokom većeg dela meča, stvorio ozbiljnije šanse. Poveo preko Trosara u 41. minutu.

U drugom poluvremenu ispromašivali su se i Žesus, i Haverc, Saka ili je pak nedostajao završni pas. Jedna lopta je i završila u mreži porta, ali je gol Odegarda poništen zbog faula nad golmanom.

Ćavi bi da se oprosti “ušatim” peharom od Barse

Barselona je u četvrtfinalu Lige šampiona pošto je u revanšu pobedila Napoli 3:1. U prvom meču u Napulju je bilo 1:1.

Ćavi Ernandez je na ovaj način ostao u igri da se ipak oprosti peharom od voljenog kluba, a Katalonci da osvoje makar jedan trofej ove godine. Poznato je da Ćavi napušta mesto trenera Barse na kraju sezone, dok je tim ispao iz Kupa kralja, izgubio finale Superkupa Španije i ima preveliki zaostatak za Realom u borbi za šampionsku titulu. Zato su sve karte bacili na Ligu šampiona.

Niko pre sa 2 maloletnika u postavi

Mora se priznati da je trener katalonskog kluba pokazao izuzetnu hrabrost. Za ovako važnu utakmicu izveo je startnu postavu sa dvojicom igrača mlađim od 18 godina.

Lamin Jamal (16 godina i 243 dana) i Pau Kubarsi (17 godina i 50 dana) od prvog minuta su bili na travi “Monžuika”. Tako nešto se nikada nije dogodilo u nokaut fazi Lige šampiona.

Blickrig za 2 minuta i nada za Napoli

Domaćin je krenuo odmah na sve ili ništa. Po principu da odmah nokautira protivnika dok se još nije snašao i samim time mu poremeti celu taktiku. I u tome su uspeli Ćavijevi izabranici. “Blickrig” je izvršen od 15. do 17. minuta.

Rafinja je pronašao u srcu kaznenog prostora Fermina Lopeza, potpuno zaboravljenog od defanzivaca Napolija. Bila je to maltene penal situacija i Mere je lagano savladan.

Maltene 123 sekunde kasnije ponovo lopta u mreži gostiju iz Napulja. Ovog puta iz slične situacije je šutirao asistent kod prvog gola Rafinja. Ipak, njegova lopta je pogodila stativu, ali na pravom mestu je bio Žoao Kanselo. Portugalac je lako odbitak ubacio u mrežu za velikih 2:0.

Do kraja poluvremena Rahmani je ipak uspeo da da nadu šampionu Italije koji posrće ove sezone. Na sličan način kao kod prvog gola Barselone, uzvratili su gosti posle pola sata igre. Politano je poslao povratnu loptu na koju je natrčao reprezentativac tzv. Kosova i poslao je u gol.

Lindstrom promašio produžetak

Ipak, u drugom poluvremenu nisu uspeli da stignu do izjednačenja koje bi im omogućilo produžetke. A nije da nisu imali šansi. Lindstrom je promašio glavom sa pet metara.

Umesto toga je Levandovski stavio tačku na meč u 83. minutu posle nesebičnog dodavanja Serhija Roberta.