Arsenal preko “Trešnjica” pobegao na +4: “Svrake” razbile Barnli, Notingem slavio protiv fenjeraša

Fudbaleri Arsenala pobedili su Bornmut rezultatom 3:0 u utakmici 35. kola Premijer lige odigranoj na Emirejtsu.

Golove za Tobdžije postigli su Bukajo Saka u 45. minutu, sa bele tačke, Leandro Trosar u 70. i Deklan Rajs u sedmom minutu nadoknade drugog poluvremena.

Arsenal je dominirao u prvom poluvremenu i maltene neprekidno kidisao na gol gostiju. Heroj Bornmuta u prvih pola sata bio je golman Mark Travers, koji je rivalu “skinuo“ nekoliko šuteva iz izglednih prilika.

U 42. minutu dogodio se prelomni trenutak – Haverc je dobio loptu u prostor, došao do nje i krenuo u dribling.

Pokušao je Travers da interveniše bez prekršaja, ispružio desnu nogu, ali po mišljenju sudija nije uspeo da zakači loptu. Mark je potom pokupio Nemca i dosuđen je penal, koji je potvrđen posle VAR provere. Siguran izvođač bio je Bukajo Saka, koji je uhvatio Traversa na pogrešnoj nozi i smestio loptu u mrežu.

Penal je izazvao mnoge nedoumice na društvenim mrežama, a veliki broj navijača ostalih timova Premijer lige siguran je da ovo nije bio kazneni udarac već žuti za Haverca.

Pretio Bornmut, ali Arsenal nesalomiv

Pokušali su puleni Andonija Iraole da anuliraju zaostatak na startu drugog dela. Imali su nekoliko poluprilika, ponajviše je pretio Džastin Klajvert, ali nije bio dovoljno dobar u završnici. Prednost domaćih duplirao je reprezentativac Belgije Trosar u 70. minutu, posle asistencije Deklana Rajsa.

U 73. minutu su gosti zatresli, ali je gol poništen jer je Solanke prethodno faulirao golmana Arsenala, Raju. Konačan rezultat postavio je upravo Rajs, golom u 90+7.

Arsenal posle nove pobede, treće vezane, ima 83 boda. Izabranici Mikela Artete su vodeći na tabeli sa +4 u odnosu na drugoplasirani Mančester Siti, ali Građani imaju i dva meča manje.

Svrake razbile Barnli

U terminu od 16 sati odigrane su tri utakmice 36. kola Premijer lige, od kojih su dve bile veoma važne u borbi za opstanak. Postignuti su sledeći rezultati: Barnli – Njukasl 1:4, Šefild junajted – Notingem Forest 1:3 i Brentford – Fulam 0:0.

Barnli je morao da savlada Njukasl na svom stadionu kako bi sačuvao kakvu-takvu šansu da u poslednja dva kola može da načini podvig i domogne se opstanka, pogotovo što u 38. rundi dočekuje Notingem na svom stadionu, ali “svrake”, koje jure Evropu, nisu imale milosti prema ekipi koju predvodi Vensan Kompani i danas su je na surov način najverovatnije poslale u niži rang.

Kalum Vilson je pogotkom iz peterca u 19. minutu načeo golmana Arijaneta Murića, da bi prednost gostiju udvostručio Longstaf u 35. minutu, preciznim udarcem sa 12 metara, nakon lepe akcije Vilsona i Marfija.

U 40. minutu je već bilo 0:3. Asistirao je Gordon, a pogodio Bruno Gimaraeš.

Ista slika viđena je i u nastavku, Murić je u 52. minutu odbranio penal Isaku, ali se švedski napadač “popravio” samo tri minuta kasnije. Vilson je ponovo pokrenuo opasnu akciju i proigrao Marfija, koji je utrčao po desnoj strani. Usledio je pas u peterac, gde se Isak sjajno snašao i zatresao mrežu, za 0:4.

Konačnih 1:4 postavio je Ošej u 86. minutu.

Notingem lako protiv fenjeraša

Notingem Forest je uradio ono što je bilo neophodno, savladao je “fenjeraša” Šelifd junajted u gostima i na dva kola pre kraja ima tri boda više od Lutona i pet više od Barnlija, prvog i drugog ispod “crte”.

Nije dobro krenulo po “šumare” danas, pošto je davno prežaljeni Šefild poveo u 17. minutu, golom Breretona Dijaza iz penala.

Ipak, “suvi” kvalitet je nakon toga došao do izražaja, pa je Hadson-Odoi perfektnim udarcem sa 13 metara, iskosa sa leve strane, pogodio suprotni ugao i izjednačio na 1:1 u 27. minutu.

Preokret se desio u 51. minutu, kada je Jets sa 7-8 metara zakucao loptu u mrežu domaćih, nakon što mu je Boli spustio glavom posle prekida.

U 65. minutu još jedna bravura Hadsona-Odoija i pogodak za 1:3, nakon što je izlomio čuvara po levoj strani, ušao u kazneni prostor, namestio se na kontra nogu i ponovo pogodio suprotni ugao. Bio je ovo 100. gol koji je ove sezone primio očajni Šefild u Premijer ligi.

Dakle, realno je sada samo pitanje Notingem ili Luton u borbi za opstanak. “Šumari” mnogo bolje stoje i do kraja dočekuju Čelsi i gostuju Barnliju. Sa jednom pobedom će sigurno završiti posao, jer imaju veliku prednost i u gol-razlici. Luton gostuje Vest Hemu i dočekuje Fulam. Postoji i varijatna u kojoj može da se spasi i Barnli, ali to zaista deluje kao “nemoguća misija”. On treba da pobedi Totenhem u Londonu i Notingem kod kuće, da Notingem ne uzme nijedan bod u svoja dva meča, a Luton da uzme maksimalno tri boda.

Mali londonski derbi između bezbrižnih Brentforda i Fulama nije imao nikakav rezultatski značaj, a završen je bez golova.