Real Madrid's Joselu, left, scores his side's opening goal in front of Bayern's goalkeeper Manuel Neuer, right, during the Champions League semifinal second leg soccer match between Real Madrid and Bayern Munich at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Wednesday, May 8, 2024. (AP Photo/Manu Fernandez)
Hoselu postiže gol posle greške Manuela Nojera, Foto: Beta/AP Photo/Manu Fernandez

Bajernu se ponovila 1999. Rođen u Štutgartu i za 2 minuta odveo Real u finale, povređeni Pavlović tragičar

Hoselu, čovek rođen u Nemačkoj, u Štutgartu i tek sa 34. godine doživeo pravu afirmaciju u Real Madridu, sada je postao heroj najtrofejnijeg kluba Evrope. Golovima u 88. i 90. minutu doneo je potpuni preokret i pobedu protiv Bajerna u revanšu 2:1 i tako odveo “kraljevski klub” u novo finale Lige šampiona.

Real Madrid će po 18. put igrati finalni meč za titulu evropskog šampiona, a osvojio je čak 14. titula do sada. Nekako i zanimljivo je što će se za pehar boriti timovi čiji su nadimci “kraljevski klub” i “milioneri”.

“Deža vu” za Bajernove navijače

Navijači minhenskog kluba proživljavaju trenutno noćnu moru i “deža vu” u svojim glavama. Ponovilo im se ono što im se dogodilo u finalu Lige šampiona 1999. godine.

Kao i tada i sada, u polufinalu, su vodili 1:0 i imali rezultat koji ih vodi u veliko finale. A onda su u finišu za samo 2 minuta primili dva gola i tako eliminisani.

Nojer od junaka do tragičara

Tragičar je čovek koji bi bio heroj da je Bajern slavio – Manuel Nojer. Čudesan je bio legendarni nemački golman do tog 88. minuta. Bez greške i sa čudesnim odbranama (5), a onda je loše reagovao, lopta je pala na nogu Hoselua i sve se preokrenulo.

Da budemo iskreni, možda Real nije bio bolji, ali je bio sigurno opasniji i imao bolje šanse. Već u 13. minutu su promašili nemoguće. Prvo je Nojer skrenuo loptu u stativu posle šuta Vinisijusa sa 6 metara, Rodrigo natrčao na odbitak, a Nojer opet čudesno odbranio.

I to nisu bile jedine šanse i situacije u kojima je reprezentativni čuvar mreže Nemačke pokazao mačeće reflekse. Izluđivao je odbrana Vinisijusa i kompaniju, ukupno je imao 5 odbrana.

Gol Dejvisa (budućeg igrača Reala?)

Real je za svoje neiskorišćene prilike kažnjen u 68. minutu. Kontranapad nemačkog tima, Kejn je odlično prebacio loptu na levu stranu do Alfonsa Dejvisa koji ulazi u šesnaesterac, a Kanađanin desnom (slabijom) nogom fantastično šutira, neodbranjivo za Lunjina i gosti vode 1:0.

I delovalo je da će momak koji je već viđen kao buduće letnje pojačanje Real Madrida presuditi svom budućem klubu. Real Madrid je bio na ivici ponora. Jeste krenuo još jače i žešće da napada. Poništen je pogodak Lukasu Vaskezu opravdano zbog faula u napadu.

Dobro je to najbolji evropski sudija, Marčinjak, video na snimku posle sugestije iz VAR sobe.

Kiks Nojera

Sekunde i minuti su proticali, Bajern je bio sve bliže novom evropskom finalu. I onda taj 88. minut. Šut Vinisijusa, ne baš jak, ali neočekivano loša reakcija Nojera. Ispada mu lopta iz ruku i na nju natrčava Hoselu i lako je ubacuje u mrežu.

Tuhelova greška – ostanak povređenog Pavlovića na terenu

Činilo se u tom trenutku da su produžeci najrealniji scenario. Ali Real je Real. Tuhel (odlazeći trener Bajerna) napravio je pogrešnu procenu. Povređenog Aleksandra Pavlovića, koji je do tog momenta odigrao maltene savršen meč, nije zamenio. Čekala se izmena i to mu se obilo o glavu.

Upravo je Srbin, koji će u budućnosti gotovo sigurno igrati za Nemačku, zakasnio pri izlasku i pravljenju ofsajda. Ridiger je ubacio loptu na peterac, a Hoselu postigao drugi gol za dva minuta. Linijski sudija jeste prvo podigao zastavicu za ofsajd. Marčinjak je otišao da pregleda VAR snimak i potom pokazao na centar. Potpuni preokret.

Dete Reala koje je čekalo 12 godina da postane heroj

Tako je čovek koji je sa 18 godina (2008) stigao u Real, ali ga napustio bez prave šanse, dočekao da sada bude spasilac i heroj svog kluba. Posle 10 godina lutanja preko nemačkih, engleskih i španskih klubova se prošlog leta vratio da bude rezervni špic sa pune 33 godine. I doživeo najveći trenutak svoje karijere.

Interesantno, upravo je on najnoviji igrač na listi bivših igrača Stouka koji će igrati finale Lige šampiona koji su prave talije za klubove u poslednjih 15 godina.

Za kraj ne možemo da ne pomenemo da se nastavilo i prokletstvo Harija Kejna. Engleski napadač je napustio Totenhem prošlog leta i došao u Bajern kako bi konačno osvojio prvi trofej u karijeri. I u prvoj sezoni je ostao bez svih mogućih trofeja.