![navijac tragedija anderleht](https://soccersportal.rs/wp-content/uploads/2024/04/navijac-tragedija-anderleht.jpg)
Fudbal
Belgijski velikani hteli da uvedu fudbalsku revoluciju: Liga nalik na Ligu šampiona i NBA – ideja za sada propala
Svi profesionalni klubovi iz Belgije okupili su se danas kako bi razgovarali o novom formatu takmičenja i raspodeli novca od TV prava. Šest vodećih klubova (Klub Briž, Anderleht, Racing Genk, AA Gent, Antverpen i Standard), zalagalo se za prelazak na takozvani ‘evropski model’ takmičenja, gde ne bi svako sa svakim igrao po dva puta.
Ipak, na kraju, do konkretnog glasanja za predlog nije došlo, jer se čulo da “predlozi koji su danas stavljeni na sto nisu bili dovoljno jaki”.
Svi profesionalni klubovi okupili su se u zgradama Pro lige u Dijegemu kako bi razgovarali o formatu takmičenja i ključu raspodele novca od TV prava. Sastanak je počeo u 10 časova.
Rukovodstvo Pro lige je iznelo dve opcije o kojima bi se eventualno moglo glasati. Ili takmičenje sa šesnaest klubova prve i druge lige, i plej-of sa četiri kluba, Ili derivat takozvanog ‘evropskog formata’, modela takmičenja koji se od ove sezone koristi u Ligi šampiona, Ligi Evrope i Ligi konferencija. Iako na kraju nije došlo do glasanja.
– Mnogo toga je izašlo na videlo, ali bez glasanja – potvrdio je izvršni direktor Rojal Uniona Filip Bormans. Vodeći klubovi nisu pronašli podršku za novu formulu, nije bilo sluha među manjim timovima i stoga logično nisu imali većinu, pa moraju ponovo da razmatraju i alternative.
– Radi se o formatu takmičenja, ali i o mnogo više. Uspon i pad, evropski prihodi, solidarnost. Svi to posmatraju iz svoje perspektive, i danas nije bilo većine. Dakle, moramo se vratiti na početak i videti šta je moguće. Svi shvataju da nešto mora da se promeni i da se voda mora dodati vinu. Ne možemo samo da gledamo svoje pozicije. Ako je to moguće, mislim da možemo da se dogovorimo o novom formatu u roku od nekoliko nedelja.
Takozvani ‘evropski model’, prema Bormansu, je odbačen.
– Na način na koji je danas stavljen na sto, ponovo je skinut sa njega. Mislim da bi eventualno mogla da se stavi na sto neka malo drugačija varijanta, ali danas smo utvrdili da ova dva predloga nisu bila dovoljno jaka za većinu.
Rukovodstvo Pro lige želi da utvrdi format takmičenja u februaru. Sledeći sastanak je zakazan za 20. februar.
Kako funkcioniše takozvani ‘evropski model’?
U evropskom modelu takođe ima šesnaest klubova prve i druge lige. Međutim, prva liga se više ne bi igrala u prvom i drugom krugu od 30 utakmica, već bi se smanjila na 24 utakmice. Da bi se to postiglo, šesnaest klubova bi bilo podeljeno u četiri grupe po četiri. Svi klubovi bi igrali jedni protiv drugih najmanje jednom, ali ne nužno i dva puta.
Svaki klub igra kod kuće i u gostima protiv drugih timova iz svoje grupe, i protiv dva tima iz druge tri grupe. Protiv jednog tima iz svake od drugih grupa samo kod kuće i protiv jednog tima iz svake druge grupe samo u gostima (ako vam nije jasno, pročitajte opet, jer drugačije da se objasni ne može).
Prvih šest igra plej-of posle regularne sezone od 24 utakmice, bez polovljenja bodova. Plej-of je predviđen i za timove van prvih šest, ali sadržaj ovih još treba da se dalje pregovara.
Evropski model je prilično složen. Zato mnogi čelnici klubova imaju rezerve. Kako da objasne takav koncept navijačima – posebno znajući da manji klubovi u takvom formatu moraju da igraju manje atraktivne utakmice kod kuće.
Najbolji klubovi su se nadali da će moći da proguraju taj model. Oni uglavnom žele manje takmičarskih utakmica. U evropskom modelu i dalje ima 34 utakmice, šest manje nego što je danas slučaj. Pet najvećih klubova iz nedavne prošlosti (Klub Briž, Anderleht, Antverpen, Genk i Gent), dopunjeno Standardom, stoga je poslalo zajedničko pismo celoj Pro ligi. Iz njega se vidi da najbolji klubovi čak potpuno odbacuju opciju ’16-4′.
U pismu se navodi:
– Format ’14-6′ je bio apsolutna prednost potpisnika ovog pisma – neka ne bude sumnje u to (…) Međutim, nedostaje dovoljno podrške unutar Pro lige. Zato se ovaj predlog više ne može staviti na glasanje. Iz istog razloga, ni format ’16-4′ više nije opcija. Ovaj format ne nudi strukturalni napredak i stoga više nije opcija.
– ‘Evropski format’, kako je predložila Pro liga, je daleko najbolje dostupno rešenje. On predstavlja najbalansiraniji kompromis između različitih interesa svih klubova. Sa ovim formatom, relegacioni plej-of se ukida, više ne dolazi do polovljenja bodova u plej-ofu za šampiona, ima više utakmica sa važnošću u plej-ofu za Evropu i ima dovoljno prostora za disanje u pretrpanom kalendaru.
![](https://soccersportal.rs/wp-content/uploads/2023/08/Logo2x.png)