JACOB BRUUN LARSEN Jakob Brun Larsen, ANDREAS EVALD CORNELIUS Andreas Evald Kornelijus, CHRISTIAN ERIKSEN Kristijan Eriksen, CHRISTIAN NORGAARD Kristijan Norgard , JOAKIM MAEHLE Joakim Mele radost fudbalera reprezentacije Danske na prijateljskoj utakmici protiv Srbije na stadionu Parken, Kopenhagen 29.03.2022. godine Foto: Marko Metlas Fudbal, Reprezentacija, Srbija, Danska, Prijateljska utakmica
Fudbalska reprezentacija Danske, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Biće važno izdržati prvi udar Danaca: Najopasniji su u prvih pola sata, a Edegard i Haland pokazali koje su im mane

Rival Srbije u grupi na Evropskom prvenstvu, selekcija Danske, slavila je i u drugom derbiju Vikinga. U generalnoj probi za EURO, Danci su bili bolji od Norveške 3:1.

Odlučili su se naši rivali sa severa Evrope da pripremne utakmice igraju protiv svojih komšija. Najpre su savladali našeg današnjeg rivala, Švedsku, a sada i svog severnog suseda.

Ono što je bilo karakteristično za te dve utakmice jeste igra protivnika Srbije u Nemačkoj, u prvih 30 minuta. Selektor Hjulmand očigledno insistira na tom prvom udaru, odnosno, da se protivnik odmah napadne svim silama i tako se stekne rano vođstvo.

Protiv Švedske su dali gol u 2. minutu, a danas su dali 2 u prvih dvadeset minuta. Pjer Hojbjerg je zatresao mrežu iz drugog šuta sa ivice šesnaesterca u 12. minutu, a 9 minuta kasnije Vestergard je duplirao vođstvo.

Odbrana im ima mane – spori su

Nije da Danci nisu bili opasni i u ostatku meča, ali utisak je da u tih prvih pola sata praktično melju protivnika, pritiskaju i stvaraju velike šanse. Tek kada je prošao taj njihov prvi udar, respektabilna reprezentacija Norveške, predvođena Halandom i Edegardom, je počela da igra.

I da stvara i ona opasne šanse, mada im je realizacija bila loša. Uspeo je Haland da smanji u 72. kada su on i Edegard pokazali da postoje pukotine u odbrani Danaca, ali i da im je mana sporost. Bio je i u prilici da izjednači. Kad to nije uspelo, usledila je kazna na drugoj strani koju je sproveo iskusni Jusuf Poulsen.

Danci su igrali u sastavu: Šmajhel – Andersen, Kristensen, Vestergard – Bah, Kristijansen – Hojbjerg, Hjulmand – Skov Olsen, Damsgard – Hojlund. U drugom poluvremenu su ušli Dilejni, Kjer, Mele, Eriksen, Dolberg i Poulsen.