Pratite nas preko:
djuzepe skuli navijaci djenove
Foto: Printscreen/Youtube/switch 366

Fudbal

Bio je dete Juventusa, unuk čuvenog šefa mafije, sam se zaletao na huligane, a na kraju ga je svega koštao bosanski prevarant (VIDEO)

Malo ko se seća 22. aprila 2012, kada se haos spustio sa tribina stadiona Luiđi Feraris u Đenovi.

S obzirom da je problematični Rosoblu gubio rezultatom 4-0 na poluvremenu protiv Sijene, grupa od oko 80 ultrasa upala je na porodičnu tribinu, popela se na tunel za igrače i zahtevala da se meč prekine, bacajući rakete i vatromet na teren dok, u 63. minutu konačno nisu ispunjeni ti ludi zahtevi.

Igrače i zvaničnike Sijene navijači su ispratili sa terena uz topli aplauz, a došlo je do obračuna između ultrasa i domaćih igrača, koji su u suštini bili taoci na terenu.

Kada je osoba koju je posle policija odredila kao vođu mafije zahtevala da razgovara sa kapitenom kluba Markom Rosijem, niko nije bio posebno iznenađen kada je saznao da je njihova završna utakmica u ovom bizarnom pokazivanju moći navijača bila ritualno ponižavanje igrača za koje su verovali da sramote njihov grad i njihov klub.

– Hoćemo vaše čarape, želimo te u gaćama – čuli su se povici sa tribina. Neki igrači su već bili u suzama. Ali dok je Rosi vodio svoje igrače dalje od njihovih mučitelja, jedan čovek je ostao da se suprotstavi ultrasima.

Skuli se suprotstavio huliganima

Hodajući pravo prema vođi grupe, dete Juventusove fudbalske akademije, a sada malo poznat bivši napadač Đuzepe Skuli je zgrabio čoveka za vrat, pogledao ga u oči i rekao mu:

– Ne skidam ga, to je moje – odgovorio je na zahtev da skine dres koga “nije dostojan”.

Nakon što se slegla prašina nakon ovog bizarnog incidenta, koji je “Corriere dello Sport” opisao kao “Jeziv spektakl – pravo iz srednjeg veka”, usledile su pohvale za hrabrost koju je Skuli pokazao u suočavanju sa bandom koja je srušila svaki osećaj reda na đenovljanskom stadionu.

Upitan šta ga je inspirisalo da se suprotstavi ultrasima umesto da prihvati njihov ultimatum, Skuli je svoju hrabrost pripisao svom dedi.

Ovo bi moglo da vam bude nejasno sve dok ne shvatite da je Skuli omiljeni unuk Đuzepea Morabita, bivšeg šefa zloglasne”‘Ndrangete”, a ljubitelji krimi romana definitivno znaju o čemu se radi.

Ko je Đuzepe Morabito?

Morabito je ime koje odjekuje kroz planinske prevoje njegove rodne Kalabrije. U velikoj meri uključen u rat između mafijaša povezanih sa klanovima “Imerti i Di Stefano”. Morabito je predsedavao godišnjim sastancima u svetilištu “Gospe od Polsija”.

Takođe je predvodio ćeliju “Ndrangheta” u sicilijanskom lučkom gradu Mesini koja je izvršila značajan uticaj na lučke vlasti i univerzitet posebno, sa nekoliko eksplozija i paljenja automobila širom kampusa tokom perioda od 25 godina.

Međutim, Morabito je možda najpoznatiji po švercu droge, uspostavljanju ogromne mreže između mafijaških klanova u Italiji i na Balkanu za krijumčarenje ogromnih količina kokaina, hašiša i heroina u zemlju, oslanjajući se na svoje iskustvo posredovanja u poslovima između ‘ “Ndrangeta” i “Cosa Nostra” u Mesini da uspostave rute za krijumčarenje kroz Maroko, Liban, Venecuelu, Kolumbiju i Argentinu.

Kada je policijska specijalna jedinica za borbu protiv mafije otkrila Morabita kao vođu operacije 1992. godine, on je pobegao, ostavljajući svog sina Frančeska, oca Đuzepea Skulija, da postane “de facto” vođa operacije. Đuzepe je do tada napustio Kalabriju, ostavljajući porodicu i otišavši Torino, gde je nastavio fudbalsku karijeru u jednom od najvećih klubova na svetu – Juventusu.

Boravak u Juveu težak period života

Skuli se seća svog boravka u Torinu kao teškog perioda svog života. On opisuje kako je smatrao da je Torino „tvrd grad, veoma zatvoren za dete“. Dok su mu nedostajali prijatelji i „toplina juga“, Skuli je istrajao i dovoljno impresionirao za omladinski tim Juventusa da bi bio pozivan u reprezentaciju Italije na svakom omladinskom nivou.

Međutim, pošto je pokazao da obećava, Juventus mu je uručio profesionalni ugovor sa 18 godina, ali njegova karijera je bila manje nego memorabilna.

Iako je njegovo fudbalsko znanje bilo dovoljno da odigra 25 utakmica za ekipu Azura do 21 godine, gde je postigao respektabilnih devet golova, Skuli je veći deo svoje rane karijere proveo na pozajmici u nižim ešalonima italijanskog fudbala.

Dok je još uvek bio u Juventusu, proveo je vreme u Krotoneu i Modeni između 2001. i 2003. i, kada nije uspeo da impresionira za Staru damu, prodat je Kjevo Veroni za 450.000 evra kao deo ugovora kojim je Nikola Legrotalje otišao na tadašnji pomalo ukleti Stadio dele Alpi.

Prateći obrazac iz rane karijere, Skulijevo vreme u Veroni je bilo nezadovoljavajuće, što se ogleda u neznatnom broju od dva gola u 18 nastupa tokom dve godine, pre nego što je ponovo poslat na pozajmicu u Brešu. Tamo nije postigao nijedan gol. u 18 nastupa pre nego što se vratio u Juventus.

Ponovo je pozajmljen, ovog puta Mesini i Đenovi, gde je konačno pronašao svoj dom, postigavši četiri gola u 11 utakmica tokom sezone 2006-07, pre nego što je postao stalni član takozvanih Grifona.

Posle četiri godine i 114 nastupa za Đenovu, prodat je Laciju za tričavih 500 evra, pre nego što se vratio u severozapadni lučki grad na pozajmicu između 2012. i 2014. godine.

Skuli izazivao kontroverze

Tokom karijere, Skuli je uspevao da izazove kontroverze, što je neizbežno dovelo do povezivanja između njega i poslovanja njegovih predaka.

Skuli je 2006. proglašen krivim za nameštanje meča između kalabrijskog tima Krotonea i Mesine, gde je njegov deda postao poznat, poslednjeg dana sezone Serije B 2001/02.

Skuliju je zabranjeno da igra fudbal na osam meseci. Pet godina kasnije, optužen je za skandal “Kalčoskomeze”, optužen da je bio deo grupe igrača koji su pokušavali da manipulišu ishodima utakmica u kojima su učestvovali fudbaleri Lacija, Đenova i Lećea, i stavljen je pod istragu Suda.

Tokom istrage je otkriveno da se Skuli sastao sa bosanskim kriminalcem Safetom Altićem za kojeg se znalo da je u prošlosti nameštao mečeve i italijanskim internacionalcem Domenikom Krišitom samo nekoliko sati nakon što su ultrasi Đenove nasilno zauzeli stadion Luiđi Feraris.

Trio se sastao kako bi razgovarali o iznuđivanju novca od legende Luke Tonija. Skuli je došao do fotografija svog tadašnjeg saigrača, po njegovim rečima, “na kojima je bio prisan sa nekim devojkama” dok je njegova devojka Marta Čeketo bila trudna. Skuli je kasnije oslobođen optužbi o svakoj umešanosti u skandal Kalčoskomeze, iako je ova epizoda ostala mrlja na njegovoj karijeri.

“Nezgodan, ali blizak odnos sa dedom”

Ali ono što Skulijevu karijeru čini tako fascinantnom je ono što policija opisuje kao „nezgodan, ali blizak“ odnos koji je sve vreme imao sa svojim dedom, kojeg navodno nije video od 1992, i njegovo uporno odbijanje da se distancira od porodičnog posla.

Intervjuisan 2004. godine, Skuli je govorio o svom obožavanju svog „ljubaznog, pažljivog“ dede, za kojeg je govorio da ga je naučio da se “ponaša i odaje poštovanje ljudima, posebno snagama reda i mira”.

Početak Skulijeve karijere neizbežno je isprepleten sa načinom života njegovog dede, a Morabito je prisustvovao svakoj utakmici svog unuka pre nego što je organizovao raskošne bankete za igrače i porodice Skulijevog omladinskog tima u Brankaleoneu, u Kalabriji.

Policija je verovala da su veze između Morabita i njegovog unuka bile toliko jake da će “mafiozi” ići na stadione širom zemlje na kojima bi Skuli mogao da igra, uprkos ogromnom riziku da budu hapšeni, samo da bi bacili pogled na svog omiljenog unuka u akciji.

To je dovelo do toga da su sami istražitelji dolazili na utakmice u kojima je Skuli igrao, pročešljavajući tribine u potrazi za bilo kakvim tragom za čovekom koji je naveden kao jedan od najtraženijih begunaca u Italiji sve dok nije konačno uhvaćen 2004.

Skuli je, inače, sa Italijom osvojio olimpijsku bronzanu medalju u Atini, što je bio nesumnjivi vrhunac njegove karijere, a medalju je posvetio svom dedi, rekavši:

– Znam da sam njegov omiljeni unuk. To je nešto što nikada neću poreći.

Eto, ovo je priča o italijanskom fudbaleru iz 21. veka koji je imao ogromne veze sa mafijom, a kome je na kraju jedan Bosanac mogao da dođe glave, a došao mu ju je njegov neoprezni stil života. Skuli je sada na slobodi i uživa u svojoj penziji.

Komentari (0)

Dodaj komentar

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

Fudbal