Salzburg's Bobby Clark, left, challenges Sparta's Veljko Birmancevic during the Champions League opening phase soccer match between Sparta Prague and Salzburg in Prague, Czech Republic, Wednesday, Sept. 18, 2024. (AP Photo/Petr David Josek)
Veljko Birmančević u prodoru (Foto: Beta/AP Photo/Petr David Josek)

Birmančević igrao, drugi davali golove: Sparta zgazila Salcburg i slavila posle 7.589 dana u Ligi šampiona

Sparta iz Praga snažno je otvorila novu sezonu u Ligi šampiona ubeljivom pobedom nad Salcburgom od 3:0 pred svojom publikom. Ovo je ujedno prva pobeda češkog velikana u elitnom takmičenju posle 7.589 dana od kada su poslednji put slavili tamo davne 2003. godine.

Prepuna “Letna” je videla sjajnu partiju tima za koji nastupa naš Veljko Birmančević, koji je bio jedan od zapaženijih pojedinaca meča iako nije imao ni gol, ni asistenciju. Odigrao je dobar meč, a najbolju šansu je propustio u 76. minutu kada mu je golman Blazvih odbranio udarac iskosa sa leve strane.

Šampion Češke potpuno je nadigrao vicešampiona Austrije, a poveo je već u drugom minutu preko Finca Kairinena, koji je postao i najbrži strelac u novom formatu elitnog takmičenja koji je startovao.

Do odlaska na odmor Sparta je duplirala vođstvo preko Nigerijca Olatundžija u 42. minutu, a konačan rezultat postavio je Albanac Laci u 58. minutu. Imali su domaćini još nekoliko izglednih prilika da ubedljivije savladaju austrijskog vicešampiona, ali su bili neprecizni.

U redovima Salcburga ceo meč je odigrao Stefan Bajčetić, momak srpskog porekla koji nastupa kao pozajmljni igrač iz Liverpula, dok je Petar Ratkov ušao u igru sa klupe za rezerve u 84. minutu. Aleksa Terzić propustio je utakmicu zbog povrede butnog mišića.

Bolonja ne može nikog da pobedi

U drugom meču ovog programa u sredu Bolonja i Šahtjor su odigrali meč bez golova.

Italijanski klub, koji se vratio u elitno takmičenje posle nekoliko decenija, je tako još jednom ostao bez pobede i to na petom meču od početka sezone, ali može da slavi ovaj bod jer je malo falilo da izgubi na svom terenu i od prvaka Ukrajine.

Naime, gosti su u prvom poluvremenu imali najbolju šansu u fudbalu, jedanaesterac, ali je golman Bolonje Lukas Skorupski odbranio udarac Sudakovu u četvrtom minutu utakmice. Istina, i Bolonja je imala tri šanse preko napadača Santijaga Kastra, koji je bio neprecizan.

Posle svega viđenog, remi je možda i najpravedniji ishod.