Bologna's head coach Thiago Motta gestures during the Serie A soccer match between Atalanta and Bologna at the Gewiss Stadium stadium in Bergamo, Italy, Sunday, March 3, 2024. (Spada/LaPresse via AP)
Tijago Mota (Foto: Beta/Spada/LaPresse via AP)

Bivši saigrač Dekija Stankovića je stvorio “paklenu mašinu” za Ligu šampiona (VIDEO)

Tijaga Mote se sećamo kao zahvalnog veznog fudbalera koji je umeo da radi sve na terenu, a najblistavije trenutke u karijeri ovaj “brazilski Italijan” doživeo je 2010. godine, u onom Murinjovom Interu, zajedno sa našim Dejanom Stankovićem, kada su osvojili Evropu.

Mic po mic, Mota je stasavao i kao trener, a posle ekspermenata u omladincima PSŽ-a, Đenovi i Speciji, pun potencijal pokazao je ove sezone u Bolonji, koja je na dobrom putu da se posle nekoliko decenija vrati na evropsku mapu.

Majstorski Tijago vodi ovaj simpatični tim ka Ligi šampiona, a posle veličanstvenog preokreta i pobede nad Atalantom ovog popodneva (2:1) i to u gostima, Bolonja je četvrta na tabeli Serije A, ispred velikana kakvi su Roma, Fiorentina, Lacio i Napoli.

Fudbaleri Bolonje vezali su šest uzastopnih pobeda u italijanskoj Seriji A posle čak 57 godina i sa pravom maštaju o izlasku u Evropu, tačnije Ligu šampiona koja bi bila kao san za navijače ovog tima. A nije se činilo da će biti lako u Bergamu.

Atalanta je povela posle sjajne akcije u 28. minutu. Lopta je posle dobrih pasova i kretanja stigla do desnog beka Zapakoste, njegov udarac odbranio golman gostiju Skorupski, ali je Englez Ademola Lukman posle odbitka zatresao mrežu rivala.

Sve se promenilo u periodu od 57. do 61. minuta. Nesmotreni holandski vezista Kopmajners skrivio je jedanaesterac, koji je u gol pretvorio njegov zemljak i najbolji napadač Bolonje Jošua Zirkze.

Samo četiri minuta kasnije Bolonja je postigla i drugi pogodak. Kapiten tima Škot Luis Ferguson fantastično je šutirao sa distance i oduševio pristalice gostiju koji se vraćaju sa tri boda u džepu posle jednog od najtežih gostovanja u Seriji A.

Posle 27 odigranih utakmica Bolonja je četvrta sa 51 bodom i korača ka senzacionalnom plasmanu u Ligu šampiona, dok je Atalanta šesta sa pet bodova manje i propuštenom velikom šansom.

Povratak na evropsku mapu bio bi kruna fantastičnog posla koji su u tandemu u Bolonji uradili trener Tijago Mota i sportski direktor Marko Di Vajo. Nekadašnji napadač Parme i Juvea ispostavio se kao bolji operativac nego igrač pa sa klubom iz “grada košarke” ide ka istorijskom uspehu.