Fiorentina's Lucas Beltran, left, celebrates after scoring his sides first goal on a penalty during the Europa Conference League semi-final second leg soccer match between Club Brugge and Fiorentina at the Jan Breydel Stadium in Bruges, Belgium, Wednesday, May 8, 2024. (AP Photo/Omar Havana)
Lukas Beltran slavi gol sa penala koji je odveo Fiorentinu u novo finale Lige konferencija, Foto: Beta/AP Photo/Omar Havana

Bleki i Fiorentina opet idu po evropski trofej: A da nije bilo Juventusa ne bi bilo ništa od toga

Dobili smo prvog finalistu Lige konferencija i to će, kao i prošle sezone biti Fiorentina. Italijanski tim je uspeo da izbori nerešen rezultat u revanšu protiv Briža 1:1 i ukupnim rezultatom 4:3 se plasirao u novo evropsko finale.

Prošle sezone su bez trofeja ostali zbog Džerod Bouvena i Vest Hema, a sada su dobili priliku da to isprave.

Posle pobede u prvom meču u Firenci 3:2 sada su u samom finišu uspeli da stignu do rezultata koji je sprečio produžetke i omogućio im prolazak dalje.

“Čudan” penal gurnuo Fiorentinu u finale

Imaju za čime da žale Belgijanci jer ih je manje od 10 minuta delilo od dodatnih pola sata igre, a možda i penala. De Kujper je u 20. minutu postigao gol kojim je anulirao poraz iz Italije prošle nedelje.

Vanaker je centrirao, a De Kujper je uspeo tek toliko da očeše loptu da se njemu pripiše gol. Mada možemo reći da više pogodak pripada Vanakeru.

I taj rezultat je stajao na snazi sve do 83. minuta. Tada je štoper domaćih možemo reći napravio i glupost. Visoko je podigao nogu na centaršut u šesnaesterac, dok je Enzola išao glavom na loptu. Sudija je to okarakterisao kao “opasnu igru” i prekršaj i na osnovu toga pokazao na “belu tačku”.

Protesti Belgijanaca su bili uzaludni, a odgovornost je preuzeo Beltran. I bio je siguran izvođač. Taj gol je i doneo “violi” plasman drugu sezonu zaredom u finale.

Ništa od toga ne bi bilo da Juventus nije odustao

Interesantno je da je Fiorentina ove sezone izborila učešće u Ligi konferencija kao “laki luzer”. Naime, učesnik iz Serije A je trebalo da bude Juventus na osnovu plasmana na tabeli na kraju prošle sezone.

Ipak, “stara dama” je odustala od učešća u evropskim takmičenjima. Bila je to i neka vrsta kompenzacije zbog kazne koju je zbog kršenja finansijskog fer-pleja trebalo da im izrekne UEFA. Zato je umesto njih upala Fiorentina.

U borbi za novi trofej će igrati protiv onoga ko bude izašao kao bolji u revanšu između Olimpijakosa i Aston Vile. Pirejci na svom terenu brane pobedu od 2:0 u prvom meču, u Birmingemu. Kvote za taj meč pogledajte OVDE.