Slavlje Norvežana (Foto: Beta/AP/Mats Torbergsen)

Bode naučio lekciju na Marakani, pa počeo da šamara u Ligi Evrope: Porto pao u Norveškoj

Nova sezona Lige Evrope počela je velikim iznenađenjem koje je napravio norveški šampion Bode/Glimt na severu kontinenta. Zvezdin rival na putu do Lige šampiona savladao je Porto sa 3:2 (2:1), a trijumf dobija na značaju ako se zna da su celo drugo poluvreme igrali sa desetoricom.

Portgalski velikan poveo je u osmom minutu pogotkom Omorodiona, ali je Hog izjednačio u 15. i vratio domaćina u život. Gosti su dominirali u većem delu prvog poluvremena, a Bode se branio i sjajno igrao na kontre. Jednu dobru akciju krunisao je Hauge u 40. minutu za 2:1.

Samo što je krenulo drugo poluvreme, Bode je ostao bez krilnog napadača Mate, ali je i tako “osakaćen” uspeo da stigne do trećeg gola koji je postigao Hauge u 61. minutu. Porto je napadao do kraja, pokušavao, ali sve što je uradio bio je počasni gol Deniza Gula u 90. minutu.

Marko Grujić je igrao do 69. minuta za goste pre nego što je zamenjen.

U drugom meču popodnevnog programa, holandski AZ Alkmar je na svom terenu savladao švedski Elfsborg sa 3:2 (1:0). Gosti su poveli prvi preko Ume u 23. minutu, ali je do odlaska na odmor mladi Ruben van Bomel (20) poravnao rezultat u 44. minutu.

Sin legendarnog Marka van Bomela doneo je vođstvo domaćinu u 50, ali je bukvalno u sledećem napadu Hedlund izjednačio rezultat na 2:2. Pobedu AZ Alkmaru na premijeri doneo je nekadašnji napadač Totenhema Troj Perot iz jednaesterca u 74. minutu.

Kristijan Belić ušao je u igru kod domaćina u 84. minutu, a gosti su ostali sa desetoricom u finišu jer je Samuel Holmen dobio direktan crveni karton zbog prekršaja.