Partizan tim u Gentu; Foto: FK Partizan/Miroslav Todorović

Da se ne ljubimo: Partizan bez ispaljenog metka eliminisan iz Evrope – ispisane crne strane istorije

Fudbaleri Partizana završili su učešće u Evropi za sezonu 2024/2025. pošto su ispali i iz trećeg UEFA takmičenja ovog leta. Nakon Dinamo Kijeva i Lugana, bolji od izabranika Aleksandra Stanojevića bio je i Gent. Ključna je bila pobeda Belgijanaca u Beogradu pre šest dana (0:1), a u revanšu ove večeri nije bilo golova sve do 88. minuta kada je Gent odneo još jednu pobedu minimalnim rezultatom.

Tako je Partizan bez ispaljenog metka ispao iz Evrope, a usput i dodatno srozao sopstveni koeficijent, jer nije uspeo ni nerešeno da izvuče. Pritom, ostaće bez finansija koje bi mogle da mu budu ključne za dalje funkcionisanje i, generalno, opstanak kluba.

Uvertira u utakmicu bila je jako loša, pošto su crno-beli neposredno pred duel ostali bez najboljeg strelca Mateusa Saldanje. Brazilcu je stradala zadnja loža i, ne samo da nije mogao da pomogne u ovom duelu, nego je i ugrozio svoj potencijalni transfer u Hofenhajm ili Saudijsku Arabiju.

Partizan u ovom susretu nije mogao da realizuje nijednu od brojnih velikih šansi koje je stvorio, baš kao što je bio slučaj i u prvom meču u Humskoj prošlog četvrtka. Promašivali su Gajas Zahid, Aldo Kalulu, Đorđe Jovanović… I sa takvom realizacijom nijedan klub ni ne zaslužuje da prođe u grupnu fazu.

Niko nikad kao Partizan

Partizan, dakle, to nije zaslužio, a usput je ispisao crne stranice istorije evropskih takmičenja. Naime, postao je prvi klub u istoriji UEFA nadmetanja koji je ispao iz svih mogućih kvalifikacija u istoj sezoni.

Da podsetimo, Partizan je u 2. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona izbačen od Dinamo Kijeva ukupnim rezultatom 2:9. Zatim ga je Lugano eliminisao u 3. kolu kvalifikacija za Ligu Evrope. Posle 0:1 u Humskoj, u revanšu u Tunu su se igarli produžeci koji su završeni sa 2:2, golom koji su crno-beli primili sa igračem više.

I na kraju, Gent je ponovo presudio Partizanu u plej-ofu za Ligu konferencije. Sa po 1:0 u oba meča, Partizan nije ni zaslužio više od ovoga, te će se pamtiti da su najgori u istoriji po parametru ispadanja iz svih kvalifikacija u jednoj sezoni.

Partizan promašivao šanse

Fudbaleri Genta su prvu veliku šansu u večerašnjem meču imali u petom minutu, a Frank Surdez je sa oko 10 metara šutirao preko gola. Partizan je potom dva puta zapretio preko Gajasa Zahida, koji je oba puta bio neprecizan.

Zahid je u 22. minutu imao veliku šansu da dovede svoj tim u vođstvo, ali je udarac igrača Partizana završio pored leve stative protivničkog gola. Potom se uglavnom igralo na sredini terena, a onda je u 40. minutu ponovo Zahid bio u prilici, ali promene rezultata nije bilo. Prvo poluvreme je završeno bez golova.

Fudbaleri Genta su zaigrali angažovanije na početku drugog poluvremena, a domaći su u 48. minutu pogodili prečku preko Omrija Gandelmana. Trener Partizana Aleksandar Stanojević je potom izvršio nekoliko izmena, ali “crno-beli” nisu uspeli da postignu gol.

Igralo se potom uglavnom na sredini terena, ali su domaći igrači u finišu utakmice stigli do trijumfa golom Delorža u 88. minutu. Do kraja meča nije bilo promene rezultata.

Gent – Partizan 1:0 (0:0) *prvi meč 0:1

Strelac: Delorž 88
Stadion: “Gent arena”
Sudija: Filip Glova (Slovačka)

Gent: Ruf – Torunariga, Vatanabe, Gambor – Fadiga (od 84’ Samoaz), Delorž, Kums (od 80’ Ito), Braun, Gandelman – Zurdez (od 84 Varela), Gudjonsen (od 65’ Din).

Partizan: A. Jovanović – De Medina (od 56’ Filipović), Marković, Mujakić, Jurčević – Arijaga (od 56’ Ivanović), Kovač – Severina (od 56’ Grimaldo), Zahid (od 75’ Nikolić), Zubairu (od 65’ Natho) – Kalulu.