Monaco's Maghnes Akliouche, center, celebrates after scoring his side's opening goal during the Champions League opening phase soccer match between Monaco and Barcelona at the Louis II stadium, in Monaco, Monaco, Thursday, Sept. 19, 2024. (AP Photo/Laurent Cipriani)
Monakov heroj je mladi Akliuš koji je srušio Barselonu, Foto: Beta/AP Photo/Laurent Cipriani

Džordan gledao pad Barse, Monako ima novog Embapea: Magije Leverkuzenove kaznene čete, Atletiko do preokreta u 90.

Poslednje večeri 1. kola Lige šampiona dobili smo i najveće iznenađenje cele nedelje. Monako je na “Luju Drugom” srušio desetkovanu Barselonu 2:1 pred očima Majkla Džordana. Leverkuzen je upropastio Fejenord 4:0, Atletiko je u 90. minutu preokrenuo protiv Lajpciga 2:1, dok su Atalanta i Arsenal razočarali 0:0.

Najbolji košarkaš u istoriji je iskoristio svoj boravak na Azurnoj obali da pogleda uživo fudbalsku utakmicu i video je fenomenalni, novi tim koji je napravio Monako. Krenulo je loše po Barselonu koja zbog brojnih povređenih igrača je bila daleko od najboljeg sastava koji Hansi Flik može da ima na raspolaganju.

American former professional basketball player Michael Jordan, center, gestures as he attends the Champions League opening phase soccer match between Monaco and Barcelona at the Louis II stadium, in Monaco, Monaco, Thursday, Sept. 19, 2024. (AP Photo/Laurent Cipriani)

Neki novi Monakovi klinci jači od desetkovane Barselone

Greška u dodavanju na samoj ivici šesnaesterca dovela je do crvenog kartona za Erika Garsiju koji je srušio napadača Monaka koji je bio u čistoj šansi za gol. Bilo je potrebno 6 minuta “kneževima” da iskoriste brojčanu prednost.

Kao što je nekada imao Embapea, tako sada Monako ima Aliuša, zvezdu u nastajanju. Demontrirao je svoj fudbalski potencijal i talenat, sam je sve uradio i preciznim udarcem u bliži ugao savladao Ter Štegena.

Odgovorio mu je 12 minuta kasnije Barselonin vunderkind, Lamin Jamal, i to na dosta sličan način. Udarcem s distance u bliži golmanov ugao je izjednačio.

Bolji je bio domaćin da budemo iskreni i zaslužio je pobedu, a do nje je došao u drugom poluvremenu. Zaustavljen napad Barse i dubinska lopta ka Ilenikeni koji je spremno dočekao lošu procenu 17-godišnjeg Kubarsija i potom se stuštio ka golu i rutinski zatresao mrežu za veliku pobedu.

Simeoneov Atletiko uradio Nemcima nemačku stvar

Znate onu priču o fudbalu koji 22 igrača igraju 90 i kusur minuta, a na kraju uvek pobede Nemci. E na “Vandi Metropolitano” u Madridu se dogodilo baš obrnuto. Nemački klub je na kraju izgubio iako je vodio. Atletiko je uspeo da preokrene protiv Lajpciga na 2:1.

Benjamin Šeško je šokirao crveno-belo obojeni stadion i potvrdio fenomenalnu formu u 4. minutu. Povukao je kontru sa 30 metara od svog gola, vukao je loptu preko 50 metara, odložio na stranu do Opende koji je šutirao, ali Oblak brani njegov udarac. Ipak, lopta se odbija do Šeška koji je glavom ubacuje u mrežu.

Napadao je i napadao domaćin u želji da dođe do izjednačenja i to mu se konačno isplatilo. Najbolji igrač utakmice, Grizman, u svom stilu je uhvatio volej u 28. minutu za izjednačenje.

Ista slika bila je i u nastavku meča. “Jorgandžije” su na sve načine pokušavale da dođu do preokreta i za to su nagrađene u 90. minutu. Sjajan Grizmanov centaršut iz okreta i Himenez na drugoj stativi glavom šalje loptu u mrežu.

Raja spasio Arsenal u Bergamu uz bruku Retegija

Jedini meč večeri koji je završen bez golova igrao se u Bergamu. Atalanta je propustila priliku da pobedi Arsenal, iako je imala penal i zicer koji se ne promašuje. Ulogu heroja “tobdžija” imao je David Raja koji je prvo odbranio penal Retegiju, a potom zaustavio i njegov šut iz odbitka.

Naš Lazar Samardžić je debitovao u Ligi šampiona ušavši u igru u 89. minutu, dok je mladi Vanja Vlahović ceo meč presedeo na klupi.

U najmanje praćenom meču večeri Brest, debitant u Ligi šampiona, ispisao je istoriju. Na stadionu u Gengamu (njihov ne ispunjava uslove) pobedio je Šturm iz Graca 2:1 fenomenalnim golom Sime u 56. minutu.

Magija Bonifejsa i neprocenjivi Virc

Bajer Leverkuzen je prošle sezone dominirao Bundesligom i Ligom Evrope, makar do finala, a sada je pokazao i da je preozbiljan tim i za Ligu šampiona. Nemački šampion pod palicom Ćabija Alonsa je pregazio za poluvreme Fejenord 4:0 usred Roterdama.

Sve ono što nas oduševljava poslednjih godinu dana u igri “farmaceuta” viđeno je i na ovom meču. Brzina, pokretljivost, lakoća ulaska u šansu i surova egzekucija. Ne znamo šta je bilo lepše, golovi Virca, magični potezi Bonifejsa, pregled igre Frimponga…

U 5. minutu je Andrih uzeo loptu koja je došla do momka za koga Bajer traži minimum 130.000.000 evra, a čini se da je on neprocenjiv. S desetkom na leđima je povukao malo napred, a onda sa distance raspalio po lopti koju golman domaćina nije mogao da stigne.

Odmah nakon toga završila je lopta i u mreži Leverkuzena, slavili su igrači Fejenorda izjednačenje, ali kratko. Zastavica pomoćnog sudije je bila podignuta, a VAR soba je potvrdila ofsajd.

U poslednjih 16 minuta poluvremena Leverkuzen je odlučio da prelomi meč. Fenomenalni trik Bonifejsa u dodavanju za Frimponga, a ovaj ubacuje ka drugoj stativi, gde iz drugog plana utrčava Grimaldo i to je 2:0.

Skoro identična akcija se dogodila 6 minuta kasnije, opet Frimpong ubacuje, a sada iz drugog plana dotrčava Virc i volejom šalje loptu u mrežu. Na kraju kao kruna očajnog poluvremena domaćih stigao je i 4 gol koji su bukvalno dali sami sebi.