
Fudbal
Fudbaler Atletika se hrani kao praistorijski čovek: Lekari otkrili šta sme, a šta ne sme da jede
Markos Ljorente, po mnogima jedan od najboljih igrača Atletika iz Madrida, privlači pažnju ne samo svojim umećem na fudbalskom terenu, već i impresivnom ishranom koju praktikuje.
Uz neke neuobičajene životne navike, kao što je ispijanje kafe sa puterom ili izlaganje suncu bez zaštite, španski fudbaler je dostigao fizičku spremnost koja se smatra elitnom u kontekstu igranja profesionalnog fudbala. Ljorente je ranije otkrio da se pridržava paleolitske dijete, a “Marka” je potražila objašnjenje o stilu života koji upražnjava reprezentativac Španije.
Ovaj režim isključuje žitarice, mlečne proizvode i mahunarke, ali dozvoljava konzumaciju crvenog mesa. Marija Hose Кačafeiro, stručnjak za ishranu, elaborirala je potencijalne koristi ove dijete za sportiste, kao i moguće rizike ako se ne primeni na odgovarajući način.
Paleolitska ishrana uključuje sledeću hranu: nemasno meso kao što su govedina, svinjetina i živina, kao i ribu i morske plodove kao što su losos, pastrmka ili školjke. Takođe se preporučuje konzumacija voća i povrća, posebno citrusa, bobičastog voća i zelenog lisnatog povrća, zajedno sa orašastim plodovima i semenkama kao što su bademi, orasi i laneno seme.
Zabranjene su mu žitarice
S druge strane, ova dijeta zabranjuje konzumiranje žitarica poput pšenice, pirinča i kukuruza, kao i mahunarki kao što su pasulj ili sočivo. Mlečni proizvodi, uključujući mleko, sir i jogurt, takođe su isključeni, kao i sva prerađena hrana i rafinisani šećeri.
– Naučni dokazi o paleolitskoj ishrani su pomešani. Neke studije sugerišu prednosti u metaboličkom zdravlju, kao što su poboljšanja glukoze u krvi ili osetljivosti na insulin. Međutim, specifična istraživanja na sportistima su ograničena i još uvek nema dovoljno podataka da se zaključi da li postoji konkretan uticaj ishrane na sportske performanse – rekla je doktorka.

Energija za atletske performanse
Ono što Ljorenteovu ishranu čini jedinstvenom je eliminacija mnogih namirnica koje su ključni izvor ugljenih hidrata, neophodnih za energiju.
– Iako ova dijeta ograničava tradicionalne izvore ugljenih hidrata kao što su žitarice i mahunarke, ugljeni hidrati se mogu dobiti iz druge hrane kao što su voće, povrće, orasi i semenke, iako u manjoj meri. Oni mogu da obezbede energiju potrebnu za atletske performanse pod uslovom da se adekvatnost i superishrana personalizovani od strane sportista – zaključila je Kačafeiro.
