Fudbal
Fudbalom se širi “španska groznica”: Trenutno drže 7 reprezentativnih trofeja i Ligu šampiona
Španska groznica bilo je strašno pandemijsko širenje prvog H1N1 virusa gripa, koja je svetom poharala pre skoro tačno jednog veka i u nekoliko talasa napravila velike probleme čovečanstvu.
Ako je tada ona bila nešto čega su se svi plašili, danas je “španska groznica” nešto što se nezaustavljivom brzinom širi svetskim fudbalom. I plaše ga se samo oni koji se nađu na putu Španaca ili Špankinja bilo kog uzrasta.
Fudbalske selekcije Španije, od onih najmlađih, pa sve do najstarijih, pokazuju iz godine u godinu koliko se sa njima radi na dobar i ispravan način.
Sedam reprezentativnih trofeja i Liga šampiona u vlasništvu Španaca
Utisak je da je ova godina, odnosno prethodni period bio najberićetniji otkako se lopta uopšte zakotrljala na Pirinejskom poluostrvu.
Ne samo da je Real Madrid opet prvi u Ligi šampiona, već je i sama Španija postala šampion Evrope. Njihov muški tim do 23 godine osvojio je Olimpijske igre, a seniorska reprezentacija je i aktuelni prvak Lige nacija.
Takođe, omladinski nacionalni tim je vlasnik trofeja za šampiona Evrope, a i devojke istog uzrasta su najbolje na Starom kontinentu. Dakle, sve to su aktuelni prvaci.
Za kraj smo čuvali najlepše, a to su seniorske reprezentativke Španije, koje su aktuelne osvajačice Lige nacija i Svetskog prvenstva.
Dakle, sedam reprezentativnih i možda i najvažniji trofej u fudbalu – Liga šampiona, u aktuelnom su vlasništvu Crvene furije i madridskog giganta koji je uvek bio pod budnim kraljevskim okom.
Sistem je nešto što mora da postoji
Selektor Španije Luis de la Fuente je prethodno radio kao selektor U-19 i kasnije U-21 reprezentacije Španije i sa obe ekipe je osvojio po Evropsko prvenstvo. Sada je i sa seniorima osvojio svoje drugo veliko takmičenje nakon što je prošlog leta bio pobednik Lige nacija, kada su u finalu pobedili Hrvatsku na penale.
Ako to nije dokaz tvrdnje da jedan sistem, koji se gaji decenijama, dosledno i planski, identičan kroz sve generacije i oba pola, mora da bude uspešan, onda ne znamo šta je.
Možda jeste bilo teških godina, kada je Špancima praktično sve izmicalo kroz prste u nekim poodmaklim fazama takmičenja, i tada su ipak oni bili tu. U samom vrhu. Vrebali su svoj tajming, svoju priliku, koja se u prethodne dve sezone definitivno sama nacrtala.
I baš zato, biće jako interesantno videti kako će se fudbalska reprezentacija Srbije “izmeriti” sa Španijom kada se 5. septembra susretnu u Beogradu.
Kažemo interesantno, nadamo se ne i bolno, posebno zbog toga što sistem “mi smo evropski Brazilci” ne funkcioniše već decenijama unazad. A sumnjamo da će profunkcionisati ni onaj Piksijev “katenaćo” kojim smo se oprobali u Nemačkoj letos.