Sparta's Veljko Birmancevic scores his side's first goal during the Europa League Group C soccer match between Betis and Sparta Prague at the Benito Villamarin Stadium stadium in Seville, Spain, Thursday Oct. 5, 2023. (AP Photo/Jose Breton)
Veljko Birmančević (Foto: Beta/AP Photo/Jose Breton)

Galata izgorela u svom paklu, Austrijanci sa 2 tima u Ligi šampiona, Piksijev pulen promašio penal (VIDEO)

Liga šampiona polako, ali sigurno, dobija poslednje putnike među 36 odabranih timova, koji će se u četvrtak naći na žrebu od 18 časova, a ove večeri mesto u elitnom takmičenju obezbedili su: Jang Bojs, RB Salcburg i Sparta iz Praga.

Najteži posao imao je šampion Švajcarske, koji je u paklu Istanbula slavio protiv Galatasaraja 1:0 i posle pobede u Bernu od 3:2 prošao u elitno takmičenje. Gostima je u prvom poluvremenu opravdano poništen gol zbog ofsajda, a turski velikan je stvorio malo prilika, pa će morati u Ligu Evrope.

Gosti su u finišu uspeli da isprovociraju domaću publiku i igrače i posle višeminutnog haosa uspeli da zadaju udarac Turcima. Igrao se 87. minut kada je rezervista Viržinius pobegao odbrani Galate i utišao 50.000 Turaka.

Zlatno doba austrijskog fudbala

Prvi put u istoriji dva tima u Ligi šampiona imaće Austrija. Pored šampiona Šturma, koji se plasirao direktno, mesto na žrebu će dobiti i RB Salcburg, koji je u revanšu remizirao sa Dinamom iz Kijeva (1:1). Domaćini su poveli preko Dagima u 12. minutu, dok je Vanat u 29. postavio konačan rezultat.

Salcburg je kao gost u prvom meču slavio sa 2:0, a srpski reprezentativac Petar Ratkov ušao je u revanšu u 74. minutu s klupe, dok Aleksa Terzić zbog povrede nije ni bio u sastavu austrijskog velikana.

Birmančević promašio penal

U Ligi šampiona će ove jeseni definitivno igrati i Sparta iz Praga, koja je u revanšu na svom terenu pobedila Malme sa 2:0. Srpski reprezentativac Veljko Birmančević promašio je jedanaesterac u 19. minutu, ali mu se u 27. na drugoj strani revanširao iskusni Kristensen.

Prvak Češke je do pobede stigao u finišu utakmice golovima Haraslina iz penala u 80. i Albanca poreklom s Kosova i Metohije Rahmanija u 83. minutu.