Srbija u Litvaniji,m reprezentacija EURO 2024 kvalifikacije
Ubedljivi Orlovi (Foto: Fudbalski savez Srbije)

Het-trik rekordera Mitrovića, pa jeftino primljen gol: Srbija rutinski slavila u Litvaniji (VIDEO)

Fudbalska reprezentacija Srbije savladala je u Kaunasu kao gost Litvaniju sa 3:1 u sklopu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj. Puleni Dragana Stojkovića Piksija za ovaj rezultat treba da se zahvale trostrukom strelcu Aleksandru Mitroviću, koji je novim het-trikom omogućio Orlovima iskupljenje za kiks protiv Mađarske pre nekoliko dana na Marakani.

Rekorder Srbije po broju golova definitivno je strah i trepet za Litvance kojima je zaključno sa ovim mečom dao čak osam golova, ukupno 55 u dresu Srbije.

Jedinu mrlju na trijumf stavio je olako primljeni pogodak u finišu prvog poluvremena, ali važno je da su nova tri boda upisana bez nekog prevelikog maltertiranja.

I poluvreme

Naša reprezentacija je od starta imala više loptu u posedu, ali se kombinovalo uglavnom na sredini terena pošto su Litvanci stajali u ozbiljnom bloku. Prvi korner na meču i centaršut Tadića u sedmom minutu nije rezultirao ozbiljnijom prilikom, lopta je završila u rukama domaćeg golmana.

Mučili su se dosta naši igrači u uvodnim minutima, dugo nisu uspeli da upute udarac na gol protivnika sve do 17. minuta kada je Veljković umalo doneo prednost našem timu. Posle slobodnog udarca Tadića, lopta je došla na levu stranu do Mladenovića, koji je “pogodio u glavu” štopera Verdera, ali je lopta otišla tik pored gola.

Srbija je nagrađen za upornost nekoliko minuta kasnije kada je Aleksandar Mitrović postigao novi pogodak protiv starih znanaca. Sjajno je centrirao Filip Mladenović, a napadač Al Hilala u svom stilu glavom stigao do 53. pogotka u dresu Srbije, šestog protiv Litvanije.

Malo je falilo da Mitrović dođe do još jednog pogotka u 28. minutu. Pogrešio je štoper Litvanije koji je kratko vratio loptu svom golmanu, ali golgeter Orlova nije uspeo da stigne do lopte, a bio je vrlo blizu. Ako je tu zakasnio, u 32. minutu nije. Još jednom je Mitrogol sjajno reagovao na centaršut Mladenovića i drugim pogotkom povisio na 2:0.

Da je ovo definitivno veče Aleksandra Mitrovića uverili smo se u 43. minutu kada je srpski golgeter stigao do het-trika. Ovog puta asistirao mu je Dušan Tadić i to po zemlji u peterac, napadač Al Hilala je samo trebalo da smesti loptu u mrežu.

Mrlju na solidno prvo poluvreme Srbije stavio je pogodak koji su domaćini postigli u 45. minutu. Posle serije grešaka naše odbrane i odbitka od golmana Vanje Milinkovića Savića lopta je došla do domaćeg golgetera Palauskasa, koji je smanjio na 3:1 pred sam odlazak na odmor.

II poluvreme

Selektor Litvanije izvršio je trostruku izmenu na pauzi, a naš tim nastavio gde je stao u prvih 45 minuta. Posle sjajne akcije u 48. minutu, Gudelj je oštrim udarcem “zagrejao dlanove” golmana Litvanije, a u nastavku posle pokušaja Sergeja glavom lopta je završila u korneru.ž

Domaćini su u 51. minutu preko Černiha zapretili posle dužeg vremena, ali je lopta otišla pored gola. Imali smo malih problema u defanzivi jer je Babić u nekoliko navrataa pogrešio, ali nismo bili kažnjeni za ležernu igru u poslednjoj liniji.

Najlepšu akciju na meču naš tim je izveo u 67. minutu. Sergej Milinković Savić je sjajno porigrao Ivana Ilića, ovaj sa desnog krila sam neometano ušao u šesnaesterac, ali šutirao očajno pored gola iz idealne pozicije.

U poslednjih 20 minuta tempo igre je značajno opao. Naš tim se trudio da privede meč kraju i bez povreda napusti teren u Kaunasu, domaćin jedva da je zapretio, pa je rezultat ostao nepromenjen uprkos pokušajima na obe strane u završnici.

Srbija se ovom pobedom izjednačila na tabeli sa liderom Mađarskom (uz meč više), a do kraja kvalifikacija sledećeg meseca očekuju je dueli sa Mađarima u Budimpešti (14. oktobar) i Crnom Gorom u Beogradu (17. oktobar).

Litvanija – Srbija 1:3 (1:3)

Strelci: Palauskas u 45. – Mitrović u 21, 32. i 43.
Stadion: “Darius Gireno” u Kaunasu.
Sudija: Saša Štegeman (Nemačka).

LITVANIJA: Gertmonas – Lasickas, Lekiatas, Girdvanis (od 46. Kažikulovas), Beneta (od 71. Sirvis) – Verbickas (od 46. Novkovas), Gineltis – Slivka, Golubickas (od 46. Remeikis), Černih – Palauskas (od 78. Jankauskas).

SRBIJA: Vanja M. S. – Milenković, Veljković, Babić – Živković (od 71. S. Mitrović), Gudelj, I. Ilić, Mladenović (od 85. Radonjić) – Sergej M. S. (od 86. Račić), Tadić (od 85. Samardžić) – A. Mitrović (od 71. Vlahović).