Manchester City's Erling Haaland, right, and Inter Milan's Alessandro Bastoni, left, challenge for the ball during the Champions League opening phase soccer match between Manchester City and Inter Milan in Manchester, England, Wednesday, Sept. 18, 2024. (Nick Potts/PA via AP)
Zaustavljen: Erling Haland (Foto: Beta/Nick Potts/PA via AP)

Inter preživeo “viktorije” i iznervirao Gvardiolu, tragedija golmana Đirone za slavlje skupocenog PSŽ-a

Mančester siti i Pari Sen Žermen, glavni favoriti za osvajanje Lige šampiona, nisu se proslavili na otvaranju novog izdanja elitnog takmičenja. Istina, Sveci su se namučili i pobedili golom u 90. minutu posle tragične greške golmana Đirone, dok je Siti ostao bez startnih bodova.

“Teži” posao imali su Građani, koji su dočekali na svom terenu Inter u reprizi onog finala iz 2023. ali nisu uspeli da ga pobede uprkos velikoj inicijativi i brojnim prilikama (0:0). Mada, ni Inter se nije branio celog meča i igrao je na momente dobro za šta je nagrađen bodom na kraju.

Još veće iznenađenje umalo je priredila Đirona koja je na debiju u Ligi šampiona izgubila bod u 90. minutu i to posle greške golmana Gazanige. Branio je Argentinac neverovatno, dovodio do ludila igrače Luisa Enrikea, a onda mu se desio veliki kiks.

Levi bek Nuno Mendeš je centrirao sa leve strane po zemlji, a golmanu Đirone lopta je prošla kroz ruke i noge i završila u mreži za veliko slavlje francuskog šampiona. Gazaniga je do tog trenutka bio igrač utakmice sa pet odbrana, a defanziva Đirone se herojski držala.

Inter zaslužio bod

Što se tiče derbija na Etihadu, engleski i italijanski šampion stvorili su po nekoliko dobrih šansi tokom meča, ali je na kraju i jednima i drugima pripao po bod. Možda i najrealnije jer su se obe ekipe dosta borile, a falio je samo gol da utakmica dobije izuzetnu ocenu.

Građani su u finišu mogli da stignu do pobede, ali je rezervista Ilkaj Gundogan propustio veliku šansu kada je sa samo nekoliko metara šutirao neprecizno preko gola glavom u 94. minutu. Treba istaći i da je Inter igrao sjajno na momente i imao opasne izlete pred golom Edersona.

Sigurni su u ovom kolu bili i Borusija iz Dortmunda, koja je kao gost pobedila Briž sa 3:0 golovima u poslednjih 15 minuta i Seltik, koji je na svom terenu pobedio Slovan iz Bratislave sa čak 5:1. Ta dva kluba približili su se vrhu tabele i timovima sa po tri boda posle prvog kola.

Englez Bajno-Gitens je pogocima u 76. i 86. minutu obezbedio premijernu pobedu prošlogodišnjem finalisti Lige šampiona, dok je Serju Girasi sa bele tačke potvrdio trijumf u 95. minutu.

Seltik je u Glazgovu zgromio Slovan, a svih pet golova dali su različiti igrači. Skejls u 17, Furušaši u 47, Engles u 56. iz penala, Maeda u 70. i Idah u 87. minutu bili su strelci za domaćina, dok je počasni pogodak za Slovake dao Kevin Vimer u 60. minutu.