Qatar's Almoez Ali, centre, celebrates with teammates after scoring goal during the Asian Cup semifinal soccer match between Qatar and Iran at Al Thumama Stadium in Doha, Qatar, Wednesday, Feb. 7, 2024. (AP Photo/Hussein Sayed)
(Foto: Beta/AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Iranci dobijali srčane udare, a ni domaćinima nije dobro: Katar posle drame u finalu Kupa Azije!

Fudbaleri Katara braniće titulu šampiona Azije, nakon što su u napetom polufinalu eliminisali selekciju Irana posle velike borbe i trijumfa od 3:2 (2:1). Teška utakmica za navijače obe reprezentacije, posebno finiš, kada su se tresle i stative i prečke. Drama na vrhuncu!

Preko 100 minuta igralo se na stadionu u Dohi, a domaćin je preživeo ofanzivu “Prinčeva Persije” i stekao priliku da se protiv Jordana u subotu popodne bori za još jednu titulu šampiona Azije.

Iran je, mora se to reći, bio bolji. Poveo je na vreme preko Sardara Azmuna već u četvrtom minutu, ali je Abdulsalam u 17. poravnao na 1:1. Asistirao mu je najbolji fudbaler Katara Afif.

Upravo je napadač Al Sada doneo prednost Kataru pred odlazak na odmor. Akram Afif je preciznim udarcem matirao golmana Beirvanda za 2:1.

Irance je u život vratio Alireza Jahanbahš samo što je krenulo drugo poluvreme. Napadač Fejenorda je bio precizan sa bele tačke za izjednačenje posle ispravno dosuđenog penala.

Iran je imao nekoliko prilika da preokrene potpuno rezultat, ali ih nije iskoristio.

Zbog toga je kažnjen u 82. minutu kada je Ali iskoristio zbunjenost u odbrani protivnika i postigao treći gol za domaćine. Neizvesnost je kratko trajala, VAR je rekao da nije bilo ofsajda i da gol koji su domaćini burno proslavili definitivno važi.

Irancima je preostalo ništa drugo nego da navale svim silama u finišu na gol Katara, ali su u 93. minutu ostali bez Kalizadeha koji je dobio direktan crveni karton kao poslednji igrač odbrane. I sa desetoricom imali su velike prilike u nadoknadi.

Azmun je pogodio unutrašnji deo stative u 15. minutu nadoknade, zatim golman domaćina jedva sprečio loptu da se umulja u mrežu. Igrači Katara na drugoj strani nisu iskoristili svoje šanse da uvećaju prednost, ali su uspeli da sačuvaju pobedu za plasman u finale.