fudbaler Radnickog 1923, na utakmici Lige Konferencija protiv Mornara na stadionu Dubocica, Leskovac 25.07.2024. foto: MN Press / mi Fudbal, Radnicki KG, Mornar, Radnicki 1923
Milan Aleksić je postigao jedini gol na utakmici, Foto: MN Press

Jedna je morala da uđe: Aleksić za istoriju i pobednički debi Radničkog u Evropi

Istorija i to pobednička je ispisana! Radnički iz Kragujevca je na svom debiju u evropskim takmičenjima upisao pobedu. Šumadinci su u prvom meču 2. kola kvalifikacija za Ligu konferencija savladali Mornar iz Bara 1:0 i sa tom prednošću idu na revanš u Crnu Goru.

Heroj je postao talentovani 18-godišnji Milan Aleksić o kome će se sigurno pričati, a nema sumnje i da će mu cena skočiti.

Igrao se 71. minut kada su Kragujevčani uspeli da zatresu mrežu gostiju i tako krunišu mnogo bolju igru. Aleksić je bukvalno u tom trenutku demonstrirao Evropi svoj talenat. Fenomenalno se ubacio na centaršut Bevisa i glavom zakucao loptu u mrežu. Fenomenalan pogodak.

Pobeda ostaje upisana i u istoriji i za uvećanje šansi za prolazak u 3. rundu kvalifikacija. Ali zato ostaje žal što je postignut samo jedan pogodak.

Kolosalne šanse ali samo 1 gol

Izabranici Feđe Dudića su odigrali izuzetno dobar meč i stvorili nekoliko prilika koje su morale da se završe mnogo boljom realizacijom. Najbolju je u prvom poluvremenu propustio Gluščević kada je na natrčao na odbitak, ali je loptu poslao preko gola.

U prvih 45 minuta se beleži i dobar pokušaj glavom Simovića, zatim i šansa za Dadića kada je morao bolje da šutira i blokada Stevanovića posle šuta Aleksića kada su mnogi videli loptu u golu.

Lijeskiću je na drugoj strani terena zapretio Zorić jednim udarcem, ali je opšti utisak bio da su Kragujevčani bili opasniji rival.

U istom ritmu su praktično ušli u drugo poluvreme. Bili su konkretniji, opasniji, kreativniji. Bevis je imao zicer odmah na početku, ali je Popović ukrotio njegov udarac. Napadi su se nizali, a onda trenutak strepnje.

Vušurović je imao šansu da kazni domaćina za sve promašaje u prethodnom delu meča. Ipak, ovog puta nepisano pravilo da kada promašite mnogo šansi morate da primite gol nije se pokazalo na delu.

Svoj pogodak je Aleksić najavio u 62. minutu kada je pokazao magiju. Zalepio je loptu za nogu, izmešao odbranu Mornara i prošao kroz sredinu sve do samog golmana, šteta što mu je lopta pobegla pa je Popović uspeo da istrči i prvi stigne do nje. Bio bi to najlepši gol u kvalifikacijama ove večeri.

Ali se iskupio za to manje od 10 minuta kasnije kada je postigao jedini gol na meču.

Prekid crnog niza srpskog fudbala

Ovo je i prva pobeda srpskih klubova u evropskim takmičenjima posle godinu dana. Podsećamo da naši klubovi nisu uspeli da trijumfuju još od one pobede Partizana nad Sabahom baš u 2. kolu kvalifikacija za Ligu konferencija.

Ko bi rekao da će da taj crni niz od 25 mečeva bez evropske pobede prekinuti klub koji debituje u kvalifikacijama?!

Radnički će ovu prednost braniti u revanšu koji se igra sledeće srede u Podgorici. U međuvremenu će se Kragujevčani spremati samo za taj meč pošto je Zajednica superligaša pristala da im odloži duel protiv IMT-a u Superligi Srbije predstojećeg vikenda.