Jovanović sa sto ruku zaustavio Zvezdu: Partizanu 2:2 u derbiju veliki kao pobeda (VIDEO)

Gotov je i 172. Večiti derbi. Kakav derbi, strašan derbi. Crvena zvezda i Partizan priredili su spektakl za pamćenje pred oko 40.000 gledalaca na Marakani, a posle velike borbe i preko 100 minuta pravog fudbalskog rata bilo je nerešeno – 2:2 (1:1).

Možda i najrealniji ishod posle svega što smo videli, jer iako je Zvezda propustila možda i dvocifren broj prilika, Partizan je dao dva gola, posle pet godina zatresao mrežu na Marakani, i potom preživeo ofanzivu i krvavo odbranio bod.

Bod koji bi na kraju regularnog dela mogao da mu donese čak i prednost domaćeg terena u plej-ofu koji sledi posle 30. kola. Apsolutni junak bio je golman crno-belih Aleksandar Jovanović koji je brojnim odbranama sprečio katastrofu svog tima. Meč je završio sa osam odbrana.

Derbi je već posle tridesetak sekundi prekinut zbog bakljade navijača Partizana, a prvi opasan napad imala je Zvezda kada je zapretio Endiaje koji je bio u ofsajdu.

Ozbiljnu priliku propustio je Stamenić kada je dobio odličnu loptu od Ivanića s leve strane i našao se ispred Zahida, ali je šutnuo pored gola. Nova velika šansa za domaćine usledila je nedugo zatim kada je Bukari poslao preciznu dugu loptu ka Endiajeu čiji je šut uspeo da odbrani Jovanović.

Posle toga, konačno je zapretio i Partizan, Natho je iz slobodnog udarca sa leve strane uputio dobar centaršut, a Svetozar Marković naterao Glazera da loptu pošalje u korner.

Da je crno-belima najveći problem po njihovoj desnoj strani gde je duvala promaja u prvom poluvremenu potvrdio je i novi prodor Rodića posle kojeg je Bukari sa samo tri metara loptu poslao tik pored strative.

fudbaler Crvene zvezde na utakmici Mocart Superlige protiv Partizana, na stadionu Rajko Mitic, Beograd, 09.03.2024. foto: Marko Metlas Fudbal, 172. derbi, Partizan, Crvena zvezda, derbi, Superliga
Prštalo na sve strane (Foto: MN Press/Marko Metlaš)

Usledio je nešto mirniji period utakmice, a veliki peh za Zvezdu dogodio se posle pola sata igre kada je zbog povrede iz igre izašao Aleksandar Dragović posle duela sa Saldanjom u kome mu je stradalo rame.

Austrijanca je zamenio Điga, a to nije uticalo na terensku inicijativu Zvezde koja je u razmaku od svega nekoliko minuta pretila preko Bukarija i Mijailovića čije je udarce uspeo da ukroti odlični Jovanović. Imao je Ivanić i stativu posle prodora s leve strane, a vezista Zvezde je nakon toga asistirao Endiaju za gol, ali je Senegalac bio u ofsajdu.

U završnici prvog poluvremena se ponovo istakao sjajni golman Partizana Jovanović kada je lepo zatvorio udarac Bukarija, ali je odmah zatim Zvezda konačno uspela da savlada Nišliju. Kanga je poslao centaršut iz kornera s desne strane, a najbolje se u gužvi snašao Uroš Spajić koji je loptu zakucao u mrežu gostiju u 44. minutu.

Radost Spajića (Foto: MN Press/Marko Metlaš)

Usledio je ekspresan odgovor Partizana na pravi način, Goh je posle izgubljene lopte Mijailovića uputio dodavanje ka kaznenom prostoru koje je izbio Glazer, a usamljeni Mateus Saldanja do kojeg je stigla lopta lako je pogodio prazan gol.

fudbaler Partizana na utakmici Mocart Superlige protiv Crvene zvezde, na stadionu Rajko Mitic, Beograd, 09.03.2024. foto: Marko Metlas Fudbal, 172. derbi, Partizan, Crvena zvezda, derbi, Superliga
Radost Saldanje (Foto: MN Press/Marko Metlaš)

Početak drugog poluvremena protekao je u znaku Partizana. Posle dobre šanse kada je Spajić izblokirao udarac Natha crno-beli su u potpunosti preokrenuli rezultat u 49. minutu. Kanga je užasno šutirao, Goh mu je provukao loptu kroz noge, a zatim je usledio pravovremeni pas Zahida ka Aldu Kaluluu koji je lako rešio situaciju jedan na jedan sa Glazerom.

fudbaleri Partizana na utakmici Mocart Superlige protiv Crvene zvezde, na stadionu Rajko Mitic, Beograd, 09.03.2024. foto: Marko Metlas Fudbal, 172. derbi, Partizan, Crvena zvezda, derbi, Superliga
Kalulu u zagrljaju saigrača (Foto: MN Press/Marko Metlaš)

Brzo je Duljaj reagovao izmenom Zahida koji je ustupio mesto mladom Kastilju, a u međuvremenu Zvezda je propustila veliku šansu kada je Kovačević sa gol-linije sprečio pogodak Bukarija. Milojević je potom izvršio dve izmene, Stamenića i Kangu zamenili su Mimović i Olajinka, pa je Zvezda ponovo nametnula ofanzivni ritam.

Odgovorio je Duljaj izlascima Natha i Saldanje umesto kojih su ušli Severina i Baždar, ali je domaćin tri minuta kasnije izjednačio pogotkom Šerifa Endajea posle centaršuta Hvanga u 67. minutu. Opet je Partizan primio gol posle kornera koji su bili “pola gola” svaki put za crveno-bele.

Endijaje (Foto: MN Press/Marko Metlaš)

Usledila je zatim “žuta minuta” Severine koji je za šest minuta uspeo da zaradi dva žuta kartona, odnosno isključenje zbog kojeg je Partizan morao da nastavi meč sa igračem manje. Dve velike prilike propustila je Zvezda nedugo zatim, prvo je Bukari glavom pogodio prečku, da bi se potom svojom odličnom odbranom istakao Jovanović posle udarca Đige.

Gosti su imali sreće i prilikom napada kada je Mimović iz neposredne blizine pogodio prečku, pa je pokušao i Endiaje, ali puleni Igora Duljaja imali su i malo sreće da nisu primili gol.

Zvezda je krenula na sve ili ništa u nadoknadi, ali je Partizan na kraju izdržao i osvojio slađi bod na Marakani kojim je zadržao bod prednosti u odnosu na najvećeg rivala.

Tok utakmice:

90.+10. minut – KRAJ UTAKMICE! Posle velike borbe i ofanzive u finišu Partizan nosi bod sa najvećeg srpskog stadiona. Zvezda je bila bolja, ali nije iskoristila brojne prilike pred golom Partizana.

90. minut – Još jedna serija odbitaka ispred gola Partizana, pokušali su crveno-beli nekoliko puta, ali je “živi zid” odbranio mrežu koju čuva Aleksandar Jovanović. Igraće se osam minuta nadoknade.

86. minut – Ređaju se napadi i korneri Zvezde, posle velike gužve u petercu Mimović je pogodio prečku, a potom Endijaje napravio faul u napadu. Zvezda je u velikoj ofanzivi.

80. minut – Opet je korner rak-rana Partizana, Hvang je sjajno pogodio u glavu Nasera Đigu, ali je Jovanović sjajno intervenisao. Potom je štoper Zvezde pokušao nogom, ali je lopta otišla visoko preko gola.

78. minut – Prečka čuva Partizan! Malo je falilo da jedan od najnižih igrača na terenu Bukari postigne pogodak, sjajno mu je Rodić nabacio loptu sa leve strane, ali je ona završila na prečki Jovanovićevog gola. Sreća za Partizan.

75. minut – Isključen je Ksander Severina! Za šest minuta je Holanđanin dobio dva žuta kartona i mora da napusti igru jer je isključen. Prvo je u 69. minutu oborio Olajinku, a sada je udario Šerifa u duelu po licu. Uzburkale su se malo strasti na terenu.

73. minut – Brza kontra Partizana, Kalulu je pobegao, oborio ga je Hvang s leđa i dobio žuti karton. Crno-beli traže da to bude crveni, jer je Kalulu išao ka golu, ali bilo je to na nekih 40 metara od gola.

67. minut – GOOOOOOOOOOL! Šerif Endijaje! Opet Partizan prima gol posle kornera. Hvang je nabacio loptu u peterac, a Endijaje sam i neometan glavom poravnao na 2:2. Čeka nas velika drama u poslednjih 25 minuta.

63. minut – Dvostruka izmena u Partizanu, izlaze Kalulu i Saldanja, na terenu su Severina i Baždar.

62. minut – Centrirao je posle kornera Bukari sa desne strane. najviše skočio Endijaj, ali je lopta završila u rukama golmana Jovanovića. Pride je bio i faul u napadu pa je lopta za Partizan. Zvezdini grači polako ulaze u nervozu.

56. minut – Dvostruka izmena u Zvezdi, iz igre izlaze Kanga i Stamenić, a na terenu su Mimović i Olajinka.

55. minut – Još jedna prilika za Bukarija, golman Jovanović mu je “dodao” loptu pravo na nogu, ovaj šutirao iz prve, ali je Kovačević izbacio loptu sa gol-linije. Sreća za Partizan.

49. minut – GOOOOOOOOOOOOL! Aldo Kalulu! Sjajna kontra crno-belih, velika majstorija Goha koji je ponizio Kangu, pa pas Zahida za Kalulua, koji je gurnuo loptu pored Glazera u mrežu. Partizan vodi sa 2:1.

47. minut – Velika šansa za Natha, posle greške Kange i prodora Goha. Oklevao je Korejac, a potom poslužio Izraelca koji je šutirao, ali ga je izblokirao Spajić. Samo korner.

45.+4. minut KRAJ PRVOG POLUVREMENA! Zvezda je bila mnogo bolja, ali Partizan ide na odmor sa nerešenim rezultatom, posle velike borbe i sreće koju je imao u finišu prvog dela. Sjajan derbi za sada.

45.+1. minut – GOOOOOOOOOOOOL! Saldanja! Glazer je posle centaršuta odbio loptu na nogu Brazilcu koji je sa oko 15 metara pogodio praznu mrežu. Faktički ni iz čega Partizan stiže do izjednačenja u finišu prvog dela.

42. minutGOOOOOOOOOOOOL! Uroš Sapajić! Bukarijev udarac golman Jovanović je skrenuo u korner. Posle ubacivanja iz ugla u gužvi se najbolje snašao štoper crveno-belih i zakucao loptu u mrežu. Zasluženo vođstvo crveno-belih.

41. minut – Endijaje je pogodio mrežu Partizana, ali je bio u ofsajdu pa je pogodak poništen. Partizanu duva promaja po desnoj strani gde Ivanić pravi dar-mar.

38. minut – Stativa je sačuvala Partizan. Sjajan prodor Ivanića po levoj strani, pokušao je da šutira iz mrtvog ugla, na kraju je lopta zakačila Zahida i udarila u stativu. Sreća za crno-bele.

37. minut – Nova akcija crveno-belih, Bukari je ostavio loptu za Mijailovića na oko 18 metara, ovaj šutirao, ali jer golman Jovanović odbio loptu u polje.

31. minut – Nastalo je malo zatišje u igri uslovljeno povredom Dragovića koji neće moći da nastavi derbi. Napustiće igru, umesto njega na teren će Naser Điga.

23. minut – Kalulu je bio u duelu sa Hvangom na nekih 17-18 metara, vezista Zvezde je pao, a glavni sudija Ilić dosudio slobodan udarac u opasnoj poziciji. Kalu je dobio žuti karton. Kanga je šutirao, ali je lopta od živog zida otišla u korner.

16. minut – Još jedan neverovatan promašaj crveno-belih, Bukari je sa tri metra uspeo da promaši ceo gol. Neverovatno…

14. minut – Uzvratio je Partizan, Natho je centrirao sjajno sa leve strane, Svetozar Marković glavom sjajno šutirao, a golman Zvezde Glazer paradom sprečio vođstvo Partizana. Korner za crno-bele.

8. minut – Opet je Endiaje bio u ofsajdu kada je ušao u priliku, i opet je Jovanović sjano intervenisao. Dobili su crveno-beli korner, ali bi VAR poništio pogodak jer je napadač Zvezde bio u ofsajdu.

7. minut – Malo je falilo da Zvezda povede. Sjajno je Ivanić kreirao priliku za Stamenića koji je promašio gol sa oko 7-8 metara. Veliki promašaj.

4. minut – Brza kontra Zvezde, Ivanić je proigrao Endiajea koji je šutirao, ali je golman Jovanović odlično intervenisao. Potom su arbitri dosudili ofsajd poziciju u kojoj se našao napadač crveno-belih.

1. minut: Počeo je večiti derbi, s centra su krenuli igrači Partizana koji u prvom poluvremenu napadaju ka severnoj tribini. Samo što je lopta krenula, meč je zaustavljen zbog upaljene pirotehnike.

172. Večiti derbi FK Partizan FK Crvena zvezda

Fudbaleri Crvene zvezde i Partizana igraju 172. Večiti derbi na stadionu “Rajko Mitić” od 17 časova.

Crveno-beli ulaze u meč kao favoriti iako su drugoplasirani na tabeli Superlige sa bodom zaostatka za večitim rivalom i liderom iz Humske.

Glavni arbitar meča je debitant Pavle Ilić iz Kragujevca. Puno kontroverze se stvorilo oko njegovog izbora nekoliko dana uoči utakmice.

SVE SOCCERBET KVOTE ZA MEČ C. ZVEZDA – PARTIZAN

Lep foto-ubod sa tribina najvećeg stadiona – zaljubljeni par u dresovima večitih rivala.

Stadion Crvene zvezde je ispunjeniji nego na nekim ranijim derbijima. Još sat vremena pre utakmice tribine su bile popunjene, očekuje se preko 40.000 gledalaca.

Sastavi

CRVENA ZVEZDA: Glazer – Mijailović, Dragović, Spajić, Rodić – Hvang, Stamenić – Bukari, Kanga, Ivanić – Endiaje.

PARTIZAN: Jovanović – Stojković, Marković, Kovačević, Antić – Ovusu, Natho – Kalulu, Zahid, Goh – Saldanja.