Egypt's Mohamed Salah, left, watches a Mozambique's goalkeeper Hernâni Siluane kicks the ball clear during the African Cup of Nations Group B soccer match between Egypt and Mozambique in Abidjan, Ivory Coast, Sunday, Jan. 14, 2024. (AP Photo/Themba Hadebe)
Mohamed Salah (Foto: Beta/AP Photo/Themba Hadebe)

Kakav dan na KAN: Siromašni sinovi sapleli 30 puta skupljeg favorita, Salah iz penala sprečio bruku, poraz Gane i Bukarija

Afrički kup nacija počeo je u subotu u Obali Slonovače, a već drugog dana videli smo dva velika iznenađenja. Favorizovana Nigerija nije uspela da pobedi Ekvatorijalnu Gvineju, bilo je samo 1:1, dok je Mohamed Salah iz jedanaesterca u 97. minutu sprečio poraz Egipta od Mozambika – 2:2.

Oba pogotka na meču između Nigerije i Ekv. Gvineje plala su u prvom poluvremenu. Poveo je autsajder sjajnim i preciznim udarcem Ibana Salvadora u 36. minutu, ali je radost Gvinejaca trajala samo dva minuta pošto je Viktor Osimen poravnao na 1:1 u 38.

Bio je ovo borben meč u kome je Nigerija češće napadala, ali se istakao golman popularnih “slonova” Hesus Ovono. Čuvar mreže Alavesa imao je čak šest odbrana, a zanimljivo da kompletna reprezentacija Ekvatorijalne Gvineje nastupa u inostranstvu, najviše u Evropi, ali u minornim klubovima.

Strelac Salvador recimo igra za poljsku Mijež Legnicu, vezista Pablo Gane za španskog niželigaša Alkojano i njih dvojica su bili među najboljima danas. I dok selekcija Nigerije vredi 300 miliona evra, ova reprezentacija Ekvatorijalne Gvineje jedva deset, što ovom remiju daje još veću težinu.

I za kraj jedna pikanterija. Najveći klub u Ekvatorijalnoj Gvineji zove se Leones Vegetarianos odnosno Vegetarijanski lavovi. Razlog je što je klub osnovao španski biznismen vegetarijanac. Sreća, pa u nacionalnom timu nema igrača iz ovog tima, sigurno ne bi ovako grizli.

Na meču između Egipta i Mozambika igralo se skoro 15 minuta nadoknade, a favorizovani Faraoni su uspeli nekako da izbegnu poraz i to sa bele tačke u 97. minutu zahvaljujući Mohamedu Salahu.

Egipat je, kao jedan od favorita dobro otvorio meč, Mustafa Muhamed je već u drugom minutu na pas Salaha doneo prednost svom timu, ali je početkom drugog poluvremena borbeni Mozambik uspeo da preokrene rezultat golovima Vitija u 55. i Bakuea u 58.

Probali su fudbaleri ove selekcije da odbrane prednost do kraja, ali je desni bek Makandža napravio grub prekršaj u šesnaestercu u nadoknadi i glavni sudija na poziv iz VAR sobe nije imao izbora – morao je da pokaže na penal.

Precizan bio Salah, iako su protivnici probali da ga ometu pa je tako Egipat izbegao veliku bruku.

Šteta za Mozambik, mogli su u prvom nastupu na Kupu afričkih nacija još od 2010. godine da naprave veliko iznenađenje. Oni su, inače, selekcija koja je najduže čekala da se pojavi na kontinentalnom prvenstvu Afrike.

Tragedija za Ganu i Bukarija

Najveće iznenađenje dana napravila je reprezentacija Zelenortskih Ostrva pobedom protiv selekcije Gane rezultatom 2:1. Pomenuti rivali su do večeras odigrali tri međusobna duela i sva tri dobija je Gana bez primljenog gola.

Međutim, probleme za ovaj tim nagovestio je Monteiro koji je u 17. minutu doneo prednost ZRO. Na 1:1 je izjednačio Điku u 56. minutu, ali su Zelenortska ostrva stigla do senzacije i pobede u drugomom minutu nadoknade preko Garija Rodrigesa.

U finišu utakmice u dresu Gane zaigrao je napadač Crvene zvezde Osman Bukari, ali ništa zapaženo nije uradio.