Chelsea's Conor Gallagher, right, celebrates after scoring his side's second goal during the English Premier League soccer match between Chelsea and West Ham United at Stamford Bridge stadium in London, England, Sunday, May 5, 2024. (AP Photo/Frank Augstein)
Čelsi gazi redom (Foto: Beta/AP Photo/Frank Augstein)

Kako je to luda liga: Tukli se Crveni đavoli i Njukasl, Čelsi im oteo im plasman u Evropu (VIDEO)

Kakav epski rasplet na dve poslednje zaostale utakmice u Premijer ligi Engleske. Dok je Mančester junajted u sjajnom meču savladao Njukasl sa 3:2 na Old Trafordu, Čelsi je pobedom u Brajtonu od 2:1, stigao do šestog mesta i nadomak plasmana u Ligu konferencije.

Za to će Plavcima biti potreban samo bod u poslednjem kolu na svom terenu protiv Bornmuta i ako to ispune moćiće da kažu da su imali solidnu sezonu koju su obeležile velike turbulencije i potršene stotine miliona evra na pojačanja.

Izgledalo je da će tim Maurisija Poketina lako zabeležiti četvrtu pobedu u nizu, jer su na uvek teškom gostovanju poveli sa 2:0, golovima Kola Plamera u 34. i Nkunkua u 64. minutu, ali je isključenje Risa Džejmsa posle tačno 19 minuta na terenu (ušao kao rezerva), uslovilo dramu u finišu.

Brajton je preko iskusnog Velbeka smanjio u 97. minutu sa igračem više, ali nije mogao da ugrozi pobedu Plavaca. Srpski golman Đorđe Petrović solidno je branio svih 90 minuta, ali je ostao bez “klin-šita” u napetom i burnom finišu.

Bruno se vratio, Đavoli slavili

Na Old Trafordu, kapiten Bruno Fernandeš se vratio u tim Mančester junajteda posle dve utakmice pauze zbog povrede i predvodio ga do pobede nad Njukaslom od 3:2.

Kobi Maino je doveo domaćina u vođstvo u 31. minutu, ali je Entoni Gordon izjednačio u 49. samo što je krenulo drugo poluvreme. Amad Dijalo je lepim udarcem u 57. povisio na 2:1, na bi Rasmus Hojlund na pas Bruna u 84. doneo svom timu dva gola razlike.

Poraz Svraka ublažio je mladi levi bek Luis Hol u 92. minutu, ali snage za potpuni preokret i remi nije bilo, pa su se kolo pre kraja dva Junajteda izjednačila na deobi sedmog mesta sa po 57 bodova.

Mančester junajted u poslednjem kolu gostuje Brajtonu, dok Njukasl ide u London na meč sa Brentfordom. Do šestog mesta i Evrope jedan od dva tima može iz lige samo ako Čelsi izgubi, a oni pobede zbog bolje gol-razlike.

Crveni đavoli će imati šansu da izbore Ligu Evrope i ukoliko pobede Mančester siti u finalu FA kupa.