England coach Gareth Southgate speaks to England's Jude Bellingham as he leaves the pitch after being substituted during a friendly soccer match between England and Brazil at Wembley Stadium in London, Saturday, March 23, 2024. (AP Photo/Alastair Grant)
Sautgejt i Belingem (Foto: Beta/AP Photo/Alastair Grant)

Kako su igrali rivali Srbije u poslednjim proverama uoči Evropskog prvenstva?

Poslednja reprezentativna pauza u ovom ciklusu je iza nas. Selekcije koje su se plasirale na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj imale su proteklih dana nekoliko provera, a pored reprezentacije Srbije koja je gostovala u Rusiji (0:4) i na Kipru (1:0), i ostali timovi iz naše grupe su odigrali zanimljive mečeve.

Engleska je zabeležila poraz i remi, Danska pobedu i remi, a Slovenija je posle mršavog remija na Malti šokirala Portugaliju u Ljubljani i pokazala da neće biti “mačji kašalj” na Evropskom prvenstvu.

Svi oni imaće provere i uoči prvenstva u Nemačkoj, ali tada neće biti vremena i prilike za eksperimentisanje jer će biti poznati konačni spiskovi igrača.

Engleska bez pobede

Geret Sautgejt se odlučio za dve jake provere protiv Brazila (0:1) i Belgije (2:2), a obe utakmice odigrane su na kultnom Vembliju. Brazil je bio mnogo bolji i slavio je pogotkom Endrika u 80. minutu. Gosti su imali bolje prilike, a Englezi tražili penal koji im nije dosuđen u 27. minutu posle starta ne Deklanu Rajsu.

Mnogo bolju igru Englezi su pokazali protiv Belgije i može se reći da nisu imali sreće jer su meč završili sa 2,35 indeksom xG (očekivani golovi). Bilo je nerešeno (2:2), strelci su bili Ivan Toni iz penala i Džud Belingem u 95. minutu, dok je dva gola za goste (koji su imali xG indeks 1,22 ) dao Juri Tilemans.

Engleze uoči Evropskog prvenstva očekuju dueli sa Bosnom i Hercegovinom (3. juna) i Islandom (7. juna).

Danski dinamit “pokvašen”

Skandinavska selekcija je imala najpre jaku proveru sa Švajcarskom koja je okončana bez golova, ali će žaliti za prilikama Kristijana Eriksena i Rasmusa Hojlunda koji su ih propustili u drugom poluvremenu. Selektor Hjulmand je izveo snažan sastav u formaciji 4-3-3 i protiv jedne od takmičarksi najboljih selekcija sveta pokazao koliko će ofanzivno igrati u Nemačkoj.

Druga provera na stadionu Brondbija protiv Farskih Ostrva završena je pobedom od 2:0, a selektor Danske je promešao karte u napadu i pokazao da ima solidnu “dubinu” u timu u vidu Kaspera Dolberga ili Mortena Damsgora. Strelci za Dance bili su Hojberg i rezervista Darami.

Dance uoči Evropskog prvenstva očekuju dueli sa Švedskom (5. juna) i Norveškom (8. juna).

Oprezno sa Slovencima

Bendžamin Šeško je sprečio bruku na Malti golom u 81. minutu u meču u kome je domaćin preokrenuo rezultat u 54. i 58. minutu i dugo vodio sa 2:1. Tu opomenu Slovenci su shvatili ozbiljno i nekoliko dana kasnije u Stožicama savladali favorizovane Portugalce.

Ekipa Matijaža Keka pokazala je zrelost u duelu sa jednom od najboljih selekcija današnjice i slavila golovima Gnezde Čerina u 72. i Elsnika u 80. minutu. Pobeda koja će morati da deluje kao upozorenje za ostale timove u grupi, pa i Srbiju da ne sme da ih potceni.

Slovence uoči Evropskog prvenstva očekuju dueli sa Jermenijom (4. juna) i Bugarskom (8. juna).