KARL TOKO EKAMBI Karl Toko Ekambi fudbaler reprezentacije Kameruna na utakmici FIFA Svetskog prvenstva 2022 protiv Srbije na stadionu Al Dzanub, Doha, 28.11.2022. godine Foto: Marko Metlas Fudbal, Srbija, Kamerun, FIFA Svetsko prvenstvo 2022, Katar

Kamerun režirao spektakularni preokret: Senegalci opravdali ulogu favorita, Alžirci se osramotili

Utakmicama trećeg kola završeno je takmičenje po grupama u okviru Afričkog kupa nacija, a pobede su izvojevale reprezentacije Senegala i Kameruna, te izborile plasman u završnicu turnira.

Senegalci su zadržali stoprocentan učinak pošto su sa 2:0 savladali Gvineju. Mreže su posle prvih 45 minuta mirovale, da bi prednost Senegalu doneo Sek u 61. minutu. Konačan rezultat meča postavio je Endijae u 90. minutu.

Daleko zanimljivije bilo je na meču između Gambije i Kameruna. Kamerunci, inače petostruki osvajači ovog takmičenja, morali su da trijumfuju kako bi se našli u drugoj fazi, a to su i učinili posle vrlo dramatične završnice i odneli pobedu rezultatom 3:2.

U prvom poluvremenu nije bilo golova, da bi u 56. minutu Ekambija doneo prednost Kamerunu. Nakon toga Gambija je golovima Jela u 72. te Kolija u 85. minutu uspela da preokrene rezultat i činilo se da Kamerun završava ovogodišnje takmičenje.

Ipak, u 87. minutu Gomez je pogodio sopstvenu mrežu, da bi u 91. minutu Vu doneo pobedu i veliku radost izabranicima Rižobera Songa.

Mauritanija šokirala Alžirce

Fudbaleri Mauritanije šokirali su Alžir i slavili sa 1:0 u meču poslednjeg kola grupe D na Kupu afričkih nacija.

Tako je selekcija sa ogromnom reputacijom u Africi ekspresno ispala sa turnira, jer je zauzela poslednje mesto u grupi sa svega dva osvojena boda.

Mauritanija je do velikog trijumfa stigla pre svega sjajnom igrom u defanzivi, a pobednosni gol postigao je defanzivac Jail Delahi, koji se sjajno snašao u kaznenom prostoru Alžira u 37. minutu.

Do kraja utakmice Alžir je napadao, ali uzalud, Mauritanija je sačuvala pobedu i nadu da se plasira u osminu finala kao jedna od najboljih trećeplasiranih selekcija u grupnoj fazi.

Među 16 najboljih već su Angola i Burkina Faso koje su večeras odigrale međusobni duel, a slavila je Angola rezultatom 2:0.

Vođstvo Angoli vrednu prvog mesta u grupi doneo je napadač Mabululu glavom u 36. minutu nakon odličnog centaršuta iz slobodnog udarca Fredija.

Konačan rezultat postavio je Zini u trećem minutu nadoknade vremena.