Pratite nas preko:
Glavni adut Superlige
Foto: Beta/AP Photo/Matt Dunham

Fudbal

Koliko klubovi u najvećim ligama Evrope zapravo zarađuju i da li je upravo to glavni adut Superlige?

Fudbalska Evropska Superliga je nešto o čemu danas bruji praktično cela planeta. Ko god da je ikada šutnuo loptu, zna o celom ovom projektu.

Pisali smo vam već detaljno o čemu se tu radi (pročitajte OVDE).

dobrodoslica500

E sada, kada smo obnovili gradivo, vreme je da se malo pozabavimo novčanom dobiti koju klubovi mogu da imaju od eventualnog prelaska pod okrilje nove organizacije. Ili bar flertovanja sa njom.

Šta bi mogao da bude glavni adut Superlige?

Prvo, prema informacijama od pre nekoliko godina, koje su i dalje aktuelne, 16 klubova najvišeg ranga među sobom bi imalo da podeli po 218.000.000 evra svake sezone (ukupno 3.500.000.000 evra podeljeno na 16).

Kao drugo, od TV prava bi trebalo da se napravi zarada od 4 milijarde evra po sezoni, što je za milijardu više nego što “pravi” Liga šampiona. S tim što se u Ligi šampiona taj novac distribuira na duplo više ekipa, što bi bila još jedna pogodnost Superlige. Dakle, više nego duplo povećan profit od TV prava.

Koliko zarađuju klubovi igrajući najjače evropske lige?

Sada da pogledamo tabelu koliko u domaćim prvenstvima zarađuju klubovi iz najjačih evropskih liga. Odnosno, koliko je u sezoni 2022/23 svaki od njih “napravio” para samo takmičivši se u prvenstvu.

Neki timovi u Premijer ligi zarade blizu 200.000.000 evra po sezoni, dok je samo Bajern od ostalih klubova iz ove četiri najjače lige tim koji premašuje 100.000.000 evra. Čak ni Inter, Juventus, Milan, Barselona, Real, ne prelaze tih 100.000.000, pa je matematika prilično jasna.

Videli smo da se pragmatični predsednik Napolija Aurelio de Laurentis već javio da njegov klub želi deo kolača – kolača vrednog oko 7.5 milijardi evra samo u prvoj sezoni učešća.

Međutim, OVDE možete da pogledate koliki broj timova se već oglasio protiv ove ideje.

Ima još vremena za sve zainteresovane strane

Ono što još uvek ne znamo je, s obzirom na činjenicu da Superliga neće početi još bar dve godine: Koji će klubovi za to vreme pregaziti principe i krenuti trbuhom za kruhom?

Naravno, evropska Superliga nije takmičenje koje isključuje domaća prvenstva, ali zamislite samo koliko bi svoj finansijski saldo mogli da poprave svi oni koji se priklone Juventusu, Realu i Barsi (koji su navodno već dobili po milijardu evra zbog učešća u nastanku Superlige). Zarada od igranja u domaćoj ligi (ukoliko ih ta liga ne bi diskvalifikovala) + zarada od Superlige.

Ostalo je tu još mnogo detalja koje čekamo u narednim danima, ali jedno je sigurno: Vežite se, jer drama još uvek praktično nije ni počela. Tek nas čeka “fudbalska telenovela” epskih razmera.

Komentari (0)

Dodaj komentar

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

Fudbal