Canada celebrates their win in a Copa America quarterfinal soccer match against Venezuela in Arlington, Texas, Friday, July 5, 2024. (AP Photo/Tony Gutierrez)
Fudbaleri Kanade slave najveći uspeh u istoriji, Foto: Beta/AP Photo/Tony Gutierrez

Lobovali ga sa 50 metara, a on im odbranio 2 penala: Borjanov naslednik odveo Kanadu u polufinale Kopa Amerika

Na Kopa Amerika imamo senzacionalnog polufinalistu. Kanada je ostvarila najveći uspeh u istoriji svog fudbala ulaskom među 4 najbolje pošto je u četvrtfinalu na penale 4:3 pobedila Venecuelu. Posle 90 minuta rezultat je bio 1:1.

I drugi četvrtfinalni meč na šampionatu, koji sad već ne možemo da zovemo samo Južne Amerike s obzirom koliko reprezentacija iz Severne Amerike je učestvovalo i učestvuje i dalje, je odlučen posle izvođenja jedanaesteraca.

Za razliku od pravila UEFA na Evropskim prvenstvima, u CONMEBOL-u su rešili da u nokaut fazi nema produžetaka, već se odmah izvode penali.

Kanađani su imali i malo sreće da im se namesti da ne igraju protiv neke od daleko jačih selekcija, jer Venecuela je daleko od fudbalskog krema Latinske Amerike. Ali kad vam se tako namesti, onda morate to i da pokažete na terenu.

I po svemu viđenom, izabranici Džesa Marša su bili bolji rival. Počevši od zasluženog vođstva u u 13. minutu. Šefelburg je sjajno reagovao kod ubacivanja Dejvida za vođstvo.

Imali su Kanađani još nekoliko šansi, baš preko asistenta kod gola, ali nisu uspeli da prelome meč. A kada se to desi, onda obično stigne kazna na drugoj strani. Ovog puta je ta kazna bila spektakularna.

Legendarni veteran Salomon Rondon je postigao najlepši gol dosadašnjeg toka turnira. Sjajno je video da je golman Kanade baš predaleko izašao van svoje gol linije i sa nekih 45, a možda i celih 50, metara ga je lobovao.

Penali

Rezultat se nije menjao, pa se pristupilo boljem izvođenju jedanaesteraca.

Dvojica iskusnih napadača, Rondon i Dejvis, su bili sigurni izvođači u prvoj seriji. U drugoj su obojica (Erera i Milljar), promašili. Tomas Rinkn i Bambito su u trećoj bili precizno, da bi u četvrtoj seriji opet obojica izvođača bili neprecizni (Savarino i Justakio). Kadiz je pogodio za Venecuelu, a Alfonso Dejvis za Kanadu u petoj seriji, da bi u šestoj Krepo zaustavio šut Anhela. Ismael Kone je dobio priliku da overi istorijski uspeh i nije ju propustio.

Tako će Kanada ponovo na megdan Argentini protiv koje je igrala i na otvaranju Kopa Amerika. Podsećamo da su “gaučosi” taj meč jedva dobili i to tek golovima u 2. poluvremenu.