Nigeria's William Troost-Ekong, scores his side's first goal from the penalty spot during the African Cup of Nations semifinal soccer match between Nigeria and South Africa, at the Peace of Bouake stadium in Bouake Bouake, Ivory Coast, Wednesday, Feb. 7, 2024. (AP Photo/Themba Hadebe)
Nigerija je na penale pobedila Južnu Afriku i plasirala se u finale KAN, Foto: Beta/AP Photo/Themba Hadebe

Ludilo od fudbala: Nigerija preko penal serije do finala, Južna Afrika samu sebe izbacila

Kakva utakmica i kakva drama iz koje je kao srećnija izašla Nigerija i plasirala se u finale Kupa afričkih nacija. Posle boljeg izvođenja penala “super orlovi” su pobedili Južnu Afriku 4:2 nakon što je posle produžetaka ostalo 1:1.

Heroji su na kraju bili golman Stenli Envabili koji je odbranio 2 penala u penal-seriji i Keleči Ihenačo koji je postigao presudni pogodak sa “bele tačke”.

Mreže se tresle samo posle penala

Neverovatnih pa možda i 130 minuta je trajao meč, a mreže su se tresle samo posle udaraca iz jedanaesterca.

Nigerijci su došli do vođstva u 67. minutu. Viktor Osimen je iznudio prekršaj unutar šesnaesterca i Nigerija je dobila penal, a siguran izvođač je bio Vilijam Trust-Ekong.

Međutim, to je pokrenulo igrače Južne Afrike koji su krenuli napred i stvarali sve opasnije i opasnije šanse. I onda neverovatan razvoj događaja u 85. minutu. Viktor Osimen je postigao gol i činilo se da je pitanje pobednika rešeno, međutim, oglasila se VAR soba.

Umesto gola za Nigeriju penal za Južnu Afriku

Svi su se pitali šta je razlog za ovakvu reakciju, a onda se dogodilo ono što se retko viđa. Sudiji je signalizirano da pregleda snimak od početka akcije, jer je na početku akcije Nigerijaca koja je završena golom, bila sumnjiva situacija u njihovom šesnaestercu.

Posle dugog većanja i gledanja snimka sve je bilo jasno. Nigerijski fudbaler je u svom kaznenom prostoru umesto lopte opalio po nogama Mokoenu. Dileme nije bilo, penal za “bafanu bafanu”. Dakle, poništen gol na jednoj strani i dosuđen penal na drugoj u istom trenutku.

To je potpuno izbacilo iz koloseka Nigerijce, a dalo krila Južnoafrikancima koji su u 6. minutu nadoknade propustili priliku za preokret. Posle šuta iz slobodnog udarca Envabili je odbio loptu na nogu južnoafričkom fudbaleru, a ovaj umesto u mrežu je šalje preko prečke.

Usledili su produžeci u kojima nije da nije bilo uzbuđenja, pogotovo nakon što je selektor Nigerije imao hrabrosti da zameni najboljeg igrača Viktora Osimena.

Heroj postao tragičar

Njegova zamena, Mofi, odmah iznuđuje prekršaj. Sudija je gledao snimak posle reakcije VAR-a, da proveri da li je bilo unutar šesnaesterca.

Ovog puta je bilo jasno da nije bilo unutra, tako da su Nigerijci dobili samo slobodan udarac. Međutim, zbog toga što je bio poslednji igrač odbrane, crveni karton je dobio Kekana. Južna Afrika je ostala sa igračem manje na terenu. Ipak, izdržala je narednih petnaestak minuta i izborila penale.

Međutim, tamo se nisu proslavile njene penaldžije. Heroj iz regularnog dela, Mokoena, je promašio već u prvoj seriji. Envabili je pročitao njegov udarac. Ipak, priliku da nadoknade to su dobili kad je Aina šutirao preko gola. Ali, ponovo je Envabili pročitao sledećeg izvođača, ovog puta Makgopu. Nigerijci su preostala 2 penala dali i obezbedili borbu za novu titulu šampiona Afrike.