Nemcima psiholog opisivao Delije: Jezgro ima 1.000 ljudi, ne cure im informacije, ne daju intervjue... - SoccerSportal.rs
Pratite nas preko:
Delije
Foto: MN Press

Fudbal

Nemcima psiholog opisivao Delije: Jezgro ima 1.000 ljudi, ne cure im informacije, ne daju intervjue…

Austrijski profesor društvenih nauka Dario Brentin, sa Univerziteta u Gracu, bio je sagovornik RBlive portala na temu najave meča Crvena zvezda – Lajpcig. Njegova opažanja vezana za navijače Zvezde, “delije” su veoma kontraverzna.

– Temelji “delija” leže u leže u patriotsko-nacionalističkom spektru, koji je na desnoj strani otvoren, a na levoj prilično zatvoren. Ne treba grupisati sve “delije” i reći da je to grupa 15.000 fašista. Ali osnovni konsenzus je srpski nacionalizam i pravoslavna religioznost, koji su jasno izraženi.

Komentarisao je austrijski profesor i veze navijača Zvezde sa Rusijom.

– Srpsko-rusko ideološko bratstvo veoma je bitno kod “delija”. Tu je osovina navijačkog prijateljstva moskovskog Spartaka, Crvene zvezde Beograd i Olimpijakosa iz Pireja, koji su ideološki privrženi nacionalizmu, a verski pravoslavlju. Ova osovina je mnogo uža između Moskve i Beograda. Veliku ulogu igra nada u jaku Rusiju, koja bi se ogledala i u jakoj Srbiji.

Novinare je zanimalo koliko ima navijača Zvezde koji su baš članovi “delija”?

– Teško je proceniti. Nije lakoe reći da li ima 500 ili 1.000 u osnovnoj grupi i 20.000 ili 30.000 kao mobilizacioni potencijal. Ne želim da se obavezujem na siguran broj. Vrlo malo informacija curi. U principu, „delije” kao grupa ne daju intervjue, posebno ne međunarodnim medijima.-

Koliki je njihov uticaj na klub?

– Značajan. Da li ide do formiranja tima ili ne, zapravo je sekundarno, ali ako je nešto na dnevnom redu i treba da se sprovede, onda će se to sprovesti. Potencijal pretnje je znatno veći u poređenju sa zapadnoevropskim primerima učešća navijača. Nije isto da li pritisak vrrši dortmundski „žuti zid” ili „delije”. To su naravno dva potpuno različita scenarija pretnji.

Nemiri na Maksimiru se pominju kao jedan od prvih događaja rata u bivšoj Jugoslaviji?

– Oprezam sam jer postoji jaka mitologizacija ovih nereda. Iz moje perspektive, sukob na stadionu je više bio izraz duboke krize u kojoj se u tom trenutku našao jugoslovenski državni socijalizam i nesposobnosti državnog vrha da se izbori sa ovim potencijalom nasilja. Ovo je bilo pogoršanje uslova koji su se razvijali prethodnih godina. Nasilje je bilo nedeljna pojava u jugoslovenskoj ligi. Ove nemire je sada pojačalo nekoliko faktora: HDZ je pobedio na prvim slobodnim izborima dve nedelje ranije; Cela stvar se odvijala u izrazito etnonacionalističkom kontekstu; Pored toga, bila je to jedna od odlučujućih utakmica u sezoni i prenosila se uživo. Eksces nasilja dogodio se pred kamerama na stadionu. Cela zemlja je videla koliko su policija i vojska beznadežno i potpuno nadjačane.

Koliko je fudbalski grad Beograd podeljen sa dva velika kluba Partizan i Crvena zvezda?

– Beograd je podeljen grad. Morate paziti sa kojim bojama gde se krećete. U Beogradu ne postoji jasna, geografska linija podele kao u drugim velikim evropskim gradovima sa dva velika kluba. Partizan je malo više autsajder, otvoren prema buržoaskom spektru, ima širi spektar navijača i omogućava širi demokratski domet od Crvene zvezde. Narativ u Partizanu nije velikosrpski nacionalizam. To je velika razlika. Ali linije razdvajanja prolaze kroz kvartove i višespratnice.

Kako ocenjujete situaciju za gostujuće navijače RB Lajpciga?

– S jedne strane: Ako vas ne shvataju ozbiljno kao protivnika kada su u pitanju fudbalske navijačke grupe, zapravo nemate čega da se plašite. S druge strane: Red Bul se zalaže za sve čemu se odupiru tradicionalni fudbalski navijači. Ali mislim da preovladava takozvani nedostatak poštovanja. Verujem da je potencijalna opasnost za navijače iz Lajpciga podnošljivo mala.

Komentari (0)

Dodaj komentar

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

Fudbal