Fudbal
Možda vam neće zvučati tako, ali ovo je verovatno najvažnija vest u istoriji ženskog fudbala
Milan je postao prvi veliki evropski fudbalski klub koji je uveo inovativnu politiku vezanu uz porodiljsko bolovanje kad su u pitanju njegove fudbalerke i trenersko osoblje ženskog roda.
Inicijativa je zaživela krajem sedmice i stupa na snagu odmah s ciljem da se devojkama i osoblju pruži osnovna zaštita tokom trudnoće i tokom prvih osam godina života deteta.
Ono što se ističe kao najvažnije je automatsko produženje ugovora u slučaju da fudbalerka zatrudni.
One kojima se to dogodi, a u poslednjoj su godini ugovora, on će automatski biti produžen pod istim uslovima kao pre toga. Dakle, fudbalerke Milana koje žele tradicionalnu porodicu više ne moraju da strahuju od gubitka prihoda.
Rešen još jedan gorući problem – da li je ovo početak revolucije?
Milan se obavezao i da osigura brigu o deci tokom oporavka majki i njihovih prvih zajedničkih meseci s detetom.
Takođe, klub će osigurati brigu o deci tokom sportskih aktivnosti njihovih majki, ali i pokriti putne troškove, uključujući smeštaj i letove, ne samo za dete već i za jednog pratioca koji ide uz njega i majku.
Italijanski velikan ovime je rešio jedan od najvećih problema ženskog fudbala, odnosno, dao je modus svima ostalima kako ovo može da se reši.
Neretko se događalo da fudbalerke odustanu od karijere, kako bi mogle da budu majke, jer uz fudbal to nije tako lako izvesti.
S ovakvom regulativom koju je svojim fudbalerkama pripremio milanski fudbalski klub prvi put u istoriji može da se kaže da u jednoj ekipi i dame i muškarci imaju jednake uslove (naravno, tu ne mislimo na visinu plate). Nadamo se da je ovo samo jedan korak u razvoju svesti o pravima žena u sportu koji je do pre par decenija bio rezervisan gotovo isključivo za muškarce.