Galatasaraj - Mančester junajted; Foto: Beta/AP

Na dve utakmice – 11 golova: Junajted je majstor za samoubistva, autogol Gudelja srušio snove Sevilje!

Ako se po jutru dan poznaje, odnosno, u slučaju Lige šampiona po dve utakmice u prvom terminu – ovo će biti veče za pamćenje. Jer, sigurno će se pamtiti spektakl koji su nam na Bosforu priredili Galatasaraj i Mančester junajted u borbi za prolaz iz grupe A. Na kraju smo videli šest pogodaka, ali ne i pobednika – 3:3 (1:2). Manje golova, ali ništa manje uzbuđenja nije bilo u Andaluziji gde je PSV srušio Sevilju u nadoknadi rezultatom 3:2 (0:1) u okviru grupe B.

Krenimo iz Istanbula, gde je Junajted posle prvih 18 minuta vodio sa velikih 2:0. Što je gotovo preslikan početak meča iz Kopenhagena od pre par nedelja. Golove su dali Alehandro Garnačo u 11. i Bruno Fernandeš u 18. minutu. Ali, daleko od toga da je bilo ko pomislio da će već tada biti sve gotovo.

Čari Lige šampiona

Povratak Galatasaraja nagovestio je Hakim Ziješ u 29. minutu. Tada je postigao svoj prvi gol. Međutim, sa početkom drugog poluvremena Skot Mektominej je dao gol za 1:3. Sve je delovalo idilično za “crvene đavole”, ali… Napadao je domaći tim, nošen sjajnom publikom sa tribina. A onda u 62. minutu je opet Marokanac Ziješ zatresao mrežu Andrea Onane i uneo nemir u redove premijerligaša.

Sa razlogom, jer su se tribine “Rams parka” u Istanbula doslovno tresle osam minuta kasnije. Tada je Kerem Arturkoglu doneo Turcima 3:3 i, na kraju, bod koji je Galatu sa pet bodova stavio ispred Kopenhagena i Junajteda, koji imaju četiri. Istina, Danci i meč manje, ali će ga odigrati na gostovanju Bajernu u Minhenu od 21.00.

PSV osvojio Andaluziju

U drugom meču prvog termina Lige šampiona, Sevilja i PSV su odigrali fenomenalan meč. I isto se, još surovije, pokazalo da je “2:0 najopasniji rezultat”. Na kraju su “Filipsovci” slavili trijumf rezultatom 3:2, iako su do 68. minuta gubili sa dva gola razlike. Ko je gledao utakmicu do 65. minuta mogao je da vidi dominaciju španskog kluba i njihovo veliko vođstvo. Do tada je Sevilja imala prednost golovima Serhija Ramosa u 24. i Jusufa En Nesirija u 47. minutu.

Imali su domaći sve u svojim rukama, praktično je već “mirisalo” na prolaz u nokaut fazu, ali… Onda se sve srušilo i sada su svi izgledi da Sevilja neće ići čak ni u “svoju” Ligu Evrope.

Crveni karton je promenio sve

Ključan momenat desio se u 63. pa 66. minutu, kada je iskusni Lukas Okampos najpre zbog prigovora, a onda zbog nespretnog starta dobio dva žuta kartona. Bilo je to isključenje koje je sve u potpunosti promenilo, a nije Sevilja imala sreće ni da samo dva minuta kasnije primi gol od Ismaela Saibarija.

Napadi Holanđana bivali su sve jači kako je vreme odmicalo, a odbrana na čelu sa Nemanjom Gudeljem i Markom Dmitrovićem je popustila ponovo u 81. minutu. Tada je Gudelj ubacio loptu u mrežu Dmitrovića za 2:2, ali to nije bilo sve.

U drugom minutu nadoknade Rikardo Pepi je u punom trku zahvatio loptu glavom i matirao srpskog golmana, čime je doneo PSV-u ogromnu pobedu i, ako ništa drugo, onda gotovo siguran plasman u Ligu Evrope.