Pratite nas preko:
Detalj sa utakmice između Zimbabvea i Nigerije, Printscreen: Youtube/Bakpass

Fudbal

Najbizarnije kvalifikacije za Svetsko prvenstvo: 19 reprezentacija ne sme da igra u svojoj državi, jedna već odustala

Afričke kvalifikacije za Svetsko prvenstvo su verovatno najteže i najbizarnije kvalifikacije za bilo koje takmičenje. Iako je povećan broj učesnika Mundijala i samim time broj afričkih selekcija koje će učestvovati, to i dalje nije pojednostavilo ili olakšalo put do tamo.

U okviru novembarskih FIFA prozora kvalifikacije afričkih reprezentacija su počele. Biće odigrano ukupno 260 utakmica.

KVOTE ZA AFRIČKE KVALIFIKACIJE >>> OVDE

Najteže kvalifikacije

Ukupno 54 države započele su borbu za 9 mesta koja vode direktno na Mundijal. Na prethodnim Svetskim prvenstvima, na kojima je učestvovalo 32 selekcije, Afrika je imala 5 predstavnika. S proširenjem na 48 učesnica, povećana im je i kvota.

U 9 kvalifikacionih grupa podeljene su selekcije sa Afričkog kontinenta, što znači da će samo pobednici grupa imati osigurano učešće. Četiri najbolje rangirane drugoplasirane reprezentacije učestvovaće u kontinentalnom doigravanju.

Od tih četiri selekcije samo pobednik kontinentalnog turnira izboriće odlazak na interkontinentalni turnir. Na njemu će sa svakog kontinenta igrati po jedna reprezentacija kako bi se odredila dva poslednja učesnika Mundijala u Meksiku, Sad i Kanadi 2026. godine.

Ali ovo nije sve što čini afričke kvalifikacije najtežim, jer tu ima i onih vansportskih stvari.

Od velikih geografskih razdaljina, loše saobraćajne povezanosti, lošeg avionskog saobraćaja, aerodroma, ekstremnih klimatskih uslova i očajnih stanja stadiona i terena, pa do, na kraju i najvažnijeg, građanskih i međusobnih ratova…

Eritreja odustala, Zimbabve se vratio

Sad ovde dolazimo i do svih neverovatnih bizarnosti koje donose afričke reprezentacije. Na primer, i pre samog početka jedna reprezentacija je odustala od učešća. U pitanju je nacionalni tim Eritreje. Trebalo je da budu u grupi E.

Standings provided by Sofascore

Siromašna država na obali Crvenog mora nije navela konkretan razlog za odustajanje. Ipak, sigurno je najveći taj da kad god sportisti iz te države se domognu inostranstva, oni to iskoriste kako bi zatražili azil i jednostavno emigrirali.

Selekcija Zimbabvea se vraća u kvalifikacije za Mundijal nakon što u istima nije učestvovala prethodna dva puta. Kvalifikacije za Rusiju 2018. su propustili zbog političkog uplitanja u vođenje Fudbalskog saveza. A kvalifikacije za Katar su propustili zbog suspenzije koju su zaradili zbog dugova bivšem selektoru.

Ova reprezentacija nije igrala međunarodne utakmice čak 2 godine, baš kao i nacionalni tim Kenije. I jedni i drugi su bili pod dvogodišnjom suspenzijom FIFA zbog mešanja politike u rad Saveza.

Standings provided by Sofascore

19 reprezentacija ne može da bude domaćin

Zimbave je, takođe, jedna od čak 19 reprezentacija koje utakmice kao domaćini neće moći da igraju u svojoj zemlji.

Pre svega zbog očajne infrastrukture i nepostojanja stadiona koji uspunjavaju one osnovne standarde za međunarodne utakmice, većina ovih timova je primorana da svoje mečeve igra na neutralnom terenu. Drugi razlozi su politička nestabilnost, građanski ratovi i nemoguće garantovanje sigurnosti domaćim i gostujućim igračima.

Pored Zimbabvea u svojoj državi ne mogu da igraju Burkina Faso, Burundi, Centralnoafrička Republika, Čad, Džibuti, Esvatini, Etiopija, Gambija, Gvineja, Lesoto, Namibija, Niger, Sao Tome i Prinsipe, Sejšeli, Sijera Leone, Somalija, Južni Sudan i Sudan.

NAPOMENA: Ne možemo da ne pomenemo da i u Evropi Ukrajina i Izrael takođe neće moći da igraju mečeve u svojoj zemlji u kvalifikacijama, kao i Palestina u Aziji. Takođe, Rusija je izbačena iz kvalifikacija iz poznatih razloga.

Tako da će po ovom parametru kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2026. biti baš bizarne sa čak 22 reprezentacije koje neće moći da igraju utakmice na pravom domaćem terenu.

Kenijcima za svaku pobedu 16.500 dolara

Rekosmo već da se Kenija vraća u međunarodni takmičarski fudbal posle dvogodišnje suspenzije. U želji da motivišu dodatno fudbalere, ministar sporta te zemlje im je obećao i premije.

Za svaku pobedu koju budu ostvarili u kvalifikacijama dobiće ukupnu premiju od 2,5 miliona kenijskih šilinga. To je otprilike 16.500 dolara. Samo što to nije po igraču, već ukupna cifra koja će se deliti među njima.

Jednu premiju su već zaradili posle demoliranja Sejšela 5:0. Ipak, u prvom kolu su poraženi od Gabona 2:1.

Član kenijske reprezentacije je i Ričard Odada, koji je kratko bio u Crvenoj zvezdi, a trenutno je član danskog Alborga.

Standings provided by Sofascore

Komentari (0)

Dodaj komentar

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena, obavezna polja su označena (*)

Fudbal