Spain's Alvaro Morata lifts the trophy after winning the final match between Spain and England at the Euro 2024 soccer tournament in Berlin, Germany, Sunday, July 14, 2024. Spain won 2-1. (AP Photo/Manu Fernandez)
Španija je novi prvak Evrope, Foto: Beta/AP Photo/Manu Fernandez

Najbolji su na krovu Evrope! Centimentri i odbrana sa gol-linije doneli Špancima titulu prvaka Evrope

Španija je novi vladar Evrope! Rezervista Ojarzabal je postigao gol za pobedu u 86. minutu, a potom je Dani Olmo sa gol-linije izbacio loptu u 90. i tako je Španija pobedila Englesku 2:1 u finalu Evropskog prvenstva.

Reprezentacija koja je najviše pokazala od prve do poslednje utakmice na kraju je zasluženo i osvojila titulu šampiona “starog kontinente”.

Po četvrti put u istoriji i posle 12 godina čekanja opet je “crvena furija” na evropskom tronu. Zlatna generacija Ćavija, Inijeste, Vilje, Busketsa, Ramosa, Pikea dobila je istinske svoje naslednike u Jamalu, Vilijamsu, Olmu, Ruizu i svima ostalima.

Preko trnja do zvezda

Nastavljena je serija nepobedivosti španske reprezentacije u finalima. Četvrto EURO finale i četvrta pobeda. U jedinom finalu Mundijala koje su igrali takođe su pobedili i pobedili su i u finalu Lige nacija.

Spain's Alvaro Morata lifts the trophy after winning the final match between Spain and England at the Euro 2024 soccer tournament in Berlin, Germany, Sunday, July 14, 2024. (AP Photo/Andreea Alexandru)

Pre početka nisu bili ni među prva tri favorita, prema nekim prognozama tek peti, bili su u najtežoj grupi (Italija, Hrvatska, Albanija) i prošli je sa sve tri pobede. Imali su i najteži put u nokaut fazi, izbacili u 1/8 finala Gruziju, a u četvrtfinalu domaćina Nemačku.

U polufinalu su rutinski eliminisali drugog favorita, Francusku, i onda u finalu potpuno nadigrali prve favorite, Engleze.

Što se tiče “Gordog Albiona” njihovo prokletstvo se nastavlja. Izgubili su drugo uzastopno finale Evropskih prvenstava.

Tinejdž-zvezda, nezaustavljivi Niko, mozak Olmo i motor Ruiz

Sve ono što su pokazali kao svoje najjače strane tokom celog šampionata, pokazali su i u finalu. Posebno u drugom poluvremenu.

Po krilima imaju sada i zvanično najbolji tandem na svetu i to u vidu dečaka od 16 godina Jamala i nešto malo starijeg fantastičnog Nika Vilijamsa, koji je proglašen za najboljeg igrača finala. Imaju fenomenalnog kreativca Danija Olma. Imaju 2 motora ekipe Rodrija, koji je proglašen za najboljeg igrača prvenstva, i i za mnoge zapravo najboljeg igrača – Fabijana Ruiza.

Nagrada za najboljeg mladog igrača je otišla u ruke maloletnog čuda Lamina Jamala. Upisao je asistenciju u finalu, ukupno 4, a postigao je i fenomenalan gol protiv Francuske u polufinalu.

Spain's Lamine Yamal smiles after winning the final match between Spain and England at the Euro 2024 soccer tournament in Berlin, Germany, Sunday, July 14, 2024. (AP Photo/Frank Augstein)

Eksplozija u drugom poluvremenu

Što se tiče same utakmice, u prvih 45 minuta uprkos terenskoj nadmoći i posedu lopte, Španci nisu uspeli da to krunišu ni kroz konkretnu šansu za gol. Ni protivnik ništa nije bio bolji, mada je bila neka poluprilika u nadoknadi za Fodena.

Međutim, sa uvodnim minutima drugog poluvremena se sve promenilo. Čim je krenulo Niko Vilijams je zatresao mrežu na Jamalovu asistenciju. Nastavili su Španci da ređaju šanse i prete, nisu ih iskoristili Olmo, Morata i opet Vilijams.

Tada je Sautgejt pokazao da ima njuh za igrača sa klupe. Uveo je Votkinsa i Palmera, a ovaj drugi mu praktično ni iz čega doneo izjednačenje fantastičnim šutem.

Ali opet je “visio gol u vazduhu” i samo zahvaljujući odbranama Pikforda finale nije ranije rešeno. Fenomenalno je zaustavio 2 šuta Jamala.

Za centimetre izbegnut ofsajd i odbrana glavom na gol-liniji

I onda kada su svi očekivali da će biti mirna završnica, bez mnogo rizika, te da će meč otići u produžetke dogodila se akcija vredna šampionske titule. Olmo je poslao loptu na levu stranu za Kukurelju, koji iz prve, po zemlji, ubacuje na peterac, a rezervista Ojarzabal uklizava i šalje loptu u gol.

Na snimku koji proverava ofsajd poziciju vidi se da je španski napadač bukvalno za nekoliko centimetara izbegao ofsajd.

U 90. minutu su Englezi mogli do izjednačenja. Posle kornera su tri puta šutirali glavom. Prvo je Simon intvervenisao posle udarca Rajsa, lopta se odbila do Geija, ali njegov šut sa gol-linije izbija Olmo. Na kraju je probao Rajs još jednom ali lopta odlazi preko gola i sa njom i poslednja nada Engleza.

Dani Olmo
Dani Olmo; Foto: Beta (AP Photo/Andreea Alexandru)

Postave:

Španija: Unai Simon – Karvahal, Le Norman (Naćo), Laport, Kukurelja – Rodri (Zubimendi), Ruiz – Olmo, Vilijams, Jamal – Morata (Ojarzabal).

Engleska: Pikford – Voker, Stouns, Gei – Saka, Mejnu (Palmer), Rajs, Šo – Foden, Belingem – Kejn (Votkins).

Kao što se može videti Geret Sautgejt je napravio jednu neočekivanu promenu u startnoj postavi u odnosu na sve prethodne mečeve. Umesto Kirana Tripijea je od prvog minuta na terenu Luk Šo.

Uživo:

90. minut – Kakva sada šansa za Englesku. Neverovatno je kako su se odbranili Španci. Prvo odbrana golmana Simona, a potom je Dani Olmo sa gol-linije izbacio loptu. Malo je falilo da imamo novo izjednačenje.

86. minut – GOOOL! Mikel Ojarzabal trese mrežu i dovodi Špance pred osvajanje titule. Olmo je na stranu poslao loptu za Kukurelju koji iz prve po zemlji ubacuje u peterac, a napadač Sosijedada uklizava i šalje loptu u mrežu. Ovog puta je Pikford bio nemoćan.

Postojala je sumnja da je bila nedozvoljena pozicija, ali je rezervista za centimetre izbegao ofsajd.

82. minut – Šta je sada odbranio Pikford?! Bila je ovo šansa da Španci reše finale. Lopta je stigla do Jamala koji je imao čist šut sa desetak metara u gol, ali fenomenalno je to pročitao engleski golman. Ovo je možda i najbolja odbrana prvenstva, pogotovo u kom trenutku se dogodila.

73. minut – GOOOL! Ništa nije gotovo, vraćaju se Englezi. Ponovo je Garet Sautgejt pokazao da ima sjajan osećaj kog igrača da ubaci u igru. Ponovo rezervista postiže gol, ovog puta Kol Palmer koji je pre samo nekoliko minuta ušao umesto Kobija Mejnua.

Niotkuda su stigli Englezi do izjednačenja. Delovalo je da njihov napad neće biti opasan, ali onda je sjajno Belingem ostavio loptu na ivici šesnaesterca napadaču Čelsija, a ovaj iz punog trka pogađa donji desni ugao.

66. minut – Spasava sada svojom odbranom Pikford Englesku. U šansi je bio Lamin Jamal koji je dobio odličnu loptu od Olma. Oslobodio se Luka Šoa i šutirao levom nogom u dalji ugao, ali krajnjim naporom je engleski golman uspeo da izbaci loptu u korner.

64. minut – Evo i prvog šuta Engleza u drugom poluvremenu. Odlično se Belingem na prijemu lopte okrenuo i oslobodio protivnika, ali njegov šut sa 20 metara levom nogom je otišao dva metra pored stative.

61. minut – Sautgejt je sada napravio neočekivanu izmenu. Iz igre je povukao kapitena Harija Kejna, koji ruku na srce nije imao nikakav uticaj na igru, niti je uspeo nešto da uradi na terenu. Umesto njega je ušao heroj iz polufinala, Oli Votkins.

56. minut – Ponovo opasne situacije pred golom Pikforda. Razigrao se skroz Lamin Jamal. Sada je sjajno proigrao Moratu koji je neprecizno šutirao, pa je njegov šut raščistio Voker. Ali nastavio se napad Španaca koji je novim udarcem završio Vilijams, ovog puta pored gola.

Spain's Alvaro Morata, right, attempts a goal during the final match between Spain and England at the Euro 2024 soccer tournament in Berlin, Germany, Sunday, July 14, 2024. (AP Photo/Frank Augstein)

49. minut – Umalo da bude 2:0. Ponovo odlična polukontra španskih fudbalera. Došla je lopta do Vilijamsa koji je odlično u srcu šesnaesterca proigrao Olma, ovaj napravio sebi prostor za šut, ali nije dobro zahvatio loptu. Otišla je pored gola.

47. minut – GOOOL! Samo što je počelo drugo poluvreme i evo gola. Prva prava akcija i šansa Španaca. Ko bi drugi nego sjajni tandem Jamal – Vilijams. Tinejdžer koji se nije pokazao tokom prvih 45 minuta sada je pokjazao koliko mu malo prostora je dovoljno.

Sjajno je proigrao na Vilijamsa koji je iskosa s leve strane iz prve neodbranjivo šutirao pored Pikforda i pogodio mrežu.

Selektor Španije je morao da izvrši prinudnu izmenu na poluvremenu. Ostao je bez jednog od najvažnijih igrača, Rodrija, koji se povredio u finišu prvog dela igre prilikom sudara sa Belingemom. Umesto njega će na teren Zubimendi.

I poluvreme

45. minut – Kraj prvog poluvremena. Najkonkretniju priliku za gol smo videli baš u nadoknadi i to pred španskim golom. Centaršut iz slobodnog udarca koji je stigao na drugoj stativi do Fila Fodena. Ofanzivac Engleske je u padu šutirao nogom, ali je Unai Simon bio na pravom mestu.

Bolji utisak u prvoj polovini finala su ostavili Španci. Bili su konkretniji, odlično se kretali, međutim, nisu stvorili pravu priliku za pogodak. Englezi su imali dosta problema da iznesu loptu sa svoje polovine, pa i sa nekih 30 metara od svog gola. Tek na mahove su uspevali da dođu do protivničkog šesnaesterca.

England's Jude Bellingham tries to drive the ball past Spain's Dani Carvajal, left, and Rodri during the final match between Spain and England at the Euro 2024 soccer tournament in Berlin, Germany, Sunday, July 14, 2024. (AP Photo/Manu Fernandez)

23. minut – I dalje nema onih šansi iz kategorije zicera, mada kako vreme odmiče Španci postaju sve opasniji i deluje da je pitanje trenutka kada će terensku inicijativu krunisati. Čim izgube loptu odmah prave presing i to je nešto sa čime Englezi imaju problema. Pokušali su 2 puta da probiju po desnoj strani.

Sautgejt je postavio blok na nekih 25-30 metara ispred svog gola za koji španski igrači još nisu pronašli ključ. Dobro se pomera odbrana Engleske, stoji dovoljno blizu protivničkim igračima da onemogućuje dodavanja na kratkom prostoru kroz sredinu.

England's John Stones blocks the shot of Spain's Nico Williams during the final match between Spain and England at the Euro 2024 soccer tournament in Berlin, Germany, Sunday, July 14, 2024. (AP Photo/Andreea Alexandru)

11. minut – Prvo malo uzbuđenje na utakmici posle početne oprezne igre. Niko Vilijams je dobio priliku da na levoj strani ispred šesnaesterca igra protiv Džona Stounsa. Pretrčao ga je i predriblao, ali defanzivac Engleske je sjajno uklizao i u poslednjem trenutku izblokirao njegov šut.

Očekivano, obe ekipe su ušle u meč prilično oprezno. Španci su ti koji imaju posed lopte, prema očekivanjima, jer i da nisu hteli Englezi da im prepuste, morali bi.

Spain's Lamine Yamal, right, and England's Luke Shaw battle for the ball during the final match at the Euro 2024 soccer tournament in Berlin, Germany, Sunday, July 14, 2024. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Pre finala je održana i svečana ceremonija zatvaranja. Održan je muzičko-plesni performans koji je završen izvođenjem himne ovogodišnjeg EURO.

Finalu prisustvuje i engleski princ i prestolonaslednik Vilijam sa sinom Džordžom, a pored njega je i španski kralj Felipe VI sa ćerkom Sofijom. Tu su još i brojne visoke zvanice iz sveta politike, sporta, zabave…