Dominik Soboslaj i Sergej Milinković Savić, Mađarska - Srbija
Dominik Soboslaj i Sergej Milinković Savić, Mađarska - Srbija (Foto: MN Press)

Napad – solidan, odbrana – katastrofa: Srbiju zaustavile stative i evrogol, Mađari na vratima EP (VIDEO)

Fudbalska reprezentacija Srbije poražena je od Mađarske 2:1 u okviru kvalifikacija za EURO 2024. Meč u Budimpešti bio je sjajan, posebno za neutralne gledaoce, pošto je obilovao šansama s obe strane.

Što zbog odličnih napada oba tima, a isto tako zbog katastrofalne igre Orlova u odbrani. Praktično su Mađari, kad god su hteli dolazili do našeg gola, iako su posebno u drugom poluvremenu odabrali defanzivu.

Nisu ni naši bili loši, posebno kad je ofanziva u pitanju, stvarali su šanse kao na traci, posebno u drugom poluvremenu. Čak su nam pri rezultatu 2:1 za Mađare poništena dva pogotka zbog ofsajda, ali potpuno pošteno.

Strelci za Mađare bili su Barnabaš Varga u 20. i Roland Šalaj u 34. minutu, dok je jedini pogodak za Srbiju bio delo Strahinje Pavlovića u 33.

U narednom kolu, Srbija igra sa Crnom Gorom i mora da pobedi, kako bi i ona, poput današnjih rivala, uspela da dođe pred vrata Evropskog prvenstva koje se narednog leta igra u Nemačkoj. Mađare čekaju još dueli sa Bugarima i Crnogorcima.

I poluvreme

Prvi napad na utakmici imala je naša selekcija, ali prvi ozbiljniji na meču imali su Mađari. Miloš Kerkez je lepo prošao po levoj strani, ali nije uspeo da pronađe Loika Negoa na drugom boku.

Prvi pokušaj Orlova desio se u 9. minutu kada je sa distance probao Nemanja Gudelj volejem, ali nije zahvatio loptu kako je želeo. Lak posao je to bio za Deneša Dibusa, koji je pre toga imao i jedan kiks, kada je poklonio aut Srbiji u poslednjoj trećini.

Utisak posle uvodnih 10 minuta bio je da se nijedna ekipa još uvek nije odvažila dovoljno da bi zapretila rivalu.

madjarska srbija

U 15. minutu desila se fantastična šansa za Srbiju, koju je propustio Mijat Gaćinović. Hteo je da doda Mitroviću, a mogao je i sam da šutira. Samo pola minuta kasnije, imao je i Loik Nego šansu, ali je Pavlović blokirao taj udarac i lopta je završila u korneru.

A onda u 17. minutu još bolja šansa, Andrija Živković je povukao kontranapad, ali je i on hteo da pronađe Mitrovića, što u tom momentu nije bilo moguće zbog dobro postavljenog Dibusa.

U prvih 20 minuta Srbija je bila tim koji se više pitao, ali je preko Loika Nega Mađarska povukla jedan kontranapad, a onda je pogodak postigao Barnabaš Varga. Tačno na isteku 20. minuta.

Nažalost po nas, posle tog pogotka su napadi Srbije malo “zamrli”, a onda u 31. minutu umalo da Mitrović iskoristi novi kiks odbrane domaćih. Puno sreće u toj situaciji imao je Deneš Dibus.

Najzanimljiviji period meča

A onda, kada je delovalo da će Mađari uspeti da umrtve ritam, centrirao je Andrija Živković, a Strahinja Pavlović bio je odličan u skoku. Srbija je poravnala na 1:1. Bio je to prvi gol u ovim kvalifikacijama za popularnog “Kalabu”.

Ono što je neverovatno je to da su Mađari uspeli da ponovo povedu u narednom napadu. Prelep prijem Šalaja, umirio je loptu, a onda poluvolejem savladao Vanju. Fenomenalna utakmica, ali Mađari opet imaju 2:1 u prvom poluvremenu, odbrana nam je katastrofalna. Još od Mundijala.

Krajem prvog dela igre, jednu priliku imao je i Mitrović, ali mu je lopta prešla preko noge kad je probao da šutne sa nekih 20-ak metara.

II poluvreme

Od prvog minuta drugog poluvremena na terenu su bili Filip Kostić i Dušan Tadić. Piksi nije imao šta da čeka. Izašli su Terzić i Eraković, potpuno zasluženo. Bili su među najgorima na terenu.

A onda, igrao se 51. minut, kada je Srbija postigla gol preko Mitrovića, ali je on poništen, jer se prethodno SMS našao u ofsajdu.

Samo dva minuta kasnije, opet je Mitrović dao gol, opet on nije bio u ofsajdu, ali Tadić jeste, pa nam je poništen još jedan pogodak. Baš nismo imali sreće.

Uspeli su Mađari da se konsoliduju i da opet malo umrtve tempo protiv krajnje ofanzivnih Orlova, pa se do sredine drugog dela meča rezultat nije menjao.

Igrao se 68. minut kada smo i mi imali malo sreće, jer je Barnabaš Varga pogodio prečku glavom. Dva minuta kasnije, dve stative pogodili su Orlovi. Prvo Tadić, pa Pavlović. Neverovatno je koliko nas nije htelo!

Minut kasnije Mađari su promašili još jednu devedesetoprocentnu šansu. Bola je promašio tri boda u tom momentu, jer je mogao da odalji svoj tim na 3:1.

Usledio je mirniji period meča

Igrao se 77. minut kada je Milenković dobio prvi žuti karton na utakmici. Odmah posle toga ga dobija i Barnabaš Varga.

Sve manje tačnih dodavanja, sve manje pritiska naših na poslednju liniju domaćina viđeno je u poslednjim minutima, Mađari su uveli Martina Adama da sačuva loptu, a Piksi je šansu dao Petru Ratkovu da debituje u ovom ultravažnom meču.

Šest minuta je sudija Leteksje produžio ovaj meč, ali to nije bilo dovoljno za Orlove, koji nisu uspeli da izbegnu poraz. Pre svega zahvaljujući katastrofalnoj igri u odbrani, u kojoj se nismo pomakli sa “mrtve tačke” još od onog duela sa Kamerunom na Mundijalu 2022. u Kataru.

U trećem minutu nadoknade još jednu veliku priliku je imala Srbija, ali je tada udarac Nikole Milenkovića magično odbranio Deneš Dibus.

Novu šansu u poslednjim momentima imao je i Filip Đuričić, ali je šutirao pored gola, što je bio kraj naših snova. Drugi poraz od Mađara identičnim rezultatom kao u Beogradu!

SASTAVI: Mađarska – Srbija

Srbija: V. Milinković-Savić, Milenković, Eraković, Pavlović, Živković, Terzić, Gaćinović, Gudelj, Lukić, S. Milinković-Savić, Mitrović.

Mađarska: Dibus – Fiola, Lang, Salai – Nego, Nađ, Stajls, Kerkez – Šalaj, Soboslaj – Varga