Barcelona's Ilkay Gundogan heads the ball besides Napoli's Mario Rui during the Champions League, round of 16, first leg soccer match between SSC Napoli and FC Barcelona at the Diego Maradona stadium in Naples, Italy, Wednesday, Feb. 21, 2024. (AP Photo/Gregorio Borgia)
Gundogan protiv Napolitanaca (Foto: Beta/AP Photo/Gregorio Borgia)

Napoli se provukao pod Barsinim rafalom, Galeno srušio moćni Arsenal u 94. minutu (VIDEO)

Napoli i Barselona remizirali su u prvom meču osmine finala Lige šampiona (1:1). Derbi Maradona na stadionu koji nosi njegovo ime, doneo je zanimljiv ishod duela u kome su gosti skroz dominirali i propustili nekoliko šansi za ubedljiv trijumf.

Napoli je sačekao jednu jedinu šansu u 75. minutu, pa golom Viktora Osmena na revanš nosi bolji rezultat nego što je zaslužio. Sa novim trenerom na klupi, Kalconom, italijanski tim gotovo da ništa nije uradio za 90 minuta sem tog izjednačujućeg gola, a bili su lišeni i usluga Poljaka Zjelinskog.

Lamin Jamal, koji je sa 16 godina i 223 dana postao najmlađi fudbaler u nokaut fazi Lige šampiona, propustio je dve lepe šanse u uvodnih deset minuta. I Levandovski je imao dve izgledne prilike, a jednom se ni Ilkaj Gundogan nije snašao u prvom poluvremenu pred golom Napolija.

Barselona je do prednosti stigla konačno u 60. minutu kada je Pedri proigrao Levandovskog, a Poljak u svom stilu rutinski matirao golmana Napolija za 1:0.

Pedri je u 66. propustio još jednu šansu, a Napoli je sve te promašaje kaznio u 75. preko Viktora Osimena koji se sjajno oslobodio čuvara i poravnao na 1:1.

Napoli je probao u finišu da stigne čak i do pobede, ali je bio primoran da se brani i preživljava u poslednjim sekundama meča. Opasno je šutirao Gundogan u četvrtom minutu nadoknade, ali je lopta završila tik pored stative. Ostalo je nerešeno (1:1), čini se više po ukusu Katalonaca.

Arsenal bez šuta u gol

Porto je na Dragau šokirao Arsenal (1:0) u meču koji je dugo “mirisao” na remi bez golova.

Presudio je pogodak Brazilca Vandersona Galena u 94. minutu, a portugalski velikan se pokazao kao taktički vrlo disciplinovana ekipa koja je zaustavila Artetinu mašineriju koja je dala 11 golova prethodne na dve utakmice u Premijer ligi.

Pepe je, kao najstariji fudbaler u istoriji u Ligi šampiona, sa 40 godina sjajno predvodio odbranu Zmajeva, a prvo poluvreme pamtiće se po nestvarnom promašaju Galena. Igrao se 22. minut, navijači domaćina su već počeli da slave, a napadač je prvo pogodio stativu, a posle odbijene lopte je promašio čitav gol sa oko deset metara.

Bila je to zapravo i gotovo jedina izgledna šansa na celoj utakmici na “Dragau” koju su obeležili brojni faulovi (36 ukupno) i žuti kartoni (pet komada). Arsenal nijednom nije šutnuo u okvir gola za 90 minuta prvi put posle 13 godina. Nestvarno.

U drugom poluvremenu je pritisak Arsenala bio sve veći, ali nisu uspeli da dođu do gola. Međutim, prava erupcija usledila je u četvrtom minutu nadoknade. Martineli je izgubio loptu, Porto je krenuo u jedan od poslednjih napada, a Galeno se iskupio za promašaj u prvom poluvremenu i pogodio za pobedu.