Ivory Coast 's Oumar Diakite, right, celebrates with teammates during the African Cup of Nations quarter final soccer match between Mali and Ivory Coast, at the Peace of Bouake stadium in Bouake, Ivory Coast, Saturday, Feb. 3, 2024. (AP Photo/Sunday Alamba)
Umar Dijakite i saigrači slave gol u 122. minutu i plasman u polufinale, Foto: Beta/AP Photo/Sunday Alamba

Neuništiva Obala Slonovače: Bez selektora i s igračem manje gubila 1:0, a u 120. minutu ušla u polufinale

Šta radi Obala Slonovače u nokaut fazi Afričkog kupa nacija čiji je domaćin?! Otpisani posle grupne faze, bez selektora, stigli su do plasmana u polufinale, i to kako. Na produžetke su pobedili Mali 2:1 iako su gubili 1:0 i imali igrača manje.

Kakav je to karakter ekipe, ne priliči im nadimak slonovi nego tigrovi ili lavovi. Nema predaje uprkos svemu što ih je zadesilo od početka turnira. Borbu i srčanost su pokazali i u osmini finala kad su izbacili branioca titule, Senegal, takođe posle preokreta.

Selektora otpustili tokom turnira, vodi ih pomoćnik

Od jedne od najgorih reprezentacija grupne faze, koja je zahvaljujući sreći prošla u osminu finala, sad su u polufinalu i još sanjaju o osvajanju titule prvaka Afrike. Najveće zasluge za to idu svakako Emersu Faeu. Preuzeo je ekipu kad je otkaz dobio selektor Gase, čiji je bio pomoćnik i potpuno joj promenio mentalitet.

I ove subotnje večeri ponovo sve maltene isto, možda čak i iz još teže situacije su se izvukli. Kao mačke sa 9 života. Nije slutilo na dobro po njih od početka, najpre kad je sudija dugo čekao da dobije poruku iz VAR sobe da pogleda snimak da li je bio penal za Mali. Na kraju ga je pogledao i zaključio da je igranju rukom prethodio ofsajd.

Mali promašio penal, imao igrača više

Mali je ipak stigao do najstrože kazne u 16. minutu. Ovog puta nije bilo dileme – čist penal. Odgovornost je preuzeo Adame Traore i nije to bila dobra odluka. U heroja je izrastao golman Fofana koji je pročitao njegov udarac sa “bele tačke” i odbranio.

Ali pratile su loše stvari domaćina tokom prvog poluvremena i sve je kulminiralo u 43. minutu kad je Kosunu dobio drugi žuti karton. Ostala je Obala Slonovača sa igračem manje.

Brojčanu prednost na terenu je Mali iskoristio u 71. minutu i činilo se da ovoga puta Faeovi izabranici neće uspeti da se izvuku, ali ne lezi vraže.

Gol za produžetak u 90. pa delirijum u 122. minutu

Sreća prati hrabre, a oni su sa desetoricom na terenu bili hrabri. Nagrada je stigla u 90. minutu kada je Adingra zatresao mrežu i tako doneo produžetke.

A u dodatnih pola sata igre ludnica, tačnije u samom finišu. U nadoknadi drugog produžetka lopta pada ispred šesnaesterca, ispred Fofane. Ovaj odlučuje da iz prve šutira po zemlji, a ona prolazi kroz šumu nogu, a na tom putu je petom kači Dijakite i skreće dovoljno da prevari golmana – 2:1. Delirijum na stadionu, otpisani i prežaljeni su postali heroji.

Junak Dijakite je platio to drugim žutim karton, te neće moći da igra u polufinalu protiv DR Konga.

Ali ovde nije bio kraj dešavanjima na stadionu, jer su igrači Malija po završetku meča nasrnuli na sudiju, bilo je čak i odgurivanja i fizičkog kontakta, te sigurno slede i žestoke suspenzije. Njihovom selektoru je pored aut linije pozlilo pa su morali da ga polivaju vodom.