Real Madrid's team captain Nacho lifts the trophy after winning the Champions League final soccer match between Borussia Dortmund and Real Madrid at Wembley stadium in London, Sunday, June 2, 2024. Real Madrid won 2-0. (AP Photo/Frank Augstein)
Stvarno najbolji (Foto: Beta/AP Photo/Frank Augstein)

Nije Liga šampiona, nego Liga Real Madrida: Kad se ispromašuješ, oni ti pokažu zašto su Kraljevi

Real iz Madrida potvrdio je epitet najvećeg evropskog i svetskog kluba pobedom nad Borusijom iz Dortmunda u finalu Lige šampiona na londonskom “Vembliju” – 2:0 (0:0).

Prvi gol postigao je Dani Karvahal u 74. minutu, glavom posle kornera Tonija Krosa, a drugi Vinisijus Žinior u 83. minutu na asistenciju Džuda Belingema posle greške Jana Matsena.

Na taj način Borusija je kažnjena za brojne promašaje, posebno u prvom poluvremenu.

Svemoćni Kurtoa

Posle stidljivih 20-ak minuta na obe strane, Borusija je počela da preti i napada. Neverovatnu priliku je propustio Karim Adejemi kada je u 21. minutu izašao jedan na jedan sa Kurtoom, obišao ga, ali je previše otišao u stranu i Karvahal je uspeo da ga stigne. Inače, posle fantastične lopte Humelsa.

Real je bio na teškim mukama samo dva minuta kasnije, kada se u prilici našao Fulkrug, ali je pogodio stativu. VAR bi i ovde možda reagovao jer se činilo da je napadač Nemaca bio u ofsajdu, ali milimetarskom, a nije bilo ni potrebe za reakcijom.

Real Madrid's Rodrygo, left, fights for the ball with Dortmund's Ian Maatsen during the Champions League final soccer match between Borussia Dortmund and Real Madrid at Wembley stadium in London, Saturday, June 1, 2024. (AP Photo/Alastair Grant)
Rodrigo i Matsen u duelu (Foto: Beta/AP Photo/Alastair Grant)

Novu šansu za Dortmund propustio je opet Adejemi kada je posle kontre u 27. uspeo da šutira, ali je Kurtoa odlično reagovao. Dortmund je definitivno bio daleko bolji rival u prvih pola sata. Dešavalo se i da šestorica igrača istrčava u kontru, bili su baš opasni za razliku od Reala.

Usledio je zatim mirniji period utakmice, a do odlaska na odmor beležimo i udarac Zabicera sa oko 25 metara po zemlji kada je Kurtoa odlično odbranio.

Spektakl u režiji Tonija Krosa

Toni Kros je bio taj koji je briljirao na startu drugog poluvremena, a tek kada ode u penziju posle Evropskog prvenstva shvatićemo kakvog smo mađioničara izgubili. Nemac je prvi je pripretio i naterao Kobela da interveniše prvi put na ovoj utakmici u 49. minutu čime je najavio pobedu svog tima.

Dani Karvahal je bio sledeći koji je pripretio u nastavku, Real je definitivno bolje ušao u drugo poluvreme, a Dortmund je do prve ozbiljne šanse stigao preko Fulkruga u 63. minutu posle centaršuta Matsena sa leve strane, kada je šutirao glavom, ali je ponovo Kurtoa bio na mestu.

Real Madrid's Dani Carvajal, center, celebrates after scoring his side's opening goal during the Champions League final soccer match between Borussia Dortmund and Real Madrid at Wembley stadium in London, Saturday, June 1, 2024. (AP Photo/Alastair Grant)
Slavlje Karvahala posle prvog gola (Foto: Beta/AP Photo/Alastair Grant)

U 74. minutu Real je poveo. Dani Karvahal je bio čovek koji je doneo prednost Madrišanima, napao je prvu stativu, skočio i pogodio mrežu. Asistencija iz kornera piše se legendi fudbala Toniju Krosu.

Delovalo je da je Dortmund pao fizički posle odličnog prvog poluvremena, Real je pojačavao ritam kako je utakmica išla ka završetku. Probao je Toni Kros ponovo iz slobodnog udarca, a u 83. minutu sve je bilo gotovo. Vinisius Žunior je postigao gol, sve se desilo posle greške Matsena, Belingem mu je oduzeo loptu, a Brazilac pogodio iz izgledne situacije.

U 87. minutu lopta je konačno završila u mreži Reala, kada je posle centaršuta sa leve strane, Fulkrug pogodio mrežu, ali se ispostavilo, kao što je i sudija u prvi mah dosudio, da je Nemac bio u ofsajdu. Nije bilo više vremena da Borusija napravi nešto više do kraja, pa je Real stigao do zaslužene pobede.

Dortmund je izgubio drugo od tri finala Lige šampiona, dok Real ima devet od devet. Toni Kros se oprostio novom titulom Lige šampiona, petom sa Realom, a ukupno šestom, dok je trofejni niz nastavio i trener Karlo Anćeloti osvajanjem pete titule, treće sa Realom, a plus još dve ima i kao fudbaler.

Cup tree provided by Sofascore

Tok meča:

90. minut – KRAJ UTAKMICE! Real Madrid je 15. put u istoriji šampion Evrope. Karlu Anćelotiju je ovo peta titula, a Toni Kros se na najlepši način oprostio od klupskog fudbala.

83. minutGOOOL! Real vodi sa 2:0, strelac je Vinisijus Žunior. Gregor Kobel je radio sve ono što je Tibo Kurtoa uradio u prvom poluvremenu. Borusija nije mogla da se sabere od primljenog gola, a Real posle nekoliko prilika zadao šah-mat protivniku.

74. minut – GOOOL! Vodi Real sa 1:0, strelac je Dani Karvahal. Sjajan korner Tonija Krosa pravo na peterac na glavu desnog beka koji je majstorski matirao nemoćnog Kobela.

70. minut – I dalje nema golova i to je pravo čudo jer su i jedni i drugi imali po jednu top šansu. Prvo je Fulkrug promašio veliku šansu u 63. minutu, a zatim i Belingem na drugoj strani u 69. zamalo zakasnio na centaršut Vinisijusa.

60. minut – Otvorena utakmica, pršti na sve strane i jedni i drugi igraju otvoreno. Real deluje mnogo bolje u nastavku i sve češće je na polovini Borusije ili pred golom Kobela koji ima dosta posla u nastavku.

50. minut – Bolji start Reala u drugom poluvremenu. Kros je iz slobodnog udarca u 49. dobro zagrejao dlanove Gregora Kobela, a posle kornera i Karvahal je pokušao glavom preko gola. Inače, drugo poluvreme je počelo bakljadom navijača Borusije.

45. minut POLUVREME! Proletelo nam je ovo prvo poluvreme, a Borusija i te kako ima za čim da žali. Kurtoa je bio na velikim mukama u prvom delu, a još jednom je morao da spasava Madriđane posle bombe Zabicera u 41. minutu. Borusija je u svim segmentima bila bolja, ali na semaforu je 0:0.

30. minut – Sjajnih pola sata Borusije, a opet je Adejemi u 27. imao sjajnu priliku, ali mu je Kurtoa izvanredno odbranio opasan udarac. Real se provukao u ovih desetak minuta.

25. minut – Kakve dve šanse za Borusiju. Real se provukao dva puta u tri minuta, nakon što su gosti imali dve sjajne šanse. Prvo je Adejemi pobegao odbrani Reala, ali otišao previše iskosa u 21. minutu, a zatim je u 23. Niklas Fulkrug pogodio stativu.

15. minut – Borusija je prva najopasnije zapretila preko Branta koji je na isteku 14. minuta šutirao pored gola, ali se stiče utisak da bi gol bio poništen zbog ofsajda. Real je imao dva neprecizna pokušaja preko gola preko Valverdea i Vinisijusa. Miran početak.

1. minut – Samo što je lopta krenula s centra meč je prekinut. Jedan navijač je ušao i počeo da pravi selfije sa igračima Reala. Posle dva minuta meč je nastavljen.

1. minut – Meč je počeo, sa centra prvi kreću fudbaleri Borusije. Pravdu na ovom meču deli slovenački arbitar Slavko Vinčić.

Real Madrid supporters ahead of the Champions League final soccer match between Borussia Dortmund and Real Madrid at Wembley stadium in London, Saturday, Jan. 1, 2000. (AP Photo/Ian Walton)

Evo i sastava timova za koje su se odlučili Edin Terzić i Karlo Anćeloti.

Trener Borusije ništa nije menjao u odnosu na mečeve sa Pari Sen Žermenom u polufinalu, izveo je identičan tim sa Adejemijem i Sančom na krilima, dok Italijan na klupi Madriđana opet kreće bez “džokera” Hoselua, koji mu je doneo plasman u finale kao rezerva s klupe.

“Milioneri” jure svoju drugu, a “Kraljevi” čak 15. evropsku krunu, biće to pravi duel Davida i Golijata u kome se favorit zna, ali Nemcima ne preostaje ništa drugo nego da probaju da iznenade još jednog velikana, posle Atletika i Pari Sen Žermena.

Džejmi, opet si p’jan…

U Londonu je prava invazija navijača Borusije iz Dortmunda koji planiraju da formiraju čuveni žuti zid i na Vembliju. Očekuje se preko 100.000 gostujućih navijača bez obzira da li imaju kartu ili ne, a društvo im pravi i Džejmi Karager, koji se opet napio kao protiv PSŽ-a u polufinalu.

Hala Madrid

Naravno i veliki Real Madrid ima podršku svojih vernih navijača bez obzira što ih je znatno manje nego Nemaca. Madriđani, rekorderi u Ligi šampiona, traže još jednu evropsku krunu, čak 15. kojom će potvrditi vekovnu dominaciju na Starom kontinentu.

Klop ne želi reprizu…

I Jirgen Klop je na tribinama Vemblija, spreman da bodri Borusiju. Njemu je pre više od decenije na istom ovom stadionu izmakao trofej Lige šampiona u finalu sa Bajernom, kada su “Milioneri” izgubili sa 2:1, a pre dve godine Real je tukao njegov Liverpul u Parizu sa 1:0.

A pogledajte kako su navijači Borusije reagovali na pojavljivanje Žozea Murinja na velikom ekranu, a kako na pojavljivanje Jirgena Klopa.