Roma's Edoardo Bove, left, AC Milan's Fikayo Tomori, Roma's goalkeeper Mile Svilar battle for the ball during the Europa League quarterfinal second leg soccer match between Roma and AC Milan at Rome's Olympic Stadium, Thursday, April 18, 2024. (Alfredo Falcone/LaPresse via AP)
Šansa za Fikaja Tomorija ispred Mileta Svilara u revanšu Roma - Milan u četvrtfinalu Lige Evrope, Foto: Beta/Alfredo Falcone/LaPresse via AP

Niko nikad kao nepobedivi Leverkuzen: Italijani sa 5 klubova u Ligi šampiona, potpuni potop engleskog fudbala

Italijana možda nije bilo u četvrtfinalu i neće ih biti u polufinalu Lige šampiona, ali zato u druga dva evropska takmičenja imaće tri predstavnika u polufinalima. Posle Fiorentine u Ligi konferencija, u polufinalima Lige Evrope igraće Roma i Atalanta. Osim njih u polufinalu ovog takmičenja je i Bajer iz Leverkuzena.

Sa druge strane, engleski fudbal je doživeo nove šamare, pošto su iz Lige Evrope eliminisani i Liverpul i Vest Hem. Čast Premijer lige će braniti samo Aston Vila u polufinalu Lige konferencija kao jedini predstavnik u engleskim takmičenjima.

Zbog ovakvih rezultata Italija će sledeće sezone imati 5 predstavnika u novom formatu Lige šampiona.

Liga Evrope ostaje prokleta za Jirgena Klopa

Preveliki zalogaj i zadatak je bio pred Liverpulom u revanšu u Bergamu nakon debakla na “Enfildu” od Atalante 3:0. Jurili su Klopovi izabranici novo čudo poput onog iz Istanbula 2005. i nije da nisu mogli da ga izvedu.

Idealno je počelo jer je već u 7. minutu Mohamed Salah postigao gol sa penala. Imao je Egipćanin još jednu fenomenalnu šansu ubrzo posle toga, prebacio je izletelog golmana, ali njegov lob nije bio precizan i lopta je otišla pored gola.

Tražili su crveni i isključenje za Isaka Hijena kada je namerno igrao rukom tokom napada Liverpula, ali sudija mu je pokazao samo žuti karton.

U ostatku vremena gosti nisu uspeli više da postignu nijedan gol i ostao je taj rezultat. Tako se Jirgen Klop u svojoj poslednjoj sezoni oprostio od još jednog osvajanja trofeja. Nadu i dalje ima u Premijer ligi.

Nepobedivi Leverkuzen u istoriji evropskog fudbala

I drugi engleski predstavnik u Ligi Evrope, Vest Hem, je eliminisan od Bajerna iz Leverkuzena koji je nastavio svoju neverovatnu seriju nepobedivosti ove sezone.

Novi šampion Nemačke je opet uspeo da postigne gol u finišu i izbegne poraz. Pošto su prvi meč na “Baj areni” dobili 2:0, sada su odigrali 1:1 i prošli u polufinale, gde ih čeka dvomeč protiv Rome.

“Čekićari” jesu postigli gol na vreme kad je Majkl Antonio pogodio za 1:0 u 13. minutu. Ali nisu uspeli da više nijednom zatresu mrežu protivnika, dok su gosti preko Frimponga u 89. minutu stigli do izjednačenja.

Ćabijev Leverkuzen je sa ovom utakmicom postao tim sa najdužim nizom mečeve bez poraza u svim takmičenjima u istoriji evropskog fudbala. Ovo im je 44. utakmica ove sezone u kojoj nisu poraženi (38 pobeda i 6 nerešenih).

Manćini dželat Milana

I pre samim četvrtfinalnih mečeva Italijani su znali da će imati sigurno jedan klub u polufinalu. Iz italijanskog derbija Roma je izašla kao pobednik pobedivši Milan i u revanšu 2:1 nakon što je u prvom meču na “San Siru” slavila 1:0.

Katastrofalno je počelo za “rosonere”, a fenomenalno za izabranike Danijelea De Rosija. Za 22 minuta su postigli 2 gola i poveli u ukupnom rezultatu 3:0.

Manćini je apsolutni heroj navijača Rome u životnoj formi. Nakon što je doneo pobedu u prvom meču jedinim golom, ali i trijumf nad Laciom u rimskom derbiju, sada je opet bio strelac. Doneo je vođstvo “vučici” u 12. minutu.

Paulo Dibala je pokazao kakav je majstor u 22. minutu postigavši gol za 2:0. Činilo se da sve ide po loju za Romu do 31. minuta kada Čelik dobija direktan crveni karton i domaćin ostaje sa igračem manje.

Pioli je znao da nema više šta da čeka i ubacio je već u 40. minutu na teren Luku Jovića kao drugog napadača. I pojačavao je napad kako je vreme odmicalo, u jednom trenutku je imao čak 5 napadača na terenu, ali lopta nikako nije mogla u gol.

Između ostalih Luka Jović je imao dve vrlo dobre šanse, ali je ostao neprecizan. Mile Svilar na golu Rome je upisao sebi ukupno tri odbrane. Kod jedinog gola Milana nije mogao ništa da uradi. Ali bilo je to prekasno za goste kad je Gabija u 85. minutu samo smanjio na 2:1.

Marselj na penale izbacio Benfiku

Poslednji polufinalista je Olimpik iz Marselja koji je posle produžetaka i penala izbacio Benfiku 3:2. Uspeo je francuski tim da nadoknadi gol zaostatka iz prvog meča 1:0 (prvi meč 1:2) i posle 120 minuta stigne do penala.

Anhel Di Marija je odmah u prvoj seriji pogodio stativu, a definitivno je rešeno sve kada je promašio svoj šut i Antonio Silva u petoj seriji. Za Marselj su sve golove postigli Korea, Kondogbia i Baljerdi.

Nekadašnji prvak Evrope igraće polufinale Lige Evrope posle šest godina, jer su 2018. igrali finale.