Fudbal
Nova fudbalska reprezentacija predstavila prve dresove: Biraju između Evrope i Amerike, a još uvek nemaju ni stadion
Priča koja je pokrenuta pre tri godine polako poprima prve forme i uskoro ćemo na svetskoj fudbalskoj mapi videti novi fudbalski tim, što je sada više nego izvesno. Grenland odavno želi da se pridruži porodici FIFA i UEFA, a čini se da je administrativnim preprekama kraj.
Na Grenlandu se već ozbiljno spremaju za nove fudbalske avanture i prijem u FIFA i UEFA, pa su predstavili dresove fudbalske reprezentacije.
Prvi zvanični dres Grenlanda
Fudbalska reprezentacija Grenlanda igraće u plavim dresovima koji podsećaju na ledeni pokrivač.
Asocijacija je, naravno, sama zemlja, koja je 80% prekrivena ledom i vodom, a na rukavima će biti crne linije koje simbolizuju tradicionalni grenlandski vez.
Posle Gibraltara i tzv. Kosova, Grenland će gotovo sigurno biti još jedna nova selekcija, ali ostaje pitanje u kojoj bi kvalifikacionoj zoni Grenland igrao i ima dosta pitanja.
Kome pripada Grenland?
Naime, Grenland ima isti status kao Farska Ostrva u okviru Kraljevine Danske, a fudbalska reprezentacija Farskih Ostrva već duže vreme igra u evropskim kvalifikacijama, a zanimljivo je da se rukometne reprezentacije Grenlanda takmiče u američkoj zoni, kvalifikacije igraju protiv timova iz Severne i Centralne Amerike.
Razlog za pomenutu odluku je taj što se arktičko ostrvo nalazi u Severnoj Americi, i geografski i etnički, ali politički i istorijski Grenland je bliži Evropi. Atlantski okean se nalazi južno od Grenlanda, Arktički okean i na severu, Bafinov zaliv i Kanada na zapadu. Grenland je najveće ostrvo i najveća teritorija koja nije nezavisna.
Kao punopravni članovi FIFA i UEFA, njihovi reprezentativci su igrali samo prijateljske utakmice sa Islandom i Farskim Ostrvima, a neki od igrača grenlandskog porekla igraju u Evropi.
Na Grenlandu se nadaju da bi mogli da sastave odličan fudbalski tim koji ne bi bio samo selekcija za povećanje gol-razlike.
Stadion je problem
Domaće utakmice bi takođe mogle da budu problem jer trenutno nemaju stadion koji ispunjava uslove UEFA.
Grenland je 80 odsto prekriven vodom i ledom, a prema poslednjim podacima na Grenlandu živi oko 55.000 stanovnika, a oko 90 odsto se nalazi u glavnom gradu Nuuku, koji ima i fudbalske terene. Neki su u neverovatnom pejzažu, vodi, ledu i divnoj prirodi, a Nuuk planira da izgradi i stadion koji bi imao oblik školjke, bio bi pokriven cele godine kao dvorana, kako bi Grenland igrao utakmice čak i zimi kada su veliki minusi i kako ne bi morali da igraju domaće utakmice u Danskoj.
Grenland u narednom periodu namerava da odigra prijateljske mečeve protiv Islanda, Farskih Ostrva, a postoji mogućnost da odigra meč protiv Kanade, ali na neutralnom terenu. U 2024. su već odigrali jednu prijateljsku utakmicu kada su poraženi od Turkmenistana sa 5:0.
Još uvek ima pitanja o Grenlandu, ali svakim danom je sve jasnije i izglednije da ćemo u budućnosti dobiti novu reprezentaciju na fudbalskoj mapi.
Ako se na Grenlandu odluče za UEFA, već bi u kvalifikacijama za EURO 2028 mogli da vidimo ovu reprezentaciju kao jednog od potencijalnih rivala reprezentacije Srbije.
U slučaju da se odluče za KONKAKAF zonu, bili bi viđeni u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2030. godine.