eidenheim's Leonardo Scienza, left, scores his side's second goal during the German Bundesliga soccer match between 1. FC Heidenheim 1846 and FC Augsburg in Heidenheim, Germany, Sunday, Sept. 1, 2024. (Harry Langer/dpa via AP)
Brazilac Scenca (levo) je novo otkrovenje u Bundesligi (Foto: Beta/Harry Langer/dpa via AP)

Nova sila u nemačkom fudbalu: Bundesliga ima “najmanjeg” lidera u istoriji od koga se i velikanima tresu noge

Da vam je pre nekoliko godina neko rekao da će maleni Hajdenhajm jednog dana biti na vrhu Bundeslige i deliti lekcije klubovima u nemačkoj eliti, verovatno biste mislili da je lud. Kao da vam kažemo da će za pet godina PKB iz Padinske Skele biti ispred Zvezde i Partizana i da se to desi.

E, toliko je neočekivan uspeh ekipe iz malog grada od svega 50.000 ljudi. Njih više od decenije i po trenira Frenk Šmit, simpatični debeljuca koji ih je prošle sezone uveo prvi put u istoriji u Bundesligu, i odmah u prvoj sezoni izborio i istorijski plasman u Ligu konferencije, gde će ugostiti Čelsi.

Elem, Hajdenhajm posle dva kola ima maksimalan učinak od šest bodova i gol-raziliku 6:0, a posle još jedne ubedljive pobede u Bundesligi. Posle novajlije Sankt Paulija, koji su preslišali kao gosti (2:0), crveno-plavi su pregazili ove nedelje i Augzburg pred svojom publikom sa 4:0.

Iako su letos prodali dvojicu najboljih igrača – Jan-Niklasa Bestea u Benfiku za osam miliona evra i napadača Tima Klajndinsta u Menhengladbah za sedam miliona, čelnici Hajdenhajma su ponovo napravili sjajan tim za jedva šest miliona evra, koji oduševljava na startu ove sezone.

Otkako su počeli sa zvaničnim mečevima, igrači Hajdenhajma su pobedili na svih pet, a pored dva trijumfa u Bundesligi, tu su dve pobede nad švedskim Hekenom u kvalifikacijama za Ligu konfernecije i jedna protiv niželigaša Vilingena u Kupu Nemačke.

Da se ne šale pokazali su i u pripremnom periodu kada su redom pobedili Espanjol, Aris sa Kipra i Parmu, objektivno na papiru sve jače timove od njih. Danas su brzo i lako poveli sa dva gola razlike u prvom poluvremenu kada je najpre nekadašnji junior Bajerna Pol Vaner iskoristio jedanaesterac u devetom minutu, a potom je prednost duplirao Brazilac Scienca u 30.

Pokušali su gosti da urade nešto više na poluvremenu, njihov trener Danac Torup je izvršio četiri izmene do isteka sata igre, ali ništa nije pomoglo. Hajdenhajm je trijumf potvrdio golom Beka u 69. dok je konačan rezultat postavio Brenig u 73. minutu.

Bajern opet dobio na mišiće

I Bajern iz Minhena je stigao do pobede na zatvaranju drugog kola Bundeslige protiv Frajburga, koji je savladan sa 2:0. Opet tim Vensana Kompanija nije briljirao, ali je upisao nove bodove golovima Harija Kejna u 38. iz penala i Tomasa Milera u 78. minutu.

Gosti su u petom minutu nadoknade imali priliku da smanje rezultat iz jedanesterca, ali je Lukas Heler poslao lotpu visoko preko prečke gola koji je čuvao legendarni Manuel Nojer.