Mladi fudbaleri Srbije U21, na utakmici kvalifikacija za Evropsko prvenstvo protiv Severne Irske, na stadionu Dubocica. Leskovac, 26.03.2024. foto: Nebojsa Parausic Fudbal, U21, Srbija, Severna Irska
Mlada reprezentacija Srbije (Foto: MN press)

Novi poraz “generacije bez budućnosti” i pravila o “bonusima” u Superligi

Mlada fudbalska reprezentacija Srbije zabeležila je novi poraz u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2025. protiv Ukrajine u Rigi – 2:1 (1:1). Iako su poveli preko Sameda Baždara u sedmom minutu, izabranici Ljubinka Drulovića su u nastavku primili dva gola i doživeli četvrti poraz na osam utakmica.

Time su izgubili i teoretsku šansu da se domognu bar drugog mesta i baraža, pa će propustiti treće vezano veliko takmčenje u kategoriji do 21 godine.

Ukrajina je izjednačila u 34. minutu kada je kapiten Arsenij Batahov bio asistent, a strelac Nazar Vološin. Preokret i pobedu doneo je Jegor Jarmolijuk iz penala u 58. minutu. Poraz izabranika Ljubinka Drulovića je mogao da bude i ubedljiviji, ali je u 88. minutu rezervista Oleg Fedor pogodio prečku.

Podsećamo, radi se o timu koji je jesenas doživeo katastrofu u Notingemu protiv Engleske od 9:1 pod vođstvom Dušana Đorđevića, a njegov naslednik na klupi Drulović nije uspeo da ovoj generaciji povrati ponos i samopouzdanje, pošto je na pet utakmica zabeležio samo po pobedu i remi, uz tri poraza.

“Generacija bez budućnosti”, kako su je nazvali posle blamaže u Engleskoj, do kraja kvalifikacionog ciklusa ima još samo dve utakmice, protiv Azerbejdžana za četiri dana u Bakuu i protiv maksimalne Ukrajine još jednom 15. oktobra na svom terenu.

Posle toga sledi novi rez i dovođenje novog selektora pa da se sa novom generacijom pokuša u kvalifikacijama za sledeći EURO. Debakl “Orlića” pokazuje dubinu krize koja potresa reprezentativni fudbal na svim nivoima, a koju remi A tima sa Španijom (0:0) ne može da kamuflira.

Srpski fudbal u mlađim kategorijama je odavno na aparatima, a famozni “bonusi” iz Superlige, koji su okosnica ove selekcije u kvalifikacijama ne donose ama nikakvu korist u popravljanju pokvarenog stanja. Zapravo od uvođenja ovog pravila, mlada reprezentacija nijednom nije otišla na veliko takmičenje.

Bonus pravilo retko gde i postoji u Evropi. Poslovna i sportska logika svakog kluba je da forsira najbolje mlade igrače koje ima, a fudbalsko tržište pozicionira igrače iz te kategorije među najtraženije, ako su kvalitetni, a ne ako i da li igraju na silu.

Ali, valjda ima ko o tome da brine… Ili nema?