Portugal's Goncalo Inacio, 2nd right, celebrates with Bruno Fernandes, right, and Goncalo Ramos after scoring his side's fourth goal during the Euro 2024 group J qualifying soccer match between Portugal and Luxembourg at the Algarve stadium outside Faro, Portugal, Monday, Sept. 11, 2023. (AP Photo/Joao Matos)
Slavlje Portugalaca (Foto: Beta/AP Photo/Joao Matos)

Ovako moćni nisu bili s Ronaldom: Portugalci pobedili 9:0 i postavili novi rekord (VIDEO)

Fudbalska reprezentacija Portugalije verovatno će biti prva selekcija u Evropi koja će matematički obezbediti plasman na Evropsko prvenstvo u Nemačkoj sledeće godine. To je postalo jasno posle još jedne ubedljive pobede nad Luksemburgom od neverovatnih 9:0, što je novi rekord ove selekcije.

Ovako moćni Portugalci nisu bili ni u vreme kada ih je legendarni Kristijano Ronaldo sa kapitenskom trakom oko ruke predvodio. Bez njega ovog puta, pod vođstvom iskusnog španskog stručnjaka Roberta Martineza pregazili su još jednog protivnika u grupi.

Meč sa Luksemburgom Portugalci su iskoristili za “pumpanje” samopouzdanja i popravljanje gol-razlike uoči oktobarskog završnog sprinta, a trenutno su na nestvarnih 24:0 i do kraja kvalifikacija mogu da pokušaju da stignu do brojke od 30 golova.

Po dva gola za Portugaliju u prvom poluvremenu, koje je završeno vođstvom od 4:0, dali su Gonsalo Ramos (Benfika) i Gonsalo Inasio (Sporting). U nastavku su mrežu Luskemburga redom pogađali: dva puta Diogo Žota, i po jednom Rikardo Orta, Bruno Fernandeš i Žoao Feliks.

Zanimljivo, Portugalci su Luksemburžanima u dve utakmice u grupi dali ukupno 15 golova, a selekcija iz srca Evrope od ostalih rivala primila je još samo jedan (!?).

Koliko je gostima bilo neprijatno svedoči i podatak da je selektor Lukas Holc od sramote otišao u svlačionicu u 83. minutu posle primljenog osmog gola.

Tri gola Slovaka za šest minuta

U ostalim mečevima ove grupe, drugoplasirana Slovačka je rutinski pobedila Lihtenštajn sa 3:0, a sva tri pogotka postigla je u uvodnih šest minuta igre. Strelci su bili štoper Hancko u prvom, vezista Duda u trećem i napadač Mak u šestom minutu igre. Ovom pobedom odmakli su Lukemburžanima na tri boda.

Bosna i Hercegovina je doživela prvi poraz pod vođstvom novog selektora Meha Kodra. Island je slavio u Rejkjaviku sa 1:0 pogotkom iskusnog Alfređa Finbogasona u prvom minutu nadoknade.

Prvo mesto na tabeli grupe drži Portugalija sa 18 bodova, dok je Slovačka druga sa 13. Luksemburg je treći sa 10 bodova, dok su BiH i Island sakupili po šest. Lihtenštajn je poslednji bez bodova.

Vels se ne predaje

Vels je u grupi D u gostima pobedio Letoniju sa 2:0. Strelci su bili Aron Ramzi u 29. minutu iz penala i Dejvid Bruks u šestom minutu nadoknade vremena. Hrvatska je ranije danas u gostima pobedila Jermeniju sa 1:0, dok je Turska bila slobodna u ovom kolu.

Na tabeli, Hrvatska i Turska imaju po 10 bodova, dok su iza njih Jermenija i Vels sa po sedam. Letonija je poslednja bez bodova.