LAZAR CAREVIC, GAJAS ZAHID, fudbaler Partizana, na prvenstvenoj utakmici protiv Vojvodine, na stadionu JNA.
Gajas Zahid u napadu, Foto: MN Press/Nebojša Paraušić

Partizan ne da prvo mesto: Vojvodina se nije dala, ali je slomljena u Humskoj pred sam kraj

Gajas Zahid je još jednom ove sezone bio heroj Partizana. Doneo je pobedu u derbiju protiv Vojvodine 3:1 pogotkom u 88 minutu, iz penala ju je u nadoknadi samo potvrdio Saldanja.

Uspeli su da se vrate crno-beli na pobednički put posle onog debakla prošle nedelje na istom stadionu od TSC-a (0:4). Daleko od toga da su odigrali odlično, ali za njih je bilo najbitnije da se upiše pobeda i sačuva prvo mesto na tabeli i bodovna razlika.

– Bila je odlična utakmica. Imali smo protivnika koji je odlično igrao. Imali su odličnu organizaciju odbrane. Voleo bih da ima više ljudi kao što je Ranko Popović koji je častan i pošten trener. Ja sam mnogo puta rekao da nas interesuje svaka sledeća utakmica. Ovu utakmicu stavljamo u arhivu. I posle primljenog gola smo pokazali da se ne predajemo, da se borimo i da časno osvajamo bodove – rekao je Igor Duljaj posle meča.

Igor Duljaj trener Partizana, na prvenstvenoj utakmici protiv Vojvodine, na stadionu JNA. Beograd, 02.012.2023. foto: Nebojsa Parausic Fudbal, Partizan, Vojvodina

Strelci za pobednički tim bili su Kanute, Zahid i Saldanja iz penala, dok je jedini gol za Vojvodinu postigao Uroš Nikolić.

Gosti su ostavili odličan utisak u ovom meču, posebno u drugom poluvremenu, kada su igrali izuzetno dobro. Bili su ti koji napadaju i opsedaju gol Partizana i pre gola Kanutea, kao i posle svog izjednačujućeg pogotka.

Ipak, kažnjeni su što su u samoj završnici počeli da se povlače pred svoj gol i čuvaju nerešen rezultat.

Sastavi

PARTIZAN (4-2-3-1): Jovanović – Stojković, Ilić, Saničanin, Antić – Kanute, Belić – Kalulu, Natho, Zahid – Saldanja.

VOJVODINA (4-2-3-1): Carević – Lazarević, Rosić, Crnomarković, Giorbelidze – Milosavljević, Zukić – Vukanović, Nikolić, Malbašić – Ivanović.

Tabela

II poluvreme

Daleko, daleko bolje drugo poluvreme gledali smo u Humskoj. I ne samo zbog dva pogotka koja su pala, već i zbog igre i jednih i drugih.

Odmah po povratku sa odmora igrači u crveno-belim dresovima su zaigrali daleko konkretnije nego u prvom poluvremenu, prebacili težište igre na polovinu Partizana.

Na njihovu nesreću, upravo u trenucima kada su nametali svoju igru i krenuli u ofanzivu i direktnije napade na gol crno-belih, primili su pogodak. Posle kontranapada Partizana, lopta se odbila na nogu Kanuteu na nekih 19 metara, on je fudbalski šutirao iz prve vrlo precizno i savladao Carevića za 1:0.

Ali nije to uopšte pokolebalo novosadski tim da slede očigledno savete dobijene od trenera Popovića. Nastavili su sa istom igrom i prebacivanjem igre na 20-30 metara od gola koji čuva Aleksandar Jovanović.

Počela je da kruži lopta oko i po šesnaestercu, bilo je i opasnih šuteva Kembela. Crno-beli su se okrenuli kontrama i baš takvu jednu idealnu su imali kada je Saldanja izbio oči u oči sa Carevićem, ali njegov šut je odbranjen. U nastavku je mogao i Menig da pogodi, ali nova odlična intervencija golmana novosadske ekipe.

I odmah je usledila kazna na drugoj strani, nije prošao ni ceo minut. Sjajan centaršut Zukića, Nikolić utrčava i glavom šalje loptu pod prečku za 1:1.

Bilo je opasnih akcija potom na obe strane, doduše bez konkretnog završnog udarca. Kako se meč približavao kraju, gosti su se sve više povlačili “u krilo svom golmanu”, Partizan je više napadao i bivao opasniji.

To se isplatilo u 88. minutu kada se lopta posle velike gužve, nekoliko šuteva, odbijanaca i slabe reakcije Carevića, odbila do Zahida. Norvežanin ju je na jedini mogući način poslao u mrežu.

Na kraju u poslednjem minutu nadoknade je dosuđen i penal za crno-bele. Saldanja je pogodio za konačnih 3:1.

I poluvreme

Ne toliko sadržajnih 45 minuta u Humskoj, pogotovo u prvih pola sata nismo videli ništa konkretno na terenu.

Uglavnom se igralo na sredini terena, Vojvodina nije došla samo da se brani i prepusti kontrolu lopte domaćinu. Dok crno-beli nisu se istakli nekom kreativom u tom periodu.

Tek jedna opasna situacija se dogodila pred golom Novosađana kada je Zahid dobro dodao na stranu do Antića, a ovaj tražio Kalulua na petercu. Ipak, Francuz je ostao “kratak” nekoliko centimetara.

Izabranici Igora Duljaja su se razbuduli u finišu prve polovine utakmice i tada su postali ofanzivniji, sa idejom kako da ugroze Carevićev gol. Jednu dobru situaciju je imao Zahid, bio je tu i odličan šut iz okreta Saldanje, te neprecizan udarac Kalulua iz dobre pozicije.

Najbolji pojedinac svakako u tom periodu je bio golman “lala”, Carević koji je zatvorio svaki šut na vreme.

Pred sam početak meča je trener Igor Duljaj morao da izvrši promenu u startnoj postavi. Svetozar Marković je doživeo povredu i neće moći da nastupi na ovom meču. Umesto njega u startnih 11 je Siniša Saničanin.