Partizan 1966

Jedna od najvažnijih utakmica u Partizanovoj i evropskoj fudbalskoj istoriji odigrana na današnji dan

Na današnji dan (četvrtog septembra) davne 1955. godine odigrana je prva zvanična utakmica Kupa evropskih šampiona, sastali su se lisabonski Sporting i Partizan na ”Nacionalnom stadionu” u Lisabonu.

Utakmica je završena bez pobednika, rezultatom 3:3. Za beogradske crno-bele (koji tada još nisu bili crno-beli) golove su postigli Milutinović dva i Bobek jedan.

Zašto Partizan i ko je igrao?

Te 1955. godine zvanični šampion Jugoslavije bio je splitski Hajduk ali je poziv za učešće u evropskoj eliti stigao beogradskom Partizanu. U prvom Kupu šampiona nastupilo je šesnaest timova od kojih čak devet nisu bili prvaci svojih zemalja u prethodnoj sezoni – već najpopularniji timovi. Tako da Partizan nije jedini klub koji je nastupio na Kupu a da nije bio šampion.

Četvrti septembar 1955. godine u Lisabonu pamti se kao izuzetno vetrovit dan. Na centru igrališta rukovali su se kapiten Sportinga Manuel Pasos i kapiten Partizana Stjepan Bobek i prva utakmica buduće Lige šampiona je mogla da počne.

Na tribinama Nacionalnog stadiona prema istorijskim spisima bilo je oko 40 hiljada ljudi.

Sastav Partizana i rezultat utakmice

U svom prvom takmičarskom evropskom meču, beogradski Partizan je na teren izveo sledeći sastav: Stojanović, Lazarević, Belin, Borozan, Zebec, Herceg, Pajević, Valok, P. Mihajlović, Bobek i Miloš Milutinović.

Lisabonska ekipa povela je već u 14. minutu kada je Martins postigao prvi gol u istoriji , a pred sam kraj poluvremena Miloš Milutinović je poravnao rezultat na 1:1. Izuzetno čvrsta igra, ispunjena faulovima i tenziom rezultirala je crvenim kartonom Hose Galaza u 50. minutu. U drugom poluvremenu Partizan je dva puta vodio golovima Milutinovića i Bobeka i na desetak minuta pre kraja imao veliku pobedu u rukama, ali je tačku na ovaj meč u 79. minutu stavio Martins svojim drugim golom.

Stjepan Bobek strelac trećeg gola ostao je u istoriji upamćen kao jedan od najboljih igrača Partizana, igrao je od 1945. do 1959. godine za 14 godina skupio je 198 nastupa i 121 gol.

U revanš meču 12. oktobra 1955. Partizan je slavio rezultatom 5:2 i tako prošao u četvrtfinale KEŠa gde ih je čekao Real iz Madrida. Kraljevski klub bio je bolji od crno-belih ukupnim rezultatom 4:3.