fudbaler Partizana na utakmici plej ofa kvalifikacija UEFA Lige Konferencija protiv Genta na stadionu Partizana, Beograd 22.08.2024. godine Foto: Marko Metlas Fudbal, Partizan, UEFA Liga Konferencija, Gent
Partizan poražen od Genta u prvom meču plej-ofa za Ligu konferencija, Foto: MN Press/Marko Metlaš

Partizanov treći evropski poraz bez datog gola u Humskoj: I Liga konferencija je preveliki zalogaj trenutno

Da li Partizan ima tim za bilo koje evropsko takmičenje?! Izgleda da nema. Crno-beli su doživeli i treći poraz na svom terenu, ukupno peti u evropskim kvalifikacijama. Ovog puta Gent je slavio u Humskoj 1:0 u prvom meču plej-ofa za Ligu konferencija.

Upotpunjena je još jedna crna i teška nedelja srpskih klubova u evropskim takmičenjima sa nova tri upisana poraza.

Zaokružio ju je Partizan na sablasno praznom stadionu (zbog kazne UEFA), gde se čulo samo vikanje i dozivanje igrača i stručnih štabova. Srpskom vicešampionu preti trostruka eliminacija iz evropskih takmičenja i ulazak u društvo klubova iz onih “nefudbalskih” zemalja Evrope.

Saldanjini promašaji surovo kažnjeni

Iskreno, Partizan verovatno nije zaslužio da izgubi ovaj meč. Možda nije zaslužio pobedu, ali na osnovu šansi koje je imao, nije zaslužio da izgubi. Ali nekada gol valja i zaslužiti, a nekada je sve ovo jednostavno pokazatelj situacije i u timu i u klubu.

Delovalo je dobro u uvodnim minutima i dalo nadu da neće biti ovakav ishod. Saldanja je u prvih 6 minuta imao 2 dobre situacije. U prvoj nije dobro šutirao i njegov udarac je odbranio Ruf, a u drugoj je bio možda i malo sebičan i šutirao pored gola.

Ubrzo se na terenu videlo ono što je možda i najveći problem igre crno-belih bio i prošle sezone, a koji ni Stanojević nije uspeo da reši. Nesporazumi, nesigurnost i greške u defanzivi, čak i pojačanja u odbrani, počeli su da se pokazuju.

Gent dao gol iz prve konkretne šanse

Gent je iskusno sačekao svoju prvu konkretnu priliku i odmah zatresao mrežu. Prekid na desnoj strani, kombinacija i zaboravljeni Kums koji maltene neometano centrira na drugu stativu a Gandelman ubacuje loptu u mrežu.

Mogli su Belgijanci i do još jednog gola u prvih 45 minuta, srećom po Partizan, uspeli su da se izvuku u poslednji čas. Ostaju i pitanja da li je Stanojević trebalo da ostane pri stavu da mu i “glavom odsutni” Saldanja i očigledno nedovoljno kvalitetni Severina igraju u evropskim mečevima.

U drugom poluvremenu gosti nisu bili toliko opasni, gledali su da u slučaju nove eventualne greške odbrane Partizana dođu do drugog gola. Sa druge strane, ni domaći nisu pronalazili neki način kako da dođu do prilike za gol.

Ne smeju se takve prilike promašiti

Nisu uspevali ni da stvore neki veći pritisak, kao što se očekuje od tima koji juri rezultat, sve do poslednjih dvadesetak minuta i to ulascima Natha i Jovanovića. Tada su i stvorili dve zicer situacije za pogodak. Najpre je Natho usled greške igrača Genta proigrao Lazarevića koji je imao 1 na 1 sa golmanom, ali je “digao” loptu nebu pod oblake.

I u 90. minutu poslednja velika prilika posle ubačene lopte sa desne strane, stigla je na peterac do Jovanovića, šutirao je u padu, ali golman Genta bio na pravom mestu i odbranio i to.

Sastavi

Uživo:

90. minut – Neverovatno! Nova fantastična šansa za Partizan. Sada je šut Jovanovića sa 7 metara opet ukrotio golman Ruf.

86. minut – Nervoza sada hvata igrače oba tima. Prekršaji su sve češći i sve oštriji, kartoni se nižu. Partizan bez konkretne ideje kako da dođe do gola. Gosti sve više gledaju da sačuvaju vođstvo koje im donosi daleko mirniji revanš.

75. minut – Fudbaleri Partizana se trude da urade nešto u napadu. Neverovatan promašaj rezerviste Lazarevića samo što je ušao u igru. Greška igrača Genta, Natho ga je odmah proigrao, ali ovaj i situaciji 1 na 1 sa golmanom šutira visoko preko gola.

58. minut – Evo najbolje šanse u drugom poluvremenu za sada i opet promašaj Saldanje. Odlično je Arijaga dijagonalom izbacio Severinu po desnoj strani, ovaj lepo sačekao Brazilca da se ubaci u šesnaesterac i uputio mu pas, ali je Saldanja negde sa penala šutirao visoko preko gola.

56. minut – Šut Zubairua sa ivice šesnaesterca iskosa, ali opet lak posao za golmana Refa. Bila je ovo i prva neka prilika u drugom poluvremenu. Više se igra na polovini Partizana, mada Gent nije stvorio konkretnu priliku. Ipak, očekivali smo veću ofanzivu crno-belih koji imaju zaostatak.

I poluvreme

45+1. minut – Kraj prvog poluvremena u kome su crno-beli mogli i da postignu gol, ali i da prime još jedan. Mogli su brzo do izjednačenja kad je lopta na 13-14 metara došla do Mujagića ali šut nije bio dobar i zaustavio ga je golman Genta. Na drugoj strani nekoliko opasnih napada Genta i to usled grešaka u defanzivi igrača Partizana. Srećom, sprečeni su u poslednji čas. Severina deluje kao prvi kandidat da bude promenjen na poluvremenu, jer je i svojom nonšalantnom reakcijom u odbrani kad je otvorio čistu kontru gostima, pokazao da ne zaslužuje mesto u timu.

30. minut – Umalo da golman Jovanović napravi veliki kiks. Dobio je povratnu loptu, ali kada je hteo da je ispuca okliznuo se i napadač Genta se u 2 korak stvorio kod nje. Ipak, čuvar mreže Partizana je uspeo da bude brži i spretniji. Prethodno je odbranio još jednu izglednu šansu kada je Gandelman uhvatio volej.

Mnogo je problema u zadnjoj liniji crno-belih, prečesto puca. Takođe, Goh je morao zbog povrede da napusti teren, tako da je umesto njega ušao Stefan Kovač koji je pre nekoliko dana stigao iz Čukaričkog.

16. minut – GOOOL! Kaznio je sada Gent Partizan za Saldanjine promašakje. Gandelman je pobegao Jurčeviću i lepo se ubacio na drugu stativu, uz to je dato previše prostora Kumsu na desnoj strani da centrira.

6. minut – Partizan je propustio 2 izgledne prilike za pogodak. Pogrešili su gosti u poslednjoj liniji i otvorila se prilika, Zubairu je dodao do Saldanje koji je imao otvoren šut sa ivice šesnaeterca, ali je njegovu plasiranu loptu odbranio Ref. nije prošlo ni 60 sekundi nova polukontra crno-belih, ponovo je Saldanja vukao loptu i došao na ivicu šesnaesterca, ali je sada još gore šutirao i lopta je otišla daleko pored leve stative.