Serbia's Andrija Zivkovic, centre, and Serbia's Milan Gajic, right, in action against Russia's Daniil Khlusevich during an international friendly soccer match between Russia and Serbia at the Central Dynamo Stadium of Lev Yashin in Moscow, Russia, Thursday, March 21, 2024. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
Živković u prodoru (Foto: Beta/AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

Piksiju eksperiment eksplodirao u lice: Rusija ponizila Srbiju u Moskvi (VIDEO)

Eksperiment Dragana Stojkovića Piksija u Moskvi nije uspeo. Reprezentacija Srbije odigrala je još jednu očajnu utakmicu (prijateljsku) u kojoj je poražena od Rusije sa 4:0, a u odnosu na novembarski remi sa Bugarima u Leskovcu (2:2) nije pokazala ništa novo i ništa ohrabrujuće uoči Evropskog prvenstva.

Ovako kako sada igraju Orlovi, teško da mogu na crtu Engleskoj ili Danskoj, a Piksiju je eksperiment sa četvoricom fudbalera u poslednjoj liniji, koji je pokušao, bukvalno eksplodirao u lice na stadionu Dinama ove večeri.

Orlovi su od starta prepustili terensku inicijativu domaćoj ekipi, iako su uspeli da prvi priprete u osmom minutu kada je Živković šutirao pored gola sa oko 17 metara.

Usledili su sve opasniji napadi Rusa koji su na najbolji mogući način iskoristili spore reakcije srpskih igrača u defanzivi, pa je gotovo svaka lopta pripadala domaćinu. Takav pristup se pulenima Valerija Karpina isplatio u u 21. minutu kada je Anton Mirančuk iz penala prvi put savladao Đorđa Petrovića.

Pre toga Gajić je isključen posle prekršaja nad Gluševiču, pa je do kraja poluvremena Zdjelar prešao na poziciju štopera, dok je Eraković zauzeo mesto desnog beka.

To je otvorilo prostor Rusiji, koja je duplirala vođstvo deset minuta kasnije, posle centaršuta Golovina, kiks Strahinje Pavlovića iskoristio je defanzivac Maksim Osipenko koji je neometano i lako loptu prosledio u mrežu Petrovića za 2:0.

Primljeni golovi su malo trgnuli Orlove koji su ubrzo zapretili preko Jovića čiji je udarac u 41. minutu sjajno odbranio golman Safonov, a solidnu priliku imao je i Gaćinović koji je “makazicama” loptu poslao preko gola, mada je bio u ofsajdu.

Stojković je na poluvremenu izvršio trostruku izmenu, ušli su i Mitrović i Sergej Milinković Savić, ali njihov ulazak ništa nije doneo našem timu. Ruski rezervisti Gorškov i Aleksej Mirančuk sjajno su izskombinovali po levoj strani, a vezista Atalante lako matirao Petrovića u 55. minutu – 3:0.

Mitrović je iz frustracije šutirao neprecizno na drugoj strani na isteku jednog časa igre, a posle izmena i malog zatišja Rusi su pojačali tempo u poslednjih 20 minuta. Imao je debitant Đorđe Petrović puno sreće jer je Sergejev pogodio stativu, a Zaharjan prečku.

Razbijeni tim Srbije imao je puno problema po toj desnoj strani. U 88. minutu VAR je poništio lep gol Zaharjana sa distance kada je uhvatio Petrovića na krivoj nozi. Orlovi su imali šansu da ublaže poraz, ali je Safonov odbranio udarac Milinkovića Savića u 89, pa je kazna stigla u vidu četvrtog gola kada se među strelce upisao i Sergejev u nadoknadi utakmice.

Bila je to surova ruska lekcija koje će Piksi i njegov “trust mozgova” u reprezentaciji morati dobro da prouči ako želi da izbegne blamiranje na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj. Naredni prijateljski meč Srbija igra protiv Kipra u Larnaki u ponedeljak 25. marta.

Tok utakmice:

90+2. minut – Kraj utakmice! Ubedljiva pobeda selekcije Rusije protiv očajne Srbije koja je više od sat vremena igrala sa desetoricom.

90.+1. minut – GOOOOOOOOOOOOL! Rusija vodi sa 4:2, strelac je Sergejev. Još jednom su olako Rusi izigrali našu odbranu po levoj strani, a napadač Zenita stavlja tačku na ovaj duel.

88. minut – Poništen je gol lep Rusije zbog ofsajda. Zaharjan sa preko 20 metara savladao Petrovića, ali je jedan igrač Rusije “ometao” golmana Čelsija” golmana Čelsija pa ostaje 3:0.

82. minut – Kakav šut Zaharjana sa distance, ali je prečka sačuvala mrežu Srbije. Baš imamo sreće u ovom finišu jer se napadi Rusa ređaju kao na traci.

80. minut – Malo je falilo da Rusi daju četvrti gol. Lopta je stigla do Sergejeva, ali je Mašović intervenisao u poslednjem trenutku i otklonio opasnost.

74. minut – Stativa je spasila gol Srbije posle kornera i gužve. Sergejev je došao iz drugog plana, šutirao po zemlji, ali su Petrović i stativa sprečili četvrti pogodak Rusa.

73. minut – Opasan napad po levom krilu Rusije, Zaharjan je šutirao sa oko 16 metara, ali je Petrović sjajno intervenisao. Korner za Srbiju.

72. minut – Kao da su povukli Rusi malo ručnu u ovim trenucima i da ne žele da napune mrežu našeg tima jer je u pitanju prijateljski meč. Naši pokušavaju nešto da urade, ali slaba vajda. Luka Jović je izašao u međuvremenu, na terenu je Lazar Samardžić.

65. minut – Nove izmene kod Rusa, izlaze Anton Mirančuk i Kostja Tjukavin, a na terenu su Zaharjan i Sergejev.

60. minut – Mitrović je probao sve sam, šutirao levom nogom sa oko 16 metara, ali neprecizno pored stative. Prvi pokušaj naših igrača u nastavku.

57. minut – Opet menja Piksi igrače. Izlaze Zdjelar i Mladenović, na terenu su Mašović i Kostić.

55. minut – GOOOOOOOOOOL! Postaje neprijatno u Moskvi, Rusija vodi sa 3:0 golom Alekseja Mirančuka. Još jedna lagana akcija domaćina, a rezervista Gorškov je asistirao drugom od braće Mirančuk za velikih tri pogotka razlike.

46. minut – Počinje drugo poluvreme. Trostruka izmena u selekciji Srbije. Izašli su Gaćinović, Tadić i Živković, na terenu su Mijailović, Mitrović i Sergej Milinković Savić. Kod Rusa su izašli Obljakov i Volkov, a ušli Aleksej Mirančuk i Gorškov.

45.+2. minut – Kraj prvog poluvremena! Sve se srušilo u konceptu igre reprezentacije Srbije posle penala i crvenog kartona. Rusija je iskoristila brojčanu prednost i vodi sa 2:0.

40. minut – Kakva šansa za Srbiju. Posle dobre akcije Tadić je ostavio loptu za Luku Jovića koji je šutirao iz sjajne pozicije, ali je Safonov još bolje intervenisao.

37. minut – Pokušao je Strahinja Pavlović glavom posle prekida, ali je lopta otišla visoko preko gola. Posle dužeg vremena naši igrači su pokušali da ugroze domaćina, ali bezuspešno.

32. minut – GOOOOOOOOOOL! Rusija vodi sa 2:0, strelac je Osipenko. Posle slobodnog udarca koji je izveo Golovin, lopta se od Pavlovića odbila pravo pred štopera Rusije kome nije bilo teško da je ubaci u mrežu sa nekoliko metara.

30. minut – Ništa naši igrači nisu uradili osim onog pokušaja Živkovića, a deluje i da će teško moći da ugroze Ruse posebno otkako su ostali bez Milana Gajića koji se nije proslavio na povratku u nacionalni tim posle tri godine.

21. minutGOOOOOOOOOOL! Rusija vodi sa 1:0, strelac je Anton Mirančuk sa 11 metara. Đorđe Petrović je dohvatio loptu prstima, ali je udarac bio prejak i lopta je u mreži.

19. minut – Biće penal za Rusiju! Gajić je oborio Hluševiča posle sjajne kontre. Glavni sudija je dosudio ofsajd na asistenciju pomoćnika, ali deluje da će VAR dodeliti penal Rusima. I crveni karton za Gajića.

15. minuta – Rusija ima terensku inicijativu, ali još nije zapretila. Igra se između dva šesnaesterca, obe ekipe razmenjuju dosta pasova, ali bez konkretnog udarca ka golu.

8. minut – Prva šansa na utakmici, sevnula je kontra, Tadić je dodao loptu Andriji Živkoviću, ovaj se namestio na levicu na nekih 17 metara, ali je šutirao pored stative. Dobra akcija Orlova…

1. minut – Glavni sudija Arda Kardešler iz Turske je dao znak za početak utakmice. Prvi napad ima Srbija, a početni udarac (koji se više ne izvodi nigde) izveo je srpski glumac Miloš Biković.

Fudbaleri Srbije igraju na stadionu Dinama u Moskvi prijateljski meč sa Rusijom.

Biće to prilika za selektora Dragana Stojkovića Piksija da isproba neke nove varijante u susret Evropskom prvenstvu u Nemačkoj koje nas očekuje na leto.

SOCCERBET KVOTE ZA MEČ RUSIJA – SRBIJA

U tu svrhu, selektor se odlučio za fromaciju sa četvoricom u poslednjoj liniji, a tu su i uzdanice iz Rusije – Saša Zdjelar i Milan Gajić.

Selektor Rusije Valerij Karpin odlučio se za ofanzivnu formaciju 4-3-3, a udarni trio u napadu činiće Oblakov, Tjukavin i Andrej Golovin.

Sastavi

RUSIJA (4-3-3): Safonov – Volkov, Siljanov, Osipenko, Kluševič – Barinov, Galebov, An. Mirančuk – Oblakov, Tjukavin, Golovin.

SRBIJA (4-2-3-1): Petrović – Gajić, Eraković, Pavlović, Mladenović – Zdjelar, Lukić – Živković, Tadić, Gaćinović – Jović.